Reklama

Niedziela Częstochowska

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Strzelcach Wielkich

6 stycznia 2020 roku przeszedł ulicami Strzelec Wielkich pierwszy Orszak Trzech Króli. Jeszcze dźwięczą w uszach kolędy z radością i mocą śpiewane przez rodziny, dzieci, mieszkańców bardzo licznie uczestniczących  w tych niezwykłych jasełkach!

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Jolanta Kuc

To było prawdziwe święto rodziny i wspólnoty, zarówno gminnej, jak i parafialnej.

Patronat nad organizacją i przebiegiem Orszaku objął Urząd Gminy w Strzelcach Wielkich z panem wójtem Markiem Jednakiem na czele. A partnerami byli: parafia pod wezwaniem Opatrzności Bożej z księdzem proboszczem Andrzejem Chwał oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny z panią dyrektor Aleksandrą Hałaczkiewicz.

Strzelce Wielkie na kilka godzin zamieniły się w kolorową krainę radości i rozśpiewaną wspólnotę chwalącą Boga kolędą i jednością.

Podziel się cytatem

Na czele Orszaku szła błyszcząca Gwiazda, która , jak kiedyś Mędrców ze Wschodu, tak teraz nas, prowadziła do Jezusa. Za transparentem z hasłem tegorocznego orszaku: „Cuda, cuda ogłaszają”: jako pierwsi szli przedstawiciele Europy z królem na czele; wszyscy wyróżniający się kolorem czerwonym w stroju, chorągiewkach, koronach.  Następnie, w oprawie zielonej, szedł król z Azji ze swoja świtą. Jako trzeci, król Afryki i jego barwny niebieski orszak. Dzięki zaangażowaniu wspaniałych rodzin naszej parafii , mogliśmy wejść w atmosferę biblijnej historii jeszcze raz i przeżywać sceny z Narodzenia Pana na poszczególnych przystankach Orszaku.

Reklama

Radosnymi towarzyszami Świętej rodziny było 46 członków Ogniska Misyjnego, uczniów naszej szkoły, którzy właśnie w tym dniu zakończyli kolędowanie na rzecz misji w Amazonii, w ramach Papieskich Dziel Misyjnych Dzieci.

Najpierw Orszak przyszedł do kościoła parafialnego, gdzie „św. Józef” wypuścił z klatki białe gołąbki otrzymane wcześniej od „pastuszków”. Uroczystą oprawę Mszy św. podkreślał udział zespołu „Wolanki” z Woli Jankowskiej oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Strzelcach Wielkich. A dzieci z Ogniska Misyjnego i przedstawiciele rodzin dopełnili oprawy liturgicznej.

Po sumie przeszliśmy wszyscy do szkoły, gdzie uczniowie przedstawili tradycyjne jasełka dla wszystkich zebranych. Zwieńczeniem dnia było rozstrzygniecie konkursu na bożonarodzeniową szopkę wykonaną przez rodziny.

Ta wspaniała uroczystość, już nie tylko kościelna, ale i całej wspólnoty gminnej nie odbyłaby się gdyby nie wsparcie materialne i duchowe pana wójta. Marka Jednaka, ks. proboszcza Andrzeja Chwała i pana Jana Wrońskiego oraz wielogodzinnej, ofiarnej pracy wielu rodzin i ludzi dobrej woli.

Podziel się cytatem

Reklama

Cieszyła nas obecność, w naszym pierwszym Orszaku,wszystkich władz gminnych, pana wicewojewody łódzkiego Karola Młynarczyka, uczniów i nauczycieli i wszystkich, którzy tak licznie i ofiarnie włączyli się w świętowanie Objawienia Pańskiego w Strzelcach Wielkich.

Mamy nadzieję, że ta atmosfera miłości i radości będzie trwała przez cały rok 2020.

2020-01-07 14:01

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszak Trzech Króli we Wrocławiu

[ TEMATY ]

Wrocław

Orszak Trzech Króli

Paweł Siciński

15 tysięcy wrocławian, 200 rycerzy, 80 dwórek, setki pasterzy i aniołów zgromadziły największe dolnośląskie jasełka uliczne. Do kolędowania na trasie Orszaku przygrywała orkiestra Wojewódzkiej Komendy Policji, biblijne sceny spisu ludności czy dworu króla Heroda zagrali młodzi ludzie – gimnazjaliści, harcerze i studenci. Rolę Świętej Rodziny w symbolicznym Betlejem odegrali wspaniali rodzice piątki dzieci – Justyna i Marek Machlańscy z najmłodszym synem 4-miesięcznym Witoldem.

Ze sceny głównej abp Józef Kupny mówił: – Dziękuję tym, którzy przyszli z całymi swoimi rodzinami, by uczestniczyć w tym pięknym wydarzeniu przypominającym wydarzenia sprzed 2000 lat.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję