Reklama

Kościół

Co nas czeka w roku 2020 w Kościele powszechnym?

W Kościele powszechnym rok 2020 będzie obfitował w ważne wydarzenia, w tym z udziałem papieża Franciszka. Widownią jednej z najważniejszych kościelnych inicjatyw międzynarodowych będzie stolica Węgier - Budapeszt, gdzie w dniach 13-20 września odbędzie się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny pod hasłem „W tobie są wszystkie me źródła” (Ps 87 [86], 7).

[ TEMATY ]

wydarzenia

pixabay.com

Na pewno uwagę światowej opinii skupią wydarzenia z udziałem papieża, choć w przypadku wielu z nich nie podano jeszcze konkretnych terminów.
Jak na razie pewne są jedynie daty tradycyjnych obrzędów pod jego przewodnictwem: w uroczystość Chrztu Pańskiego - w tym roku 12 stycznia - połączona z chrztem grupki niemowląt, liturgia Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego w Wielkanoc (12-13 kwietnia), uroczystość Zesłania Ducha Świętego (31 maja) i Boże Narodzenie (25 grudnia).

W dniach 19–23 lutego odbędzie się we włoskim Bari „Synod Morza Śródziemnego” na temat migracji i pokoju w kontekście dramatów w tym regionie Europy. Wezmą w nim udział biskupi wszystkich państw śródziemnomorskich. Na ostatni dzień obrad swoją obecność zapowiedział Ojciec Święty.

Wiele mówi się o jego ewentualnych podróżach zagranicznych. Wśród krajów, które miałby odwiedzić papież, znajdują się: Czarnogóra, Cypr, Irak, Sudan Południowy, Węgry, Indonezja, Timor Wschodni i Papua Nowa Gwinea.
Na razie są to jednak tylko domysły, a Stolica Apostolska nie potwierdziła dotychczas żadnego z tych zamierzeń. Jak co roku spekuluje się, czy Franciszek w końcu odwiedzi rodzinną Argentynę. Dotychczas nie wiadomo dokładnie, dlaczego jeszcze nie doszło do tej wizyty i czy w ogóle ona się odbędzie.

Reklama

Na pewno Franciszek będzie nadal odnosił się do "trzeciej wojny światowej w kawałkach", czyli konfliktów i protestów napędzanych rosnącymi nierównościami społecznymi, skutkami zmian klimatycznych i falami globalnej migracji. Można się spodziewać, że zagadnieniom tym papież poświęci wiele miejsca w swoich homiliach, przemówieniach i dokumentach, wykorzysta każdą okazję, aby pobudzić i przekonać osoby odpowiedzialne za losy świata, ale także zwykłych wiernych, oraz wszystkich ludzi dobrej woli, aby inaczej postępowali i zmieniali swój styl życia. W tym kontekście ważnym wydarzeniem będzie zaplanowane na 14 maja z udziałem Biskupa Rzymu spotkanie pod hasłem „Odbudowa globalnego paktu wychowawczego” organizowane przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. Tzw. Pakt Wychowawczy ma służyć edukacji bardziej otwartej i integrującej, zdolnej do cierpliwego słuchania, konstruktywnego dialogu i wzajemnego zrozumienia.

Ponadto nadal będą rozpatrywane ważne sprawy dotyczące seksualnego wykorzystywania małoletnich przez duchownych na nieletnich, prace nad reformą Kurii Rzymskiej i finansów Stolicy Apostolskiej. Przewiduje się, że w lutym Rada Kardynałów otrzyma ostateczny projekt przyszłej konstytucji apostolskiej na temat reformy Kurii Rzymskiej "Praedicate Evangelium".

Jest też bardzo prawdopodobne, że szerokim echem odbije się udostępnienie naukowcom od 2 marca dokumentacji Apostolskiego Archiwum Watykańskiego z okresu pontyfikatu Piusa XII (1939-58), którego pierwsze lata przypadły na czas II wojny światowej. I właśnie jego postawa w tym czasie budziła najwięcej zastrzeżeń, gdyż zarzucano mu milczenie, a nawet obojętność wobec cierpień ofiar tej tragedii dziejowej, a zwłaszcza Żydów. Tymczasem podejmował on wiele działań, choć w większości w ukryciu, aby ratować ten naród, polecił m.in. otwarcie wszystkich klasztorów rzymskich, łącznie z klauzurowymi, i udzielać w nich schronienia Żydom, których następnie przerzucano za granice, głównie do Ameryki Łacińskiej.

Reklama

W 2020 przypada kilka ważnych rocznic, w tym setne urodziny: św. Jana Pawła II (1978-2005) – 18 maja i wcześniej, bo 22 stycznia – założycielki Ruchu Focolari Chiary Lubich (1920-2008)
.

Z kolei honorowy przywódca świata prawosławnego, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej będzie obchodził 29 lutego swoje 80. urodziny. Ciekawe, jak będzie przebiegał proces uznawania autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy, nadanej mu przez tegoż patriarchę 6 stycznia ub.r. Dotychczas uczyniły to, poza Konstantynopolem, Kościół Grecji i Patriarchat Aleksandryjski, co wywołało natychmiast kroki odwetowe Kościoła rosyjskiego w postaci zerwania przezeń wspólnoty eucharystycznej z głowami tych Kościołów.

Na pewno uwagę opinii światowej skupi "dialog reformatorski" Kościoła katolickiego w Niemczech. Biskupi i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) będą dyskutować na temat przyszłość życia kościelnego w ich kraju w ramach tzw. „Drogi Synodalnej”, która ma trwać dwa lata, a jej pierwsze walne zgromadzenie odbędzie się we Frankfurcie nad Menem od 30 stycznia do 1 lutego.

2020-01-02 14:47

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alfabet roku 2019

Nie ma wątpliwości, co było najważniejszym wydarzeniem w Polsce w latach 1000, 1772 czy 1863, a na świecie – w 325, 1453 czy w 1492. Ale co było najważniejsze w 2019 r., to się dopiero okaże – bo z oddali lepiej widać. Co ciekawego działo się w kończącym się roku, zobaczmy... według alfabetu.

A jak Amazonia

Potężna zmiana może przyjść do Kościoła, także polskiego, tym razem za sprawą Amazonii, nazywanej płucami Ziemi. Synod biskupów obradował m.in. na temat wyświęcania na księży żonatych diakonów stałych, co byłoby sposobem na rozwiązanie problemu braku duchownych w Amazonii. Kwestia była szeroko dyskutowana i budziła protesty części hierarchów, ale niektórzy ją bagatelizowali: Amazonia jest daleko od Warszawy, synod tylko doradza, a wiążąca będzie dopiero adhortacja posynodalna Franciszka, którą papież ma przygotować do końca roku. Mowa była również o diakonacie kobiet: Franciszek powiedział, że trzeba zgłębić sprawę, wszak stały diakonat kobiet istniał w początkach Kościoła. Wywołało to, oczywiście, sprzeciw nie tylko części hierarchów.

B jak beatyfikacja

Prymas Stefan Kardynał Wyszyński, który w Łomży kończył gimnazjum, odwiedził po latach klasztor Benedyktynek. „– A tu do was nadal przychodzą chłopcy na jabłka? – Oj, przychodzą, Eminencjo. – I dużo robią szkody? – Jeszcze ile! – To bardzo źle... Ale nie gniewajcie się na nich za bardzo. Może i z nich kiedyś wyrosną prymasi...”. I to błogosławieni – chciałoby się uzupełnić anegdotę s. Małgorzaty Borkowskiej OSB. Kardynał Wyszyński, nazywany Prymasem Tysiąclecia, za życia i po śmierci cieszył się opinią świętości. Osiem lat po śmierci w Warszawie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Beatyfikacja odbędzie się w czerwcu w Warszawie.

B jak brexit

To miał być rok brexitu – wyjścia z hukiem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, którego bardzo obawiają się Polacy tam mieszkający, pracujący i w związku z nim rozważający powrót nad Wisłę. I tak istotnie było, ale nie ze względu na wyjście – bo nie nastąpiło – lecz na podchody, w których brali udział głównie brytyjscy politycy i brukselscy biurokraci. Ci drudzy mieli ochotę pokazać innym chętnym do opuszczenia UE, że będą musieli kopać się z koniem, więc po co takie marzenia.

„Żadnych marzeń, panowie” – powiedział car Aleksander II w maju 1856 r. na spotkaniu z polskimi arystokratami, którzy mieli nadzieję na liberalizację polityki rosyjskiej. Żadnych marzeń o opuszczeniu Unii, panowie.

C jak celibat

Synod amazoński pokazał, że poglądy na celibat są w Kościele podzielone. Zwolennicy celibatu (przeciwnicy jego zniesienia) zwracają uwagę, że jeden wyjątek nie zawsze potwierdza regułę, a czasem staje się kłopotliwym precedensem.

D jak demokracja

Ustrój państwa, który w Polsce przeżywa gruntowną zmianę. Szczególnie po wyborach parlamentarnych, zwycięskich dla PiS. Sądząc po wypowiedziach, wystąpieniach itp. przedstawicieli opozycji, państwo jest demokratyczne, jeśli to oni sprawują władzę. Niedemokratyczne zaś – gdy rządzą inni, zwłaszcza PiS. Demokracja jest czymś dobrym i pożądanym, jej brak to stan zmierzający prostą drogą ku dyktaturze.

E jak Euro 2020

Jeśli awans do finałów mistrzostw Europy polskiej reprezentacji w piłce nożnej ucieszył wielu – choć mierzyliśmy się z europejskimi średniakami – to losowanie grup rozgrywkowych finału już mniej. A nawet wcale. Polska zmierzy się z Hiszpanią, ze Szwecją i najpewniej z którąś z Irlandii, a nie z San Marino, Andorą czy Luksemburgiem, dlatego szanse na kolejne sukcesy Roberta Lewandowskiego i jego kolegów są czysto teoretyczne. Warto się cieszyć z tegorocznych i przyszłych sukcesów skoczków narciarskich i siatkarzy.

F jak Franciszek

Rok 2019 był pracowity dla Ojca Świętego. Udział w ŚDM w Panamie był jednocześnie 26. podróżą zagraniczną papieża Bergoglio. W swą ostatnią w tym roku – 32. podróż apostolską Franciszek udał się do Tajlandii i Japonii. Wcześniej odwiedził Zjednoczone Emiraty Arabskie, Maroko, Bułgarię, Macedonię Północną, Rumunię, Mozambik, Madagaskar, Mauritius. Wydał adhortację Christus vivit (Chrystus żyje), list The Economy of Francesco, pięć listów motu proprio, w tym Aperuit illis, w którym ustanawia Niedzielę Słowa Bożego.

G jak G20

Polska chce być przyjęta do G20 – grupy 19 najbogatszych państw świata oraz Unii Europejskiej, której celem jest kształtowanie wspólnej polityki finansowej. Czy przypadkiem nie na wyrost? Pomysł rzucił prezydent Andrzej Duda, nawiązując do polskiej obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. – Powinniśmy iść dalej – podkreślił prezydent. – To wyraźny cel na przyszłość – nawiązał do tych słów szef MSZ Jacek Czaputowicz, który przypomniał, że do grupy najsilniejszych gospodarek trochę nam brakuje. – Ale przybliżamy się, awansujemy. Takie ambitne cele trzeba sobie stawiać.

G jak gimnazjum

Powstałe przed 20 laty gimnazja – w wyniku reformy systemu oświaty z 2017 r. – wydały ostatnie tchnienie, ale już od roku szkolnego 2017/2018 trwało ich wygaszanie: nowe roczniki nie były przyjmowane, ostatnie – w latach 2017-19 były nazywane „oddziałami gimnazjalnymi”. Krytycy gimnazjów twierdzili, że gromadzą one młodzież w najtrudniejszym wieku, co przyczynia się do wzrostu agresji wśród uczniów. Cykl edukacyjny przeciętnego gimnazjalisty – jak półżartem pisała Nonsensopedia – wyglądał następująco: pierwsza klasa; powtarzanie pierwszej klasy; druga klasa; powtarzanie drugiej klasy; trzecia klasa; powtarzanie trzeciej klasy; absolwent.

H jak homofob

LGBT atakuje. Redbad Klynstra-Komarnicki, zamieszczając niewinny wpis na Twitterze, nie mógł się spodziewać, że straci pracę. Aktor o holenderskich korzeniach, znany z ról teatralnych, filmów Gry uliczne, Smoleńsk i serialu Na dobre i na złe, zapytał na Twitterze: „Czy w PL pedofile są częścią LGBT+ czy nie? Kto czuje się kompetentny odpowiedzieć?”. Rzeczowej odpowiedzi nie dostał, wylała się za to fala internetowego hejtu, która spowodowała, że uznano go za homofoba; serial wypowiedział mu pracę, a agencja aktorska nie wytrzymała presji i zakończyła z nim współpracę. „Czy ktoś tu jest ze mną na wojnie?” – pyta aktor. Tak, wszyscy wiemy kto.

I jak IKEA

Znana i popularna także w Polsce szwedzka sieć IKEA bije rekordy poprawności politycznej. W przeprowadzonej przez nią kampanii reklamowej Boże Narodzenie zastąpiono zwrotem vinterfest – zimowa impreza. IKEA unika też określenia „bożonarodzeniowy” przy opisywaniu świątecznych produktów. Produkty świąteczne szwedzkiej sieci zmieniły nazwę na bardziej „neutralne”, np. choinka jest „rośliną sztuczną do wewnątrz”. Po wpisaniu w wyszukiwarce słów „Boże Narodzenie” okazuje się, że z produktów związanych ze świętami kupimy tylko mrożoną bułkę z szafranem za 11 zł.

J jak Jarosław

Imię uwielbiane wśród rządzących, a szczególnie nielubiane na opozycji, bo jak wiadomo, bilans musi wyjść na zero. Nosi je w rządzie Zjednoczonej Prawicy wicepremier Gowin, a przede wszystkim szeregowy poseł Kaczyński.

K jak krzyż

Ponad 60 tys. osób wzięło udział w spotkaniu ewangelizacyjnym Polska pod Krzyżem na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Była to kontynuacja wcześniejszych inicjatyw, takich jak Wielka Pokuta czy Różaniec do Granic. Wydarzenie miało przypomnieć Polakom o Chrystusie, o korzeniach wiary, o historii i zaprosić do prawdziwego, żywego, głębokiego przeżywania swojej wiary. Było przede wszystkim duchowym doświadczeniem, które zaprocentuje zarówno w życiu osobistym, jak i w życiu narodu.

L jak Lewandowski

Robert Lewandowski, jedna z polskich marek eksportowych, ma za sobą chyba najlepszy rok w karierze. – Polonia?!

A, Lewandowski! – można usłyszeć nie tylko na Bliskim Wschodzie. Spekulowano nawet, że piłkarz jest jednym z kilku faworytów w konkursie o Złotą Piłkę. Inny znany sportowy Robert – Kubica może uznać natomiast rok 2019 za najgorszy. Zajął ostatnie miejsce w tegorocznej Formule 1, żegna się z teamem Williamsa, który zapewnił mu najgorsze bolidy ze wszystkich startujących, i najpewniej – już na zawsze – z Formułą 1.

L jak LGBT

Był to rok nadzwyczajnej aktywności środowisk homoseksualnych, nazywanych też sodomickimi. Marsze równości, naciski, zastraszanie, tłumienie krytyki, domaganie się coraz większych funduszy – to sposoby działania tych ludzi. Nauczycielowi ze szkoły w Złejwsi Wielkiej w woj. kujawsko-pomorskim dyrektor szkoły groził zwolnieniem z pracy po tym, jak ten zamieścił w internecie krytyczny komentarz nt. ideologii LGBT, a także zachęcał do zakupu tygodnika z naklejką Strefa wolna od LGBT. Kto sądził, że aktywiści homoseksualni działają społecznie, grubo się mylił. W Warszawie np. w ciągu 10 miesięcy rządów Rafała Trzaskowskiego organizacjom LGBT przekazano 876 tys. zł, czyli dużo więcej niż przez całą ostatnią kadencję Hanny Gronkiewicz-Waltz.

M jak mowa nienawiści

Według podręcznikowej definicji, to negatywne emocjonalnie wypowiedzi, powstałe ze względu na przynależność do grupy, tworzone na podstawie uprzedzeń i stereotypów. Najczęściej to, oczywiście, wypowiedzi naszych adwersarzy, rywali, w odróżnieniu od politycznych przyjaciół, zwolenników. Bo my używamy tylko mowy miłości. Nowym przykładem mowy miłości/nienawiści było wezwanie Władysława Frasyniuka w czasie manifestacji popierającej protestujących przeciwko rządowi sędziów do j... pisiorów.

N jak Nobel

Przyznanie literackiego Nobla Oldze Tokarczuk cieszy, choć uzasadnienie decyzji mówi wiele. Polka otrzymała nagrodę „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Tokarczuk deklaruje się jako feministka, jest hołubiona przez recenzentów i aktywistów salonu. Pisze w sposób hermetyczny, jasno za to wypowiada się w sprawach politycznych – oczywiście, w sposób, w jaki salon sobie tego życzy. Po przyznaniu Nagrody Nobla wskazała, na kogo trzeba głosować w wyborach: „Myślę, że to jest wybór między demokracją a autorytaryzmem”.

O jak optymistyczni

Co prawda co trzeci Polak uważa, że sytuacja ekonomiczna w Polsce jest gorsza niż rok temu, a ponad połowa sądzi, że w najbliższym czasie Polskę może dotknąć recesja, jednak na tle innych narodów nasze oceny wypadają nieźle – należymy bowiem do największych optymistów w Europie. W badaniu IRIS Financial Confidence Survey poproszono mieszkańców 22 krajów na całym świecie, w tym 10 z Europy, o ocenę sytuacji ekonomicznej ich krajów i osobistej sytuacji finansowej. Okazuje się, że tylko Irlandczycy i Austriacy są bardziej optymistyczni co do możliwego pogorszenia sytuacji finansowej w swoim kraju. Bardziej pesymistyczne są kobiety.

P jak przekop

Przekop przez Mierzeję Wiślaną idzie zgodnie z planem – zameldował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wykonawca projektu przygotowuje się do podjęcia konkretnych robót. Inwestycja ma zostać zakończona w 2022 r. Ci, którzy obawiali się, że przekop zagraża przyrodzie, mogą spać spokojnie dzięki bratniej Rosji, która ogłosiła, że na swojej części mierzei już nie planuje budowy lotniska. Teraz chce tam stworzyć park narodowy, tak jest ekologiczna.

R jak rocznice

Sporo było ich w tym roku. I każda mówi coś ciekawego o przeszłości i przyszłości naszego kraju. 100. rocznica I powstania śląskiego przypomina, że nawet przegrana insurekcja może zbliżać do zwycięstwa. Ostatecznie powstanie przyniosło korzyści sprawie polskiej. Wojciech Korfanty powiedział, że powstanie zapoczątkowało nową epokę w życiu piastowskiego Śląska.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej stała się okazją do przypomnienia, że trzeba liczyć przede wszystkim na siebie, a nie na wygodnickich sojuszników, bo: Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,/ Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły (J. Krasicki, Przyjaciele).

S jak spowolnienie

Spowolnienie wzrostu gospodarczego jest faktem na świecie, w Europie i do nas też powoli dociera, ale nie ma (aż takiego) strachu. Powód: W prowadzeniu skutecznej polityki monetarnej pomaga nam własna waluta. Posiadanie złotówki pozwoli – miejmy nadzieję – bankowi centralnemu w Polsce prowadzić niezależną politykę, uszytą na miarę naszych krajowych potrzeb.

Ś jak ŚDM

Światowe Dni Młodzieży, z udziałem kilkuset tysięcy młodych ludzi z całego świata, które tym razem odbyły się w Panamie, były – jak poprzednie – wielkim ładowaniem akumulatorów. Ich hasło brzmiało: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”(Łk 1, 38). Franciszek nazwał je „świętem radości i nadziei dla całego Kościoła oraz świadectwem wiary dla całego świata”. Mówił do młodych: – Nie jesteście przyszłością, nie tkwicie w międzyczasie, lecz jesteście Bożym „teraz”. Wśród zgromadzonych było prawie 4 tys. pielgrzymów z Polski, w tym pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, 12 biskupów i ponad 200 księży.

Ś jak Święto chrztu

14 kwietnia został ustanowiony państwowym Świętem Chrztu Polski. Decyzję podjął Sejm, który wytłumaczył zasadność nowego święta upamiętnieniem wydarzenia uznawanego za początek państwa polskiego. – Nie da się rozłączyć przyjęcia chrztu i początków państwowości polskiej – zaznaczył poseł sprawozdawca ustawy. – Nie znamy dokładnej daty chrztu, większość historyków uznaje jednak, że prawdopodobnie odbyło się to w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r.

T jak Tatry/tragedie

Takiej tragedii w Tatrach jeszcze nie było. W wyniku gwałtownej burzy śmierć poniosły 4 osoby – w tym dwoje dzieci – przebywające w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. Do szpitali trafiło ok. 150 osób.

– To była seria uderzeń, zarówno w Giewont, jak i w najbliższe okolice – relacjonował naczelnik TOPR Jan Krzysztof. Zanim doszło do tragedii na Giewoncie, przez tydzień trwała w nieodległej Jaskini Wielkiej Śnieżnej dramatyczna i bezskuteczna próba uratowania dwóch grotołazów, którzy podjęli eksplorację nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini. Zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza.

T jak Trybunał

Żądanie postawienia przed Trybunałem Stanu Donalda Tuska, Ewy Kopacz oraz ministrów finansów w ich rządach, m.in. Jana Vincenta--Rostowskiego, przedstawione w raporcie końcowym sejmowej komisji śledczej ds. VAT, będzie trudne do spełnienia. Dotychczas w III RP trybunał rozstrzygał tylko kilka spraw, a w jednej, dotyczącej afery alkoholowej, zapadł wyrok skazujący dwóch urzędników. Do postawienia przed TS wymagana jest większość trzech piątych ustawowej liczby posłów. W raporcie końcowym wskazano na ogrom oszustw, wyłudzeń i nieprawidłowości, z których wynikały zwielokrotnienie luki w podatku VAT i setki miliardów złotych strat dla budżetu państwa.

V jak Viki

Drugie z rzędu zwycięstwo reprezentanta Polski w finale Eurowizji Junior pokazuje, że staje się to polską specjalnością. Zwycięska Viki Gabor to 12-letnia Wiktoria z Krakowa. Ponoć od początku miała spore szanse, by powtórzyć wielki sukces Roksany Węgiel – Polka była wymieniana w gronie faworytów do zwycięstwa. Jej utwór Superhero cieszył się największą popularnością wśród słuchaczy. Viki śpiewała: Dam ci na to słowo – możemy dziś/ Ułożyć świat na nowo, na lepsze dni,/ Póki płonie w nas nadziei ogień,/ Dam ci na to słowo, że warto żyć.

W jak wizy

Polacy mogą bez wiz podróżować do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych. By pojechać, konieczna jest rejestracja w elektronicznym systemie weryfikacji (ESTA). Zniesienie wiz Biały Dom ogłosił na początku października. Wymagane do tego było przeprowadzenie w USA dodatkowych procedur administracyjnych, co miało potrwać kilka miesięcy, jednak nastąpiło przyspieszenie. Jak ujawnił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, w sprawie wiz nic się nie działo spontanicznie. – Wszystkie kroki zostały rozpisane szczegółowo i były stopniowo realizowane – stwierdził.

W jak wybory

Po kilku latach wyborczej prohibicji polityczne hufce ruszyły do boju najpierw o Parlament Europejski, w którym choćby krótki pobyt zapewnia byt na stare lata, a potem o parlament polski.

Te pierwsze wybory przerzedziły szeregi partii rządzącej. Powabowi PE ulegli ministrowie i wiceministrowie, nawet byłe premier i wicepremier. Partia Grzegorza Schetyny rzuciła koło ratunkowe lewicy, także tej postkomunistycznej, wciągając jej kandydatów na listy. W Europie reprezentują nas teraz m.in. Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz.

Z jak złotówka

Tyle od każdego pielgrzyma chcieliby otrzymywać częstochowscy radni w związku z rosnącą liczbą pątników, wzrastającymi kosztami obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i chęcią utrzymania dobrego wizerunku miasta. Opłata była pomysłem radnych SLD. Z ich inicjatywy Rada Miasta przyjęła uchwałę, w której zwróciła się z apelem do metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo o rekompensatę dla miasta. Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” nie zostawił na uchwale suchej nitki. Ma ona, według prawników, charakter dyskryminacyjny – podobnego apelu nie skierowano do odwiedzających Częstochowę turystów, kibiców czy osób przyjeżdżających tu do pracy. Eksperci instytutu podejrzewają, że podjęcie uchwały miało zmobilizować wyborców w kampanii parlamentarnej.

CZYTAJ DALEJ

Projekt "Kultura w sieci"

2020-09-19 09:24

[ TEMATY ]

kultura

folklor

ARCHIWUM ZESPOŁU "ŚLĄSK"

Informacje o projekcie "Kultura w Sieci" i poszczególnych wydarzeniach.

Projekt Narodowego Centrum Kultury "Kultura w sieci" realizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater dla Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Odbędą się 3 premiery koncertowe online na platformach Youtube i Facebook.

A to Polska właśnie

Data premiery: 19/09/2020, godz. 18:00.Taniec i śpiew inspirowane polskim folklorem. Będzie można podziwiać kunszt tancerzy i wspaniałe, popisowe układy choreograficzne. Uczta dla oka ze względu na przepiękne stroje prezentowane podczas tańców z różnych regionów. Słowem, muzyczno - taneczny przekrój przez całą Polskę! Oto link do transmisji:

Tradycja i Patriotyzm

Data premiery: 26/09/2020 godz. 19:00. Wyjątkowe wydarzenie, retransmisja koncertu z Klasztoru na Jasnej Górze. Piosenki żołnierskie i religijne w wykonaniu Zespołu Śląsk. Niepowtarzalna okazja do zobaczenia artystów, którzy promują polską kulturę na światowych scenach.

Santo Subito

Data premiery: 14/10/2020 godz.18:00. Transmisja na żywo z Kaplicy w Koszęcinie, gdzie znajduje się siedziba Zespołu Śląsk. Świetna okazja, żeby zobaczyć artystów w miejscu, w którym na co dzień pracują. Koncert jest poświęcony Janowi Pawłowi II.

CZYTAJ DALEJ

Wambierzyce: Festiwal Młodzieży “Light For Life” w innej formie niż zwykle

2020-09-19 19:39

[ TEMATY ]

festiwal

młodzież

FB: EKG Serca, Kamieniec Ząbkowicki

Młodzież, która uczestniczyła w oazowych rekolekcjach

Młodzież, która uczestniczyła w oazowych rekolekcjach

Co roku we wrześniu do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach na Festiwal Młodzieży “Light For Life” przyjeżdżało kilka tysięcy młodych z diecezji świdnickiej. W ramach tegorocznego spotkania, 19 września, w sanktuarium sprawowana była Msza św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Mendyk ordynariusz świdnicki.

- Nie tak wyobrażaliśmy sobie tegoroczną pielgrzymkę młodzieży. Pamiętajmy jednak, że Pan Bóg jeśli dopuszcza do człowieka jakąś trudność, jeśli dopuszcza jakieś zło, czy to moralne czy fizyczne, to tylko dlatego, by z tego było jeszcze większe dobro. Jestem przekonany, że pandemia zaowocuje czymś dobrym. Kiedy? Tego nie wiem, ale tak patrzymy na doświadczenia, które nas spotykają - mówił bp Marek Mendyk.

W homilii ordynariusz świdnicki przypomniał, że Wambierzyckie spotkania zapoczątkował męczennik obozu w Dachau bł. ks. Gerhard Hirschfelder. - Przywołuję również w pamięci pielgrzymki, które organizowałem do Wambierzyc jako wikariusz w Dzierżoniowie. Prosimy Boga, by przez wstawiennictwo błogosławionego męczennika dał nam szczególną łaskę, by nasze serca stawały się urodzajną glebą - mówił biskup.

Spotkanie młodzieży w Wambierzycach ma długoletnią tradycję. Od lat młodzież z diecezji świdnickiej, wcześniej z archidiecezji wrocławskiej, we wrześniu, gromadziła się u Królowej Rodzin. Forma spotkań na przestrzeni lat zmieniała się. Z kilkudniowych przekształciły się w jednodniowe. W ostatnich latach w programie spotkania były konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz koncerty. W ramach tegorocznego spotkania młodych w sanktuarium sprawowana była Eucharystia na którą przybyła delegacja młodzieży z diecezji. Wcześniej konferencję wygłosił o. Michał Legan. Eucharystia transmitowana była na stronie facebookowej Festiwalu.

Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin nazywane jest Śląską Jerozolimą. W kościele pw. Nawiedzenia NMP znajduje się figura ukoronowana w 1980 roku przez Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Stefana Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję