Reklama

Polska

Abp Szal: Orszaki Trzech Króli przypominają, że nasza ojczyzna jest chrześcijańska

To piękna inicjatywa, która pozwala nam radośnie świętować z rodzinami i przypomnieć o tym, że nasza ojczyzna jest chrześcijańska, że chcemy iść za Chrystusem – mówił abp Adam Szal w czasie Mszy św. na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli w Jarosławiu. W tym mieście odbywa się najstarszy i największy orszak w archidiecezji przemyskiej.

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Piotr Drzewiecki

Abp Szal wskazywał na ogromną rolę ludzi świeckich, za których sprawą święto Trzech Króli na nowo jest obchodzone jako dzień świąteczny oraz nadali tej uroczystości wyjątkowego charakteru przez zorganizowanie orszaków. – To piękna inicjatywa, która pozwala nam radośnie świętować z rodzinami, z dziećmi; która pozwala nam przypomnieć prawdę o tym, że nasza ojczyzna jest chrześcijańska, że chcemy iść za Chrystusem – mówił.

Metropolita przemyski zachęcał do troski, aby jak najwięcej ludzi poznało Chrystusem, aby poszli za Nim. – Niech to objawienie światu, będzie także i naszym udziałem. Przekazujmy tę wiarę młodemu pokoleniu jako rodzice, jako nauczyciele, także jako sprawujący taką, czy inną władzę. Czasami trzeba niewiele: uśmiech, udział w takiej uroczystości jak dzisiaj, czy też zachęta do tego, aby nie wstydzić się swojej wiary – powiedział.

Podziel się cytatem

Kaznodzieja zauważył, że naukowcy – w kontekście dzisiejszej uroczystości – przyznają, że jest bardzo prawdopodobne, że właśnie wtedy, kiedy narodził się Chrystus, nastąpiły zmiany na nieboskłonie i takie wyjątkowe światło rzeczywiście mogło zaistnieć. Zdaniem abp. Szala jest to zachęta do tego, byśmy umieli odczytywać wokół siebie znaki czasu. Metropolita przemyski podkreślił, że Pan Bóg objawia się całemu światu „w bardzo różny sposób, wielokrotnie i na różne sposoby”. Najpełniej i najbardziej doskonale objawił się w osobie Jezusa Chrystusa, ale robi to także współcześnie na kartach Pisma Świętego, poprzez katechezę, czy sakramenty.

Reklama

– Kolejne przesłanie, które wynika z dzisiejszej uroczystości, mówi, że mamy być światłem dla innych. Mamy tak żyć, aby ktoś patrząc na nas, doszedł do wniosku, że warto iść naszym śladem, a właściwie iść śladem Chrystusa. Stąd też dzisiejsza uroczystość Objawienia Pańskiego jest związana z naszą troską o przekaz wiary, o misje – mówił. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w ciągu życia szukamy wielu rzeczy: wiedzy, mądrości, bogactwa, doskonałości przez formację swojego charakteru. Zaznaczył jednak, że warto szukać również „tego, co jest naszą istotą i naszym powołaniem – Pana Boga”.

Zachęcał także do dziękczynienia Panu Bogu za to, że „na drodze naszego życia postawił ludzi, którzy byli dla nas gwiazdą”. ¬– To nasi rodzice, którzy uczyli nas prawdy o życiu, o świecie i o Panu Bogu. To nasi nauczyciele i duszpasterze – mówił. Orszaku Trzech Króli w Jarosławiu odbywa się od 2012 r. i jest pierwszym zorganizowanym w archidiecezji przemyskiej. Towarzyszą mu barwne stroje nawiązujące do różnych epok z historii naszej ojczyzny. Orszaki wyruszyły z trzech kościołów, a finał wydarzenia miał miejsce na Rynku. Dwóch władców wędrowało konno, a jeden na wielbłądzie. Z orszakiem króla europejskiego szedł również abp Adam Szal, który na zakończenie udzielił błogosławieństwa. Życzenia obecnym złożył także burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch.

2020-01-06 16:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszak Trzech Króli w Drezdenku

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Ks. Adam Wójcicki CRL

W piątek, 6 stycznia w Drezdenku po raz pierwszy odbył się Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez parafię Przemienia Pańskiego w Drezdenku, Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich we współpracy z Urzędem Miejskim w Drezdenku.

Orszak Trzech Króli, jest przedstawieniem Jasełek wystawianych w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w całej Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

[ TEMATY ]

dzieci

różaniec

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Pierwsza krajowa pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec rozpoczęła się w sobotnie popołudnie wspólną modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Eduardo Catalfo, redemptorysta, rektor największego sanktuarium maryjnego w Brazylii. Ukoronowaniem pielgrzymki była Msza święta sprawowana przez miejscowego arcybiskupa Orlando Brandesa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję