Reklama

Niedziela Częstochowska

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Strzelcach Wielkich

6 stycznia 2020 roku przeszedł ulicami Strzelec Wielkich pierwszy Orszak Trzech Króli. Jeszcze dźwięczą w uszach kolędy z radością i mocą śpiewane przez rodziny, dzieci, mieszkańców bardzo licznie uczestniczących  w tych niezwykłych jasełkach!

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Jolanta Kuc

Zobacz zdjęcia: Pierwszy Orszak Trzech Króli w Strzelcach Wielkich

To było prawdziwe święto rodziny i wspólnoty, zarówno gminnej, jak i parafialnej.

Patronat nad organizacją i przebiegiem Orszaku objął Urząd Gminy w Strzelcach Wielkich z panem wójtem Markiem Jednakiem na czele. A partnerami byli: parafia pod wezwaniem Opatrzności Bożej z księdzem proboszczem Andrzejem Chwał oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny z panią dyrektor Aleksandrą Hałaczkiewicz.

Reklama

Strzelce Wielkie na kilka godzin zamieniły się w kolorową krainę radości i rozśpiewaną wspólnotę chwalącą Boga kolędą i jednością.

Na czele Orszaku szła błyszcząca Gwiazda, która , jak kiedyś Mędrców ze Wschodu, tak teraz nas, prowadziła do Jezusa. Za transparentem z hasłem tegorocznego orszaku: „Cuda, cuda ogłaszają”: jako pierwsi szli przedstawiciele Europy z królem na czele; wszyscy wyróżniający się kolorem czerwonym w stroju, chorągiewkach, koronach.  Następnie, w oprawie zielonej, szedł król z Azji ze swoja świtą. Jako trzeci, król Afryki i jego barwny niebieski orszak. Dzięki zaangażowaniu wspaniałych rodzin naszej parafii , mogliśmy wejść w atmosferę biblijnej historii jeszcze raz i przeżywać sceny z Narodzenia Pana na poszczególnych przystankach Orszaku.

Radosnymi towarzyszami Świętej rodziny było 46 członków Ogniska Misyjnego, uczniów naszej szkoły, którzy właśnie w tym dniu zakończyli kolędowanie na rzecz misji w Amazonii, w ramach Papieskich Dziel Misyjnych Dzieci.

Reklama

Najpierw Orszak przyszedł do kościoła parafialnego, gdzie „św. Józef” wypuścił z klatki białe gołąbki otrzymane wcześniej od „pastuszków”. Uroczystą oprawę Mszy św. podkreślał udział zespołu „Wolanki” z Woli Jankowskiej oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Strzelcach Wielkich. A dzieci z Ogniska Misyjnego i przedstawiciele rodzin dopełnili oprawy liturgicznej.

Po sumie przeszliśmy wszyscy do szkoły, gdzie uczniowie przedstawili tradycyjne jasełka dla wszystkich zebranych. Zwieńczeniem dnia było rozstrzygniecie konkursu na bożonarodzeniową szopkę wykonaną przez rodziny.

Ta wspaniała uroczystość, już nie tylko kościelna, ale i całej wspólnoty gminnej nie odbyłaby się gdyby nie wsparcie materialne i duchowe pana wójta. Marka Jednaka, ks. proboszcza Andrzeja Chwała i pana Jana Wrońskiego oraz wielogodzinnej, ofiarnej pracy wielu rodzin i ludzi dobrej woli.

Cieszyła nas obecność, w naszym pierwszym Orszaku,wszystkich władz gminnych, pana wicewojewody łódzkiego Karola Młynarczyka, uczniów i nauczycieli i wszystkich, którzy tak licznie i ofiarnie włączyli się w świętowanie Objawienia Pańskiego w Strzelcach Wielkich.

Mamy nadzieję, że ta atmosfera miłości i radości będzie trwała przez cały rok 2020.

2020-01-07 14:01

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszaki Trzech Króli w diecezji legnickiej

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Ks. Waldemar Wesołowski

Orszak Trzech Króli w Legnicy, zorganizowany został przez Diecezjalne Centrum Edukacyjne i Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, we współpracy z niektórymi parafiami legnickimi, już po raz piąty. Zgromadził około 2 tys. uczestników.

Patronat Honorowy w bieżącym roku objęli Biskup Legnicki oraz Prezydent Miasta. Podstawową ideą pochodu było radosne świętowanie we wspólnocie, zjawienia się Boga na ziemi w Tajemnicy Wcielenia, ale także integracja mieszkańców Legnicy wokół podstawowych wartości społecznych, które wpisują się w chrześcijańską kulturę i w bogatą historię Legnicy.

CZYTAJ DALEJ

Włoska prasa: Watykan wystąpił przeciwko ustawie o homofobii i transfobii

2021-06-22 12:45

[ TEMATY ]

Watykan

homoseksualizm

Włochy

Ks. Tomasz Lubaś

Watykan wystąpił przeciwko projektowi ustawy w sprawie homofobii i transfobii, nad którą pracuje Senat Włoch, uznając, że stanowi naruszenie konkordatu - podał we wtorek dziennik "Corriere della Sera". To zdarzenie bez precedensu w historii wzajemnych relacji.

Włoska gazeta wyjaśniła, że z formalnym wnioskiem o zmianę niektórych zapisów ustawy zwrócił się w liście sekretarz Stolicy Apostolskiej do spraw stosunków z państwami, czyli szef dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher. Jego list został przekazany ambasadzie Włoch przy Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Papież uznał męczeństwo s. M. Paschalis i 9 towarzyszek. Beatyfikacja odbędzie się we Wrocławiu

2021-06-23 14:26

Archiwum Niedzieli Wrocławskiej

Msza na zakończenie procesu na poziomie diecezjalnym

Msza na zakończenie procesu na poziomie diecezjalnym

W sobotę papież Franciszek uznał męczeństwo 10 elżbietanek zamordowanych na Śląsku (dawne tereny Archidiecezji Wrocławskiej w 1945 roku. To oznacza, że we Wrocławiu odbędzie się beatyfikacja sióstr. O s. Paschalis i jej 9 towarzyszkach, zamordowanych przez żołnierzy sowieckich, rozmawiamy z s. Marią Czepiel CSSE.

Proces beatyfikacyjny s. M. Paschalis Jahn, i jej 9 towarzyszek: s. M. Edelburgis (Juliana) Kubitzki, s. M. Rosaria (Elfrieda) Schilling, s. M. Adela (Klara) Schramm, s. M. Sabina (Anna) Thienel, s. M. Sapientia (Łucja) Heymann, s. M. Melusja (Marta) Rybka, s. M. Adelheidis (Jadwiga) Töpfer, s. M. Felicitas (Anna) Ellmerer, s. Maria Acutina (Helena Goldberg) rozpoczął się w 2011 roku. Od tego czasu coraz więcej osób miało okazję poznać s. Paschalis i inne elżbietanki, które poniosły śmierć z rąk sowietów - Proces na poziomie diecezjalnym zaczął się w 2011 roku. W 2015 roku w sposób uroczysty został zakończony. Nasz ks. abp podpisał wszystkie potrzebne dokumenty i następnie przesłano je do Rzymu. Wtedy też proces był kontynuowany na Watykanie. W momencie, gdy nasze siostry stały się Służebnicami Bożymi, starałyśmy się o nich mówić i przekazywać wartość życia ludziom młodym i wszystkim, do których jesteśmy posłane. Większość ludzi, z którymi się spotykamy, znają nasze siostry męczenniczki i wartości ich życia. Myślę, że to pomaga im w przeżywaniu osobistego cierpienia - mówi s. M. Czepiel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję