Reklama

Niedziela Sandomierska

Przyłącz się do Orszaku Trzech Króli

Ponad dwadzieścia Orszaków Trzech Króli odbędzie się na terenie diecezji sandomierskiej. Podczas orszaków prowadzona będzie zbiórka na pomoc dla szkoły podstawowej Bani Taghlib w Aleppo.

Archiwum

Poniżej lista miejscowości, w których wyruszą orszaki:

Chobrzany

Reklama

Orszak wyruszy o godz. 10 z placu przy plebanii i przejdzie trasą obok cmentarza do świątyni. Podsumowaniem orszaku będą jasełka wystawione przez dzieci i młodzież oraz Msza św.

Gawłuszowice

Orszak Trzech Króli wyruszy w trzech kolumnach: Kliszów (rozpoczęcie o godz. 12.45 na początku Kliszowa wraz z mieszkańcami Brzyścia), Gawłuszowice (rozpoczęcie o godz. 13 przy moście na Brniu), Wola Zdakowska (rozpoczęcie o godz. 13.20 na krzyżówce w środku Woli Zdakowskiej). Spotkanie kolumn przy Urzędzie Gminy ok. godz. 14.

Reklama

Gorzyce

Orszak wyruszy w trzech kolumnach: pierwsza o godz. 11.20 spod krzyża na ul. Żwirki, druga o godz. 11.20 spod Szkoły Podstawowej nr 2, trzecia o godz. 11.30 spod Szkoły Podstawowej nr 1. Wspólne spotkanie orszaków o godz. 12.00 w kościele parafialnym.

Gościeradów

Orszak Trzech Króli wyruszy spod Gminnego Ośrodka Kultury o godz. 11.30

Janiszów

O godz. 11.30 Msza św. w kaplicy w Janiszowie (parafia Borów). Po zakończonej Mszy św. przemarsz w Orszaku Trzech Króli do Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiszowie, gdzie odbędą się Jasełka i przegląd kolęd w wykonaniu dzieci z pięciu zaproszonych szkół oraz chóru Borowiacy.

Janów Lubelski

Orszak wyruszy w dwóch kolumnach, pierwsza z sanktuarium po Mszy św. o 10.30, druga kolumna z kościoła św. Jadwigi po Mszy św. o godz. 10. Wspólne spotkanie i pokłon Dzieciątku Jezus przy szopce na janowskim rynku.

Koniemłoty

Orszak wyruszy w trzech kolumnach: pierwsza o godz. 11 od Grzybowa, druga o godz. 11 od Pacanówki, trzecia o godz. 11 od ul. Leśnej. Wspólne spotkanie przy szkole i przemarsz do kościoła parafialnego. Msza św. o godz. 11.30, po której odbędzie się wspólne kolędowanie.

Majdan Królewski

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 10.30

Nowa Dęba

Tradycyjnie o godz. 13 wyruszają dwa orszaki – z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, spotykające się na placu mjr. Jana Gryczmana przed plenerową sceną SOK.

Obrazów

Orszak wyruszy w trzech kolumnach: pierwsza wyruszy o godz. 11 i będzie wędrować z miejscowości Malice, Żurawica, Łojowice, druga wyruszy o godz. 10 i wędrować będzie z miejscowości Węgrce Panieńskie, Dębiany, Głazów, trzecia kolumna wyruszy o godz. 10.45 i wędrować będzie z miejscowości Rożki i Lenarczyce. Wspólne spotkanie o godz. 11.45 przy kościele, pokłon przed św. Rodziną w świątyni. Msza św. o godz. 12.

Opatów

W parafii OO. Bernardynów oraz w Kolegiacie św. Marcina będzie odprawiona Msza św. o godz. 12. Po niej orszaki połączą się i wspólnie przejdą na Rynek. Przy Urzędzie Miasta odbędzie się zawierzenie mieszkańców Dzieciątku Jezus.

Osiek

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 14.

Ostrowiec Świętokrzyski

Trzy kolumny Orszaków wyruszą z poszczególnych parafii miasta: z parafii Matki Bożej Saletyńskiej o godz. 13, z parafii św. Jadwigi Królowej o godz. 12.35 i z parafii św. Michała Archanioła o godz. 13. Wspólne spotkanie odbędzie się na rynku, gdzie uczestnicy oddadzą pokłon Dzieciątku i zawierzą Mu miasto oraz jego mieszkańców.

Połaniec

Orszak wyruszy w trzech kolumnach: pierwsza wyruszy od Rybitw o godz. 10.30, druga kolumna od ul. Witosa o godz. 10.30, trzecia kolumna od ul. Czarnieckiego o godz. 10.30.

Ożarów

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 12.

Potok-Stany

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 11.

Radomyśl nad Sanem

Orszak rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 10.30.

Rudnik nad Sanem

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11. Na trasę wyruszy o godz. 12. Trasa będzie wiodła ulicami: Mickiewicza, Piłsudskiego, Grunwaldzką do Rynku. Po drodze będą odegrane scenki rodzajowe: spotkanie Trzech Króli, zagubiona drachma, kłopoty zdrowotne, wizyta u Heroda, przewrotni rolnicy, zaproszeni na ucztę oraz pokłon Trzech Króli.

Sandomierz

W tym mieście orszaki po Mszy św. wyruszą równolegle z trzech miejsc: kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 12, św. Pawła o godz. 12 i Matki Bożej Królowej Polski o godz. 11.45. Wspólne spotkanie orszaków i pokłon Dzieciątku odbędą się na Rynku Starego Miasta około godz. 12.30. Tutaj odbędzie się wspólne kolędowanie i pokłon Dzieciątku Jezus.

Stalowa Wola

W tym roku Orszak Trzech Króli rozpocznie się w parafii św. Floriana w nowym kościele pw. Źródło Miłosierdzia Bożego, Mszą św. o godz. 12.15. Przejście do kościoła parafialnego Opatrzności Bożej.

Staszów

Orszak wyruszy z trzech miejsc: o godz. 12.15 spod kościoła św. Barbary, o godz. 12.45 spod kościoła św. Bartłomieja i o godz. 12.45 spod kościoła Ducha Świętego. Wspólne spotkanie na Rynku miasta o godz. 13.

Tarnobrzeg

Orszak gwiaździsty wyruszy z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o 9.30. Dołączy do niego pochód z parafii Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o 10. Trzecia grupa ruszy z parafii Chrystusa Króla o godz. 10.30, a czwarta ze św. Barbary o 9.30. Orszak gwieździsty zakończy się na rynku o godz. 12.

Tuszów Narodowy

Orszak Trzech Króli rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 10.

2020-01-02 13:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda po spotkaniu z Ojcem Świętym

2020-09-25 15:09

[ TEMATY ]

Watykan

Andrzej Duda

Agata Kornhauser‑Duda

Vatican Media/ Prezydent.pl

Ojciec Święty Franciszek zwrócił uwagę na to, że prowadziliśmy przez ostatnie lata bardzo skuteczną politykę dla rodziny. Ogromnie mi za to dziękował. Ze wzruszeniem przyjąłem te podziękowania. Wspominał o tych wszystkich programach, które uruchomiliśmy, o tym, że dbamy o rodziny wychowujące dzieci. Cieszę się, że wie o tym Ojciec Święty, że wie o tym Stolica Apostolska - mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas briefingu na placu św. Piotra w Watykanie.

  • - Miałem niezwykle miłe i wzruszające spotkanie z Ojcem Świętym. Rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, o pandemii koronawirusa.
  • Wspomniał także o tematach, jakie podjął w rozmowie z kard. Pietro Parolinem. - Mówiliśmy szerzej o polityce międzynarodowej, o sytuacji na Białorusi.

- Jest dla mnie wielką radością, że mimo pandemii koronawirusa, mimo tego, że nie mogliśmy przybyć z narodową pielgrzymką 18 maja po to, żeby oddać hołd św. Janowi Pawłowi II, dziś w imieniu całego narodu polskiego mogłem tu uczestniczyć we Mszy św., że mogliśmy wraz z moją żoną i całą delegacją złożyć wieniec na grobie Ojca Świętego i modlić się za jego pośrednictwem o powodzenie dla naszej Ojczyzny i całego narodu - mówił prezydent, podsumowując swoją wizytę w Watykanie. Nawiązał też do spotkań z papieżem Franciszkiem i sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, które odbył w piątkowe przedpołudnie.

- Miałem niezwykle miłe i wzruszające spotkanie z Ojcem Świętym. Rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, o pandemii koronawirusa. Ojciec Święty podziękował mi za to, że pamiętaliśmy w tych trudnych czasach także o innych społeczeństwach i narodach, za pomoc której udzieliliśmy Włochom, która przyszła tu do Watykanu, ale także za tę pomoc, która poszła z Polski do państw partnerstwa wschodniego, do państw Bałkanów Zachodnich. Powiedziałem, że w trudnych czasach powinniśmy być razem, powinniśmy okazywać solidarność i że jest dla mnie wielką satysfakcją, że nasze państwo, że my, Polacy, tę solidarność w tych trudnych czasach związanych z pandemią okazaliśmy - mówił Duda.

Wspomniał także o tematach, jakie podjął w rozmowie z kard. Pietro Parolinem. - Mówiliśmy szerzej o polityce międzynarodowej, o sytuacji na Białorusi. Kardynał pytał, jak ją postrzegamy, ja również pytałem, jakie jest stanowisko Stolicy Apostolskiej. W zasadzie mieliśmy wspólne zdanie, że należy wspierać wszystkich tych, którzy chcą prawdziwej demokracji, którzy chcą wolności, którzy chcą żyć w uczciwym państwie. I ci ludzie powinni mieć nasze wsparcie, ale oczywiście Białoruś sama powinna decydować o sobie, w wolnych wyborach, takich, które są wyborami uczciwymi. Tutaj mieliśmy stanowisko jednoznaczne, że wspólnota międzynarodowa powinna tego od władz Białorusi wymagać (...) i w tym społeczność międzynarodowa powinna naród białoruski wspierać - relacjonował szef polskiego państwa.

Zaznaczył, że przedmiotem rozmów była także sytuacja na Bliskim Wschodzie, a także losy chrześcijan w różnych stronach świata. - Odebrałem podziękowania za to, że nasze stanowisko w tych sprawach jest tak bardzo pryncypialne, że zawsze stajemy w obronie tych, którzy są uciskani. Rozmawialiśmy również o kwestiach związanych z przyszłością Unii Europejskiej, z tymi wszystkimi procesami, które się toczą - podsumował. Zapowiedział, że podczas popołudniowego spotkania ze wspólnotą Sant'Egidio będzie rozmawiał na temat różnorodnych działań, wspierających ludzi ubogich, a także na temat programów społecznych, wdrożonych w Polsce w ramach pomocy najbardziej potrzebującym.

- Ojciec Święty Franciszek zwrócił uwagę na to, że prowadziliśmy przez ostatnie lata bardzo skuteczną politykę dla rodziny. Ogromnie mi za to dziękował. Ze wzruszeniem przyjąłem te podziękowania. Wspominał o tych wszystkich programach, które uruchomiliśmy, o tym, że dbamy o rodziny wychowujące dzieci. Cieszę się, że wie o tym Ojciec Święty, że wie o tym Stolica Apostolska - dodał prezydent.

Krótkie spotkanie z dziennikarzami odbyło się zaraz po zakończeniu prezydenckiej wizyty w Watykanie, na którą złożyły się: audiencja u Ojca Świętego, spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i udział w prywatnej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, której przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, kierujący sekcją III Sekretariatu Stanu.

CZYTAJ DALEJ

„Męskie oblężenie” na Jasnej Górze

2020-09-26 22:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

O potrzebie realizowania w życiu mężczyzn maryjnego charyzmatu pokory i odwagi mówił do uczestników „Męskiego Oblężenia Jasnej Góry” bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

To już czwarte spotkanie, którego celem było odkrywanie roli mężczyzn jako duchowych liderów i kapłanów rodzin biorących odpowiedzialność za życie wiarą swych najbliższych. Oblężenie ma budować męskie środowiska w parafiach, dlatego w tym roku, również ze względu na epidemię, panowie zbierali się wcześniej w swych kościołach, by modlić się i rozważać tematy o odpowiedzialności.

Jasna Góra/twitter

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, bp pomocniczy arch. częstochowskiej. W homilii podpowiadał mężczyznom, by nie bali się uczyć od kobiety, od Maryi. Wskazał na dwie cechy Matki Chrystusa, które są także niezwykle ważne w męskim rozwoju i dojrzałości; to pokora, „która jest jak kropla, która drąży ocean”, jest ona prawdą o sobie, oraz odwaga, która nie jest brawurą, a przejawia się spełnianiu woli Bożej.

Zobacz zdjęcia: Męskie oblężenie Jasnej Góry

- Może sobie ktoś myśleć, że my mężczyźni powinniśmy iść z pielgrzymka do jakiegoś męskiego sanktuarium, z męskim patronem, bohaterem wiary i Kościoła, a my przyszliśmy do Maryi Służebnicy Pańskiej, kobiety dzielnej...Bo my mężczyźni tak naprawdę dojrzewamy, spełniamy się najpełniej w relacji do kobiety – mówił bp Przybylski.

Pielgrzymkę zakończył Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia , metropolity łódzkiego. – Chcemy się od Ciebie Maryjo uczyć takiej miłości, kiedy się trzyma Boga w rękach. Chcemy się od Ciebie uczyć miłosierdzia, wtedy kiedy jest nam dane trzymać Twojego Syna w naszych rękach, kiedy przychodzi do nas taki zawierzający się naszym dłoniom jako Eucharystia, jako dziecko, jako potrzebujący, jako Kościół zawierzony naszej odpowiedzialności. Chcemy się od Ciebie Matko nauczyć trzymać Boga w swoich dłoniach z miłosierdziem. Uproś nam to, aby Twój Syn był bezpieczny w naszych dłoniach, tak jak jest bezpieczny w Twoich – modlił się w rozważaniu apelowym abp Ryś.

Jak zauważył Andrzej Lewek, jeden z liderów z grupy Mężczyźni św. Józefa, społeczne pojmowanie męskości zostało dziś zredukowane jedynie do zarabiania pieniędzy, a Jezus zaprasza mężczyzn do pełnienia o wiele ważniejszych ról. – Mężczyzna jest w rodzinie liderem, obrońcą i żywicielem. Pokazuje kierunek, patrzy w horyzont, żeby znaleźć ten punkt, do którego zmierzamy. Jest obrońcą, czyli wcześniej dostrzega zagrożenia, by na nie reagować i jest żywicielem, który zaopatruje rodzinę nie tylko w dobra materialne, ale te w o wiele szerszym znaczeniu – wyjaśniał Lewek.

Męskie Oblężenie na Jasnej Górze to modlitwa i konferencje. Mowa była m.in. o mężczyźnie jako kapłanie i liderze w rodzinie, o dorastania do odpowiedzialności, budowania relacji małżeńskich i wychowania dzieci. W warsztatach wśród prowadzących byli m.in. autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej Jacek Pulikowski, terapeuci Monika i Marcin Gajdowie, ojciec dziesięciorga dzieci Janusz Wardak i muzyk Robert Friedrich.

Podprzeor Jasnej Góry o. Marcin Ciechanowski nazwał to spotkanie „Zdobywaniem Serca Maryi przez mężczyzn”.

Do tej pory mężczyźni czuli się najlepiej "pod chórem". Od kilu lat zaczyna się to zmieniać. Mężczyźni chcą pracować nad sobą, formować się i wypełniać Kościół też w pierwszych ławkach. W przeciągu ostatnich lat obserwuje się wzrost typowo męskich grup w Kościele w Polsce. Przed ponad 10 laty powstała wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Prężnie, w coraz większej liczbie polskich diecezji, działają Rycerze Kolumba, największa męska organizacja katolicka na świecie.

Wśród męskich organizacji i stowarzyszeń kościelnych działają m.in. Mężczyźni Świętego Józefa, Mężczyźni Pustelni, Mężczyźni Boga, Bractwo św. Pawła, Rycerze Kolumba, Rycerze Jana Pawła II, Męskie Plutony Różańca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję