Reklama

Polska

Abp Szal: Orszaki Trzech Króli przypominają, że nasza ojczyzna jest chrześcijańska

To piękna inicjatywa, która pozwala nam radośnie świętować z rodzinami i przypomnieć o tym, że nasza ojczyzna jest chrześcijańska, że chcemy iść za Chrystusem – mówił abp Adam Szal w czasie Mszy św. na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli w Jarosławiu. W tym mieście odbywa się najstarszy i największy orszak w archidiecezji przemyskiej.

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Piotr Drzewiecki

Abp Szal wskazywał na ogromną rolę ludzi świeckich, za których sprawą święto Trzech Króli na nowo jest obchodzone jako dzień świąteczny oraz nadali tej uroczystości wyjątkowego charakteru przez zorganizowanie orszaków. – To piękna inicjatywa, która pozwala nam radośnie świętować z rodzinami, z dziećmi; która pozwala nam przypomnieć prawdę o tym, że nasza ojczyzna jest chrześcijańska, że chcemy iść za Chrystusem – mówił.

Metropolita przemyski zachęcał do troski, aby jak najwięcej ludzi poznało Chrystusem, aby poszli za Nim. – Niech to objawienie światu, będzie także i naszym udziałem. Przekazujmy tę wiarę młodemu pokoleniu jako rodzice, jako nauczyciele, także jako sprawujący taką, czy inną władzę. Czasami trzeba niewiele: uśmiech, udział w takiej uroczystości jak dzisiaj, czy też zachęta do tego, aby nie wstydzić się swojej wiary – powiedział.

Reklama

Kaznodzieja zauważył, że naukowcy – w kontekście dzisiejszej uroczystości – przyznają, że jest bardzo prawdopodobne, że właśnie wtedy, kiedy narodził się Chrystus, nastąpiły zmiany na nieboskłonie i takie wyjątkowe światło rzeczywiście mogło zaistnieć. Zdaniem abp. Szala jest to zachęta do tego, byśmy umieli odczytywać wokół siebie znaki czasu. Metropolita przemyski podkreślił, że Pan Bóg objawia się całemu światu „w bardzo różny sposób, wielokrotnie i na różne sposoby”. Najpełniej i najbardziej doskonale objawił się w osobie Jezusa Chrystusa, ale robi to także współcześnie na kartach Pisma Świętego, poprzez katechezę, czy sakramenty.

– Kolejne przesłanie, które wynika z dzisiejszej uroczystości, mówi, że mamy być światłem dla innych. Mamy tak żyć, aby ktoś patrząc na nas, doszedł do wniosku, że warto iść naszym śladem, a właściwie iść śladem Chrystusa. Stąd też dzisiejsza uroczystość Objawienia Pańskiego jest związana z naszą troską o przekaz wiary, o misje – mówił. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w ciągu życia szukamy wielu rzeczy: wiedzy, mądrości, bogactwa, doskonałości przez formację swojego charakteru. Zaznaczył jednak, że warto szukać również „tego, co jest naszą istotą i naszym powołaniem – Pana Boga”.

Zachęcał także do dziękczynienia Panu Bogu za to, że „na drodze naszego życia postawił ludzi, którzy byli dla nas gwiazdą”. ¬– To nasi rodzice, którzy uczyli nas prawdy o życiu, o świecie i o Panu Bogu. To nasi nauczyciele i duszpasterze – mówił. Orszaku Trzech Króli w Jarosławiu odbywa się od 2012 r. i jest pierwszym zorganizowanym w archidiecezji przemyskiej. Towarzyszą mu barwne stroje nawiązujące do różnych epok z historii naszej ojczyzny. Orszaki wyruszyły z trzech kościołów, a finał wydarzenia miał miejsce na Rynku. Dwóch władców wędrowało konno, a jeden na wielbłądzie. Z orszakiem króla europejskiego szedł również abp Adam Szal, który na zakończenie udzielił błogosławieństwa. Życzenia obecnym złożył także burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch.

2020-01-06 16:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszaki Trzech Króli w archidiecezji

Niedziela przemyska 4/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Magdakena Bojarska

W jarosławskim orszaku uczestniczył abp Adam Szal

W jarosławskim orszaku uczestniczył abp Adam Szal

Przemyśl

CZYTAJ DALEJ

Zniesienie dyspensy od zachowania pierwszego Przykazania Kościelnego

2021-06-19 00:05

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

dyspensa

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Adrian Put/Niedziela

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Wobec poprawiającej się sytuacji pandemicznej w kraju oraz łagodzenia ograniczeń sanitarnych w kościołach i budynkach przeznaczonych do sprawowania kultu religijnego, biorąc pod uwagę podjętą podczas 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa we Mszy świętej niedzielnej oraz w święta nakazane, niniejszym dekretem – z dniem 20 czerwca 2021 r. – na podstawie kan. 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego odwołuję dyspensę od zachowania pierwszego Przykazania Kościelnego, udzieloną w dniu 16 października 2020 r. (znak: B1-9/20).

CZYTAJ DALEJ

III pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy na Jasną Górę

2021-06-19 14:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grekokatolicy

Karol Porwich/Niedziela

Z modlitwą dziękczynną za 25 lat istnienia eparchii wrocławsko-gdańskiej i ubiegłoroczną reorganizację administracyjnych struktur a także w duchu pojednania na Jasną Górę przybyła III pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy. Modlitwa była kontynuacją spotkań, które odbywały się tu na 1000-lecie Chrztu Rusi w 1988 r.

W pielgrzymce uczestniczyli głównie Ukraińcy, którzy czasowo lub na stałe przebywają w naszym kraju. Przybył też Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Wiaczesław Wojnarowśkyj. Podkreślił, że „serca wszystkich Ukraińców przepełnione są nade wszystko troską o pokój”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję