Reklama

A. D. 2001 w diecezji legnickiej - podsumowanie

Niedziela legnicka 52/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto dobiega końca Rok Pański 2001, którym rozpoczęliśmy Nowe Tysiąclecie Chrześcijaństwa. Spróbujmy więc dokonać pewnego podsumowania wydarzeń, które stały się naszym udziałem w minionym czasie.

Styczeń

Początek Nowego Roku zawsze przeżywamy jeszcze w atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Dla wielu był to zarazem czas podsumowań i refleksji nad mijającym Rokiem Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Uroczyste jego zakończenie ogłosił Jan Paweł II 6 stycznia. Łączyliśmy się tego dnia duchowo we wspólnej modlitwie z Ojcem Świętym, zawierzając Panu Bogu na Nowe Tysiąclecie nas samych, nasze rodziny, parafie, naszą diecezję, Ojczyznę i cały świat. Uroczystości zakończenia Roku Jubileuszowego w naszej diecezji odbyły się pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego w Katedrze. 6 stycznia, czyli w uroczystość Objawienia Pańskiego, wspominaliśmy VI rocznicę konsekracji bp. Stefana Regmunta. Z innych styczniowych wydarzeń wspomnijmy pierwszą wizytę duszpasterską ( 4 stycznia), czyli tzw. kolędę, w nowo otwartym legnickim Domu Księży Emerytów. Z pierwszą wizytą kolędową przybył do księży seniorów Biskup Legnicki. Tradycyjnie też styczeń upłynął na spotkaniach opłatkowych w gronie różnych grup, stowarzyszeń i wspólnot. 17 stycznia w legnickiej Kurii odbyła się konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu Roku Jubileuszowego w diecezji i planom duszpasterskim na 2001 r.

21 stycznia w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan legnicka Katedra była miejscem celebracji ekumenicznej z udziałem przedstawicieli Kościołów Siostrzanych.

Luty

Rozpoczęliśmy od uroczystości Ofiarowania Pańskiego (2 luty) . Tego dnia do legnickiej Katedry przybyli zakonnicy i siostry zakonne, aby podczas sprawowanej Mszy św. uroczyście odnowić swoje śluby zakonne. Podczas sprawowanej Liturgii Biskup Legnicki pobłogosławił też miejsce, w którym umieszczono szczególny dar. Jest nim cegła z muru użytego do zamurowania Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra w okresach między ich otwarciem. Jest ona znakiem jedności ze Stolicą Apostolską, z Ojcem Świętym. Na zakończenie Roku Wielkiego Jubileuszu jedną z nich otrzymała diecezja legnicka. Przywiózł ją z Rzymu legnicki biskup pomocniczy Stefan Regmunt, przebywający tam na zakończenie Roku Jubileuszowego i obchodzący w Wiecznym Mieście VI rocznicę swej konsekracji biskupiej. Cegła ta, oznaczona herbem Ojca Świętego, z napisem mówiącym o jej produkcji w Stolicy Piotrowej, umieszczona została w przedsionku legnickiej Katedry z okolicznościowym napisem. Tego też dnia niedawno utworzona wspólnota parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej przeżywała radość z poświęcenia tymczasowej kaplicy. Tradycyjnie też podczas szkolnych ferii zimowych odbywają się rekolekcje dla młodzieży męskiej w Wyższym Seminarium Duchownym. Tym razem wzięło w nich udział łącznie ponad 350 chłopców. Czas ferii zimowych był też okresem zimowych rekolekcji i warsztatów dla katechetów świeckich w Legnicy. Natomiast dzieci wypoczywały na feriach organizowanych m.in. przez diecezjalną Caritas. W lutym odbyła się także konferencja Księży Dziekanów (19 luty), poświęcona przygotowaniom do kolejnej rocznicy powstania diecezji i obchodów 760-lecia bitwy pod Legnicą, a także wiosenne posiedzenie Diecezjalnej Komisji ds. Powołań (23 luty). Natomiast od przypadającej 28 lutego Środy Popielcowej weszliśmy w okres czterdziestodniowego przygotowania paschalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Marzec

Od tego miesiąca rozpoczęły się cykliczne spotkania przedstawicieli parafialnych Zespołów Caritas z poszczególnych dekanatów naszej diecezji. Był to także czas wielkopostnych rekolekcji dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych (12-14) oraz dla młodzieży szkół średnich (26-28 marca). Swój wiosenny Dzień Skupienia mieli także organiści (17 marca) . Przypadająca zaś 19 marca uroczystość św. Józefa Opiekuna Zbawiciela jest zawsze dniem szczególnej modlitwy naszej diecezji i wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego. Św. Józef jest bowiem współpatronem diecezji legnickiej i patronem Seminarium. Jest to także dzień patronalny Bractwa św. Józefa. 24 marca w Katedrze legnickiej miały miejsce uroczystości związane z IX rocznicą utworzenia Diecezji Legnickiej. We Mszy św. dziękczynnej uczestniczyli przybyli na zaproszenie Biskupa Legnickiego dostojni goście: kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski, biskup zielonogórsko-gorzowski Adam Dyczkowski, bp Jan Tyrawa z Wrocławia, bp Stefan Regmunt. Homilię wygłosił biskup wrocławsko-gdański Kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak. Dodajmy, że wśród wielu gości byli także obecni przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także prezes Instytutu Pamięci Narodowej - prof. Leon Kieres. Na zakończenie uroczystości Biskup Legnicki wręczył 25 osobom okolicznościowy medal "Zasłużony dla Diecezji Legnickiej", który przyznawany jest na prośbę duszpasterzy osobom, które zapisały się w swoich środowiskach parafialnych szczególnym świadectwem chrześcijańskiego życia.

Reklama

Kwiecień

Na czas Wielkiego Postu Biskup Legnicki wydał okolicznościowy list pasterski, w którym obok zachęty do chrześcijańskiego przeżycia czekających nas wydarzeń paschalnych poinformował wiernych o wydarzeniach diecezjalnych związanych z obchodami 760-lecia bitwy pod Legnicą. Przypadająca 8 kwietnia Niedziela Palmowa była jak co roku Światowym Dniem Młodzieży, w którym młodzi ludzie łączą się pod przewodnictwem swoich pasterzy na wspólnej modlitwie z Ojcem Świętym. W naszej diecezji tradycyjne spotkania młodzieży odbywały się w 3 ośrodkach: w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu (z udziałem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka); w legnickiej Katedrze (z udziałem bp. Stefana Regmunta); oraz w kościele pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze ( z udziałem wikariusza generalnego, ks. inf. Władysława Bochnaka). W Wielki Poniedziałek, dniu modlitw za skazanych, bp Stefan Regmunt przybył z posługą duszpasterską do Zakładu Karnego w Zarębie. 9 kwietnia przypadła natomiast 760. rocznica bitwy pod Legnicą, ale jej obchody zostały wyjątkowo w tym roku przeniesione na koniec maja i początek czerwca. W Wielki Czwartek w Katedrze legnickiej, podczas Mszy Krzyżma pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego, wielu kapłanówdiecezji legnickiej odnowiło swoje przyrzeczenie składane w dniu święceń. Tego dnia odbywa się też diecezjalna Pielgrzymka Lektorów do Katedry. W Wielki Piątek Męki Pańskiej wiele wspólnot naszej diecezji przeżyło nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami miasta. Jednym z takich nabożeństw była Droga Krzyżowej do Krzyża Jubileuszowego na górze Chełmiec, organizowana w parafii pw. Świętej Trójcy w Boguszowie.

Z innych wydarzeń tego miesiąca odnotujmy spotkanie rocznikowe kapłanów obchodzących 25-lecie kapłaństwa w Szklarskiej Porębie ( 20 kwietnia), spotkanie Biskupa Legnickiego z rodzicami diakonów ( również 20 kwietnia), a także odbytą 28 kwietnia Diecezjalną Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę i kolejny VIII już Festiwal Piosenki Religijnej w Polkowicach, który w tym roku zgromadził 38 zespołów.

Reklama

Maj

Ten miesiąc był już bezpośrednim okresem przygotowań do uroczystych obchodów rocznicy bitwy legnickiej. Obok przygotowań do uroczystości również inne wydarzenia biegły swoim rytmem. M.in. od tego miesiąca rozpoczęły się tygodniowe turnusy wypoczynkowe dla osób starszych i samotnych we Lwówku Śl. i Zagórzu Śl. W Lubinie 10-lecie swej pracy obchodził Ośrodek Adaptacyjny "Przytulisko", działający w ramach Fundacji im. św. Brata Alberta, opiekujący się osobami niepełnosprawnymi. Odbył się wiosenny Diecezjalny Dzień Skupienia dla Księży w Legnicy ( 12 maja); również coroczne spotkanie prezesów parafialnych kół Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium (13 maja). Natomiast 16 maja odbyła się kolejna konferencja prasowa poświęcona obchodom 760-lecia bitwy pod Legnicą. 24 maja, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, obchodziliśmy IX rocznicę inauguracji diecezji legnickiej i ingresu Pierwszego Biskupa Legnickiego Tadeusza Rybaka. Podczas tej uroczystości gościliśmy w Legnicy bp. Stanisława Dowlaszewicza (OFMConv), który pochodzi z okolic Kamiennej Góry, a w marcu br. został konsekrowany biskupem w Boliwii dla diecezji Santa Cruz. Od 25 do 27 maja w Jeleniej Górze-Cieplicach w par. Matki Bożej Miłosierdzia obchodzono już tradycyjnie doroczny Dzień Matki z bardzo bogatym programem artystycznym. Wśród tych majowych dni jest też taki, na który czeka co roku właściwie cała diecezja - to dzień święceń kapłańskich. Odbyły się one 26 maja, a następnego dnia 16 nowo wyświęconych kapłanów odprawiło Msze św. prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach. W tym miesiącu 25. rocznicę święceń kapłańskich wraz ze swoim rocznikiem obchodził także bp Stefan Regmunt. 29 maja w murach legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego spotkali się laureaci diecezjalnej Olimpiady Biblijnej. Na pierwszym szkolnym etapie wzięło w niej udział ponad 64 tys. uczniów. Do półfinału zakwalifikowano 800 osób, a ostatecznymi finalistami (w kilku kategoriach) zostały 23 osoby. Natomiast od 31 maja rozpoczęły się uroczyste obchody 760-lecia bitwy pod Legnicą. Rozpoczęło je sympozjum naukowe w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy. Sympozjum zorganizowane zostało przez Wyższe Seminarium Duchowne, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Muzeum Miedzi w Legnicy. W ciągu dwóch dni 14 prelegentów z Polski i zagranicy, zarówno duchownych, jak i świeckich przedstawiło słuchaczom tematykę związaną z bitwą pod Legnicą, rozegraną 9 kwietnia 1241 r. Sympozjum - co podkreślano w podsumowaniu - dało okazję do zaprezentowania stanowisk naukowców z różnych stron. Niewątpliwie jednak w pamięci wszystkich uczestników pozostał porywający wykład prof. Gerarda Labudy z Poznania, który w referacie Gorze się nam stało. Legenda i prawda historyczna o bitwie z Tatarami pod Legnicą w 1241 r. - bronił autentyczności opisu bitwy z Kronik Długosza, przeciwstawiając się istniejącym jeszcze tezom, które twierdzą, że takiej bitwy nie było. Zasugerował także - zastrzegając się, że nie są to jego kompetencje - iż należałoby podjąć starania o kanonizację Henryka Pobożnego. Trzeba tu też wspomnieć o konkursie dla dzieci i młodzieży związanym z tematyką bitwy legnickiej. W przededniu uroczystości diecezjalnych, 30 maja, 27 nagród oraz 29 wyróżnień wręczył biskup legnicki Tadeusz Rybak dzieciom i młodzieży biorącym udział w konkursie plastycznym związanym z tą rocznicą. Uroczystość odbyła się w diecezjalnym sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu k. Legnicy. Laureaci przybyli ze swoimi rodzinami i opiekunami.

Reklama

Czerwiec

Początek tego miesiąca był czasem centralnych uroczystości diecezjalnych związanych z obchodami 760-lecia bitwy pod Legnicą. Po rozpoczętym sympozjum kolejnymi elementami uroczystości były: 1 czerwca - w Legnickim Polu Msza św. odprawiana dla przedstawicieli Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Harcerzy i innych służb mundurowych. Tej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył kard. Miloslav Vlk, arcybiskup Pragi i Prymas Czech; homilię zaś wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego gen. Sławoj Leszek Głódź. 2 czerwca w legnickiej Katedrze została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego, abp. Józefa Kowalczyka z udziałem księży biskupów i kapłanów z kraju i zagranicy. Msza św. ofiarowana była w intencji Śląska, całej Polski i jednoczącej się Europy. Homilię wygłosił metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz. Po Mszy św. został odsłonięty i poświęcony pomnik-obelisk upamiętniający Rok Jubileuszowy i rocznicę bitwy pod Legnicą. Tego samego dnia wieczorem w Legnickim Polu odbyło się widowisko plenerowe przypominające bitwę legnicką. Obchody rocznicy bitwy zakończono 9 czerwca w Krzeszowie podczas diecezjalnej pielgrzymki młodzieży do tego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Liturgia rozpoczęła się od poświęcenia odrestaurowanego wnętrza znajdującego się w Krzeszowie, drugiego obok bazyliki Matki Bożej Łaskawej, kościoła pw. św. Józefa. Jest to tzw. kościół bracki, związany z powołaniem do życia przez jednego z krzeszowskich opatów - Bernarda Rosy - Bractwa św. Józefa. Kościół powstał w latach 1690-96, służąc prężnie rozwijającemu się Bractwu, które szczyt swojego rozwoju osiągnęło w 1725 r., przekraczając liczbę 100 tys. członków. Kościół został pokryty freskami o tematyce związanej ze św. Józefem przez Michała Willmanna. Po utworzeniu diecezji legnickiej nowy ordynariusz reaktywował Bractwo św. Józefa 25 marca 1995 r., a jego rektorem ustanowił ks. inf. Władysława Bochnaka. Poświęcenia dokonał bp Tadeusz Rybak wraz z biskupami Stefanem Regmuntem i Stanisławem Dowlaszewiczem. Po Mszy św. odbyło się także wręczenie nagród w ogłoszonym przez diecezję legnicką konkursie nt. 760. rocznicy bitwy pod Legnicą w kategoriach: konkurs literacki, audycja radiowa i prezentacja komputerowa ( konkurs plastyczny został rozstrzygnięty w maju). Łącznie z całej Polski napłynęło na konkurs prawie 1000 prac, w tym ponad 700 plastycznych, 119 w konkursie literackim i na audycję radiową oraz 26 prac na prezentację komputerową. W czerwcu z wybranych kościołów diecezji (legnicka Katedra, sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu, kościół pw. Podwyższenia Krzyża św. w Wałbrzychu) Telewizja Polonia przeprowadziła bezpośrednie transmisje z niedzielnej Mszy św., które docierają do Polaków w kraju i za granicą. 10 czerwca w Krzeszowie spotkali się pielgrzymi z Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego. Natomiast od 14 do 16 czerwca swoją pieszą Pielgrzymkę z Jeleniej Góry do Krzeszowa odbywało Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego. Wśród pielgrzymów przybywających do tego miejsca znaleźli się także należący do ruchu AA w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Trzeźwości (16-17 czerwca). 24 czerwca, w uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela, obchodziliśmy XXIII rocznicę konsekracji bp. Tadeusza Rybaka, Pierwszego Biskupa Legnickiego. Natomiast 30 czerwca także w Krzeszowie spotkali się kolejarze w ramach III Diecezjalnej Pielgrzymki Kolejarzy.

Reklama

Lipiec - Sierpień

Miesiące wakacyjne były czasem rekolekcji i wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. w diecezjalnych ośrodkach: Lwówku Śl., Zagórzu Śl., Piechowicach. Nie obyło się także i w tym roku bez niespodzianek pogodowych. Znów na początku lipca dały o sobie znać ulewne deszcze, a także gradobicie, co spowodowało znaczne straty dla rolników naszej diecezji. Z tej racji diecezjalna Caritas zorganizowała dwa dodatkowe turnusy wakacyjne dla dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych tymi klęskami. Jedna z tych grup wyjechała na kolonie 9 sierpnia ze Złotoryi, a druga 11 sierpnia ze Świerzawy. Nie zabrakło też ofiarności i pomocy ze strony mieszkańców i różnych instytucji naszej diecezji dla poszkodowanych. W odpowiedzi na apel biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka o pomoc dla rodzin dotkniętych tegoroczną klęską powodzi Caritas Diecezji Legnickiej ostatecznie zebrała kwotę w wysokości 525000 zł. Większość pieniędzy pochodziła ze zbiórki, jaka odbyła się w każdej parafii diecezji legnickiej. Na konto Caritas wpłynęły również ofiary od osób indywidualnych, zakładów pracy, różnych instytucji i organizacji. Wszystkim rodzinom z diecezji legnickiej, które ucierpiały w wyniku powodzi i zostały zgłoszone przez Księży Proboszczów w biurze Caritas, zostały wypłacone jednorazowe bezzwrotne zapomogi w wysokości 800 zł jako pomoc długofalowa dla 660 rodzin.

Drugi z miesięcy wakacyjnych rozpoczął się IX Pieszą Pielgrzymką Diecezji Legnickiej na Jasną Górę, w której wzięło udział ponad 2 tys. uczestników. Po 10 dniach drogi wraz z pielgrzymami przybyłymi w autokarowej diecezjalnej pielgrzymce, pątnicy stanęli na Jasnej Górze na modlitwie przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. 9 sierpnia wspominaliśmy męczeńską śmierć ojców franciszkanów: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy w 1991 r. zostali zabici na misjach w Peru. 11 sierpnia na szczycie góry Śnieżki w Karkonoszach z okazji wspomnienia św. Wawrzyńca, patrona ratowników i przewodników górskich, odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego, z udziałem bp. Dominika Duki z czeskiego Hradec Kralove, podczas której zostały poświęcone ostatnio wykonane tu prace remontowe oraz konsekrowano nowy ołtarz. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) tradycyjnie już odbywa się diecezjalna pielgrzymka Stowarzyszenia Rodzin Katolickich do Krzeszowa. I w tym roku przybyli tu bardzo licznie (ok. 5 tys.) na wspólną dziękczynną modlitwę. Natomiast od 24 do 26 sierpnia Krzeszów był miejscem VIII Spotkania Młodych. Z bardzo urozmaiconego programu, przeplatanego modlitwą, refleksją, warsztatami i zabawą skorzystało ponad 400 młodych ludzi.

Reklama

Wrzesień

Pierwszy dzień nowego miesiąca był dniem II Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do sanktuarium maryjnego w Krzeszowie. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem "Jesteśmy dziećmi jednego Ojca", a wzięło w niej udział prawie 3,5 tys. uczestników. Wśród niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów znaleźli się także pielgrzymi z Czech i Niemiec. Ta już II Diecezjalna Pielgrzymka jest owocem odbytego przed dwoma laty Diecezjalnego Kongresu Osób Niepełnosprawnych w Legnicy, a także podjętych potem pokongresowych spotkań niepełnosprawnych w 4 rejonach diecezji: w Legnicy, Bolesławcu, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. 2 września był w naszej diecezji dniem modlitwy za pomordowanych i poległych podczas II wojny. Miejscem tej modlitwy stał się w diecezji legnickiej teren byłego obozu w Rogoźnicy (Gross-Rosen). Jest to miejsce męczeńskiej śmierci wielu więźniów, a wśród nich wyniesionego na ołtarze przez Jana Pawła II ks. Władysława Błądzińskiego. Miesiąc ten był też czasem konferencji rejonowych dla duchowieństwa i katechetów, podczas których jednym z tematów była prezentacja i omówienie nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce. 9 września w Dobromierzu odbyły się diecezjalne i wojewódzkie dożynki. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo, gdyż tutejsza parafia wraz z należącymi do niej okolicznymi wioskami zasłynęła w ubiegłym roku z zebrania i wysłania rolnikom Podlasia 40 wagonów paszy i zboża. Tutejsi mieszkańcy pod przewodnictwem swego proboszcza, ks. Jana Gargasewicza, uczynili to w odpowiedzi na apel Biskupa Legnickiego o pomoc dla rolników dotkniętych skutkami ubiegłorocznej powodzi. Dodajmy, że gospodarze uroczystości, mieszkańcy gminy Dobromierz, próbują znaleźć najwłaściwszy model gospodarowania. Obecnie postawiono tu na rozwój agroturystyki, a obok tradycyjnych upraw planuje się założyć także... winnice. 14 września, obchodzony jest w Kościele jako dzień Podwyższenia Krzyża św. Tego dnia, w jeleniogórskiej parafii pod takim wezwaniem obchodzono nie tylko parafialny odpust, ale także zainaugurowano IV Międzynarodowy Festiwal Organowy. To wydarzenie muzyczne przyjęło się już na stałe w kalendarzu imprez kulturalnych i ma swój wymiar międzynarodowy. Również i w bieżącym roku melomani i wszyscy chętni mogli uczestniczyć w bogatym programie artystycznym prezentującym jedne z najpiękniejszych dzieł muzyki organowej, a także mieli możliwość spotkania się z wybitnymi artystami i muzykami. Tego dnia w Wałbrzychu, w par. pw. św. Jerzego odbyło się Misterium Krzyża z okazji I rocznicy poświęcenia największego jak dotąd w Europie Krzyża Jubileuszowego na górze Chełmiec. Od września rozpoczęły się także jesienne spotkania w Zagórzu Śl. osób starszych i samotnych, na które byli zapraszani mieszkańcy poszczególnych dekanatów przez legnicką Caritas. Z innych wydarzeń przypomnijmy tu obchody XX-lecia istnienia Klubu Inteligencji Katolickiej w Wałbrzychu (15 września w par. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu); ogólnopolską Pielgrzymkę Przyjaciół Niedzieli na Jasną Górę (22 września), podczas której Redakcja Niedzieli uhonorowała swymi okolicznościowymi medalami także przedstawicieli naszej diecezji. Była to parafia pw. św. Jana Bosko z Lubina, w której kolportaż tego tygodnika wzrósł w ubiegłym roku o ponad 100%, oraz rodzina p. Pazdyk z Legnicy, którzy od początku kolportażu diecezjalnego zaangażowali się w jego prowadzenie. Tego samego dnia (22 września) odbył się także Diecezjalny Przegląd Pieśni Religijnych, a także I Katolickie Sympozjum Wirtualne Legnica 2001 - to sympozjum jest próbą wykorzystania dostępnych technik informatycznych do pracy duszpasterskiej i międzydiecezjalnej. Z kończących ten miesiąc wydarzeń wymieńmy jeszcze diecezjalną Pielgrzymkę Katechetów i Nauczycieli do Krzeszowa (29 września) oraz Diecezjalny Dzień Skupienia dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. (30 września)

Reklama

Październik

Z wydarzeń październikowych przypomnijmy inaugurację roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej (8 października), w której uczestniczył przybyły na zaproszenie Biskupa Legnickiego znany szczególnie z kazań radiowych bp Józef Zawitkowski. Podczas Mszy św. papieskim medalem "Pro Ecclesia Pontifica" Biskup Legnicki udekorował jednego z wykładowców seminarium - Medarda Plewackiego, aktora z Wrocławia, wykładowcę fonetyki w Seminarium. Od początku istnienia legnickiego Seminarium (od 1993 r.) służy on swoją wiedzą i praktyką tutejszym klerykom. Jest też opiekunem kleryckiego koła teatralnego. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk z Poznania, który przedstawił słuchaczom wykład pt. Nowe źródło do dziejów Mongołów i wyprawy 1241 r. W wykładzie ukazał istnienie nowego źródła relacjonującego przebieg m.in. bitwy pod Legnicą z 1241 r. 6 października Biskup Legnicki uczestniczył w uroczystości 25-lecia ordynacji na duchownego Kościoła ewangelicko-augsburskiego biskupa Ryszarda Bogusza we Wrocławiu. 13 października był dniem diecezjalnych obchodów uroczystości św. Jadwigi Śl. oraz Epilogu Pieszej Pielgrzymki w Legnickim Polu. 15 października odbyło się posiedzenie Rady Duszpasterskiej Diecezji i Konferencja Księży Dziekanów. 16 października w Szklarach Dolnych odbyło się nadanie im. Jana Pawła II tamtejszej szkole podstawowej. Uroczystościom przewodniczył Biskup Legnicki, a była to już kolejna szkoła, która przyjęła Ojca Świętego za swego patrona.

18 października, we wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty, a zarazem patronalne święto Pracowników Służby Zdrowia, odbył się VI Diecezjalny Dzień Skupienia Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich. 23 października odbyło się jesienne Spotkanie Diecezjalnej Rady ds. Powołań. Natomiast 28 października modliliśmy się w intencji naszego Biskupa Diecezjalnego z okazji dnia jego Patrona - św. Tadeusza, Apostoła. Tego dnia Ksiądz Biskup dokonał w Złotoryi poświęcenia wyremontowanego kościoła pw. św. Mikołaja - najstarszego kościoła w mieście. Odnotujmy tu też otwarcie i poświęcenie nowego oddziału onkologii w Szpitalu Górniczym w Lubinie, którego dokonał także Biskup Legnicki.

Reklama

Listopad

Listopad tradycyjnie rozpoczynamy od uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W uroczystość Wszystkich Świętych Mszy św. sprawowanej na legnickim cmentarzu przewodniczył Biskup Legnicki. 4 listopada swoje święto przeżywała parafia pw. św. Jadwigi w Lubaniu Śl., gdyż tego dnia poświęcono plac pod budowę nowego kościoła. Uroczystości tej przewodniczył także Biskup Legnicki. Tego też dnia w legnickiej Katedrze w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej wykonana została kantata poetycko-muzyczna pt. Klękam przed przyjacielem - poświęconej osobie kard. Stefana Wyszyńskiego (dzień wcześniej wykonano ją w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie). Listopad był też czasem formacji i przygotowań dla nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, które odbywało się w Legnicy, w par. św. Tadeusza Apostoła. 10 października w Boguszowie-Gorcach, w par. Trójcy Świętej poświęcone zostały stacje Drogi Krzyżowej prowadzącej do Krzyża Jubileuszowego na Chełmcu. 12 listopada strzegomskie Gimnazjum obchodziło uroczystość nadania szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, co miało szczególny wymiar w obchodzonym w Polsce Roku Prymasa Tysiąclecia. 13 listopada w Jeleniej Górze zainaugurowało pracę schronisko dla bezdomnych im. św. Brata Alberta. 17 listopada w Strzegomiu odbyła się inauguracja kolejnego roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Ludowym. W listopadzie swoje święto obchodzili kolejarze, a jest ono związane ze wspomnieniem ich patronki - św. Katarzyny. Uroczystości odbyły się m.in. w kościele św. Jacka w Legnicy; w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu; w kościele Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze oraz w kościele św. Józefa Oblubieńca w Jaworzynie. 24 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy odbyło się spotkanie Referentów Misyjnych z diecezji legnickiej. Gościem spotkania był ks. Marian Mitula z "Niva" Polska.

Tego samego dnia w wałbrzyskiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta z okazji X-lecia Ruchu AA w okręgu wałbrzyskim.

Przypadająca 25 listopada niedziela Chrystusa Króla Wszechświata była w naszej diecezji obchodzona jako patronalne święto Eucharystycznego Ruchu Młodych (Krucjaty Eucharystycznej), KSM oraz Akcji Katolickiej. Natomiast w ostatnich dniach listopada w Lubaniu Śląskim, w klasztorze Sióstr św. Magdaleny od Pokuty odbywało się już II Sympozjum nt. Pokuty.

Grudzień

W grudniu swoje święto mają pracownicy górnictwa. Z tej okazji w Lubinie, w parafii św. Maksymiliana Kolbe w uroczystościach związanych ze wspomnieniem patronki górników - św. Barbary wziął udział Biskup Legnicki. 2 grudnia w legnickiej Katedrze odbyła się promocja nowych nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii. Duszpasterstwo Pielgrzymkowe pod przewodnictwem ks. prał. Marian Kopki zorganizowało spotkanie dla księży biorących udział w pieszych pielgrzymkach, w którym wziął udział Biskup Legnicki. Była to okazja do omówienia przygotowań do kolejnej, jubileuszowej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę w przyszłym roku. 7 grudnia w Jaworzynie Śl. odbyło się poświęcenie sztandaru, tablicy pamiątkowej i nadanie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego tamtejszej szkole. Uroczystościom przewodniczył także Biskup Legnicki. 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 30 alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego przywdziało strój duchowny - sutannę. Jest to najliczniejszy rocznik z grona 108 aktualnie studiujących w Seminarium kleryków. 10 grudnia w Legnicy odbyła się Konferencja Księży Dziekanów, podczas której omówiono plan pracy duszpasterskiej na rok przyszły i przygotowania do obchodów jubileuszu X-lecia diecezji. 16 grudnia w Gryfowie Śląskim zainaugurowano nowy oddział Katolickiego Uniwersytetu Ludowego z siedzibą w Biedrzychowicach. Naukę w nim podjęło ponad 70 osób. W okresie przedświątecznym tradycyjnie także odbywa się opłatek dla duchowieństwa (21 grudnia), podczas którego kapłani składają życzenia swoim biskupom. Grudzień kończymy niedzielą Świętej Rodziny, która jest zarazem Świętem patronalnym Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej. 31 grudnia kończymy mijający rok kalendarzowy, dziękując Panu Bogu za to wszystko dobro, które stało się naszym udziałem.

Oczywiście, nie są to wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w naszej diecezji. Te wybrane przypominamy, aby dostrzec, jak wiele dobra dzieje się ciągle wokół nas, a na które czasem nie zwracamy uwagi. Każda wspólnota parafialna ma zapewne swoje kalendarium ubogacone wydarzeniami z życia swojej parafii. Niech sam Bóg wynagrodzi wszystkim osiągnięte i dzielone z innymi dobro. Jemu też zawierzamy Nowy A. D. 2002.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chełm. Twierdza Pana Boga

2024-04-19 05:51

Tadeusz Boniecki

Wzruszająca i bogata duchowo modlitwa, muzyka, świadectwa i konferencje a wszystko w ramach zorganizowanej w Chełmie po raz drugi konferencji formacyjno-modlitewnej „Twierdza”. Hasłem tegorocznej edycji była „Taktyka Królestwa”. Spotkanie zorganizowało Chełmskie Centrum Ewangelizacji i Chełmska Szkoła Ewangelizacji z moderatorem ks. Pawłem Gołofitem. W całodniowej konferencji uczestniczyło ponad 500 osób w sali widowiskowej ChDK oraz 135 osób on- line. Nad właściwym przebiegiem czuwało ponad 20 wolontariuszy.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję