Reklama

Franciszek

Papież odwiedził szopkę na placu św. Piotra

Papież odwiedził szopkę na placu św. Piotra. Franciszek przyszedł tam z bazyliki watykańskiej po odprawieniu w niej Pierwszych Nieszporów uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i odśpiewaniu hymnu „Te Deum” na zakończenie roku 2019.

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

papież Franciszek

Zbigniew Gretka

Ojciec Święty długo szedł przez plac pozdrawiając obecnych tam akurat ludzi, którzy głośno informowali go skąd przyjechali i próbowali go przywołać do siebie. Składali mu też życzenia noworoczne.

Przed szopką papież modlił się przez chwilę w ciszy, po czym obejrzał ją i wysłuchał wyjaśnień na jej temat, przedstawionych mu przez pracowników Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, na czele z jego przewodniczącym kard. Giovannim Lajolo i sekretarzem bp. Fernando Vergezem Alzagą.

Podziel się cytatem

Do swego mieszkania w Domu św. Marty Franciszek wrócił również piechotą, nadal rozmawiając z obecnymi na placu ludźmi, przyjmując ich życzenia i błogosławiąc dzieci.

Tegoroczna szopka, zainaugurowana 5 grudnia, jest darem gminy Valsugana w prowincji Trydent na północy Włoch. Wykonano ją niemal całkowicie z drewna i składają się na nią dwa elementy architektoniczne, charakterystyczne dla tradycji trydenckiej. Są to dwie struktury z obrobionego drewna z prostymi stołami, na których zostanie rozmieszczonych 20-25 postaci naturalnej wysokości (o. 1,8 m), wykonanych w polichromowanym drewnie. Rodzina Święta znajduje się poniżej większej struktury w centralnej części całej kompozycji. Wokół niej ustawiono Trzech Króli, pasterzy, zwierzęta, różne przedmioty i rośliny. Aby upamiętnić ubiegłoroczną klęskę żywiołową w regionie Triveneto, tło krajobrazowe zostało ozdobione gałązkami pochodzącymi z obszaru, dotkniętego nieszczęściem.

Reklama

Za szopką stoi choinka - prawie 26-metrowy świerk o średnicy pnia do 70 cm - pochodzący z Konsorcjum Rotzo-Pedescala i San Pietro w północnowłoskiej prowincji Vicenza. Za ozdobienie i oświetlenie choinki odpowiada Dyrekcja Infrastruktur i Służb Gubernatoratu we współpracy z dwiema firmami koncernu Osram, który dostarczył system oświetlenia ozdobnego wysokiej jakości chromatycznej najnowszej generacji, dążące do ograniczenia szkód dla środowiska naturalnego i zużycia energii elektrycznej.

Choinka i szopka pozostaną na placu św. Piotra do zakończenia okresu świątecznego, czyli do Niedzieli Chrztu Pańskiego 12 stycznia 2020 roku.

Zwyczaj ustawiania choinki w tym miejscu wprowadził w 1982 r. św. Jan Paweł II i pomysł ten bardzo szybko zyskał powszechne uznanie rzymian oraz turystów i pielgrzymów zagranicznych. Początkowo drzewa pochodziły z lasów włoskich, ale szybko w akcję tę włączyły się inne kraje, traktując podarowanie drzewka papieżowi jak zaszczyt, a zarazem swego rodzaju promocję własnego regionu. W latach 1997 i 2017 choinki do Watykanu pochodziły z Polski: z Zakopanego i z Ełku.

2019-12-31 18:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 3 lipca papieska Msza z Kongijczykami mieszkającymi w Rzymie

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

3 lipca, w dniu, który miałem celebrować w Kinszasie chciałbym odprawić w bazylice św. Piotra Mszę św. z rzymską wspólnotą Kongijczyków – zapowiedział Franciszek podczas audiencji dla uczestników kapituły generalnej Misjonarzy Afryki (Ojców białych).

„Niestety, z wielką przykrością musiałem przełożyć moją podróż do Konga i Sudanu Południowego. Rzeczywiście, w moim wieku nie tak łatwo jest wyruszyć na misję! Ale wasze modlitwy i przykład dodają mi odwagi i jestem przekonany, że będę mógł odwiedzić te ludy, które noszę w sercu. W najbliższą niedzielę postaram się odprawić Mszę św. z udziałem rzymskiej wspólnoty kongijskiej. Oj, nie tydzień później, w niedzielę 3 lipca, w dniu w którym miałem celebrować w Kinszasie. Zaniesiemy Kinszasę do św. Piotra i tam będziemy celebrować z wszystkimi rzymskimi Kongijczykami, których jest wielu! – zapowiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

338 kandydatów rozpoczęło w tym roku formację do kapłaństwa

2022-10-05 14:02

[ TEMATY ]

klerycy

WSD w Częstochowie

W tym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło w Polsce 338 kandydatów, 236 w seminariach diecezjalnych a 102 w zakonnych i misyjnych. Najwięcej kandydatów przyjęto do seminarium w Tarnowie oraz do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń (tzw. 35 +) z siedzibą w Łodzi, a największą popularnością wśród kandydatów do zakonów cieszą się dominikanie. Tegoroczne statystyki powołań zebrane z 72 ośrodków w całej Polsce przekazał KAI ks. dr Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. W ubiegłym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło 356 kandydatów, mamy zatem do czynienia z ok. 9 procentowym spadkiem ogólnej ich liczby.

Powołania w diecezjach

CZYTAJ DALEJ

Hiszpańskie sądy nakazują mówić prawdę o aborcji

2022-10-06 14:53

[ TEMATY ]

aborcja

Hiszpania

Bożena Sztajner/Niedziela

Dobiegł końca się kilkuletni proces sądowy, w którym Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich (AAC) zarzucało Stowarzyszeniu Klinik Akredytowanych ds. Dobrowolnego Przerywania Ciąży (ACAI) posługiwanie się reklamą „usługi” aborcji, której treść wprowadzała kobiety w błąd.

Sąd Najwyższy utrzymał orzeczenie sądu drugiej instancji, zgodnie z którym ACAI zostało zobowiązane do usunięcia nieprawdziwych treści ze swojej strony internetowej, otrzymało zakaz umieszczania ich w przyszłości oraz nakaz umieszczenia na swojej stronie odniesienia do treści wyroku sądu w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję