Reklama

Człowiek wielkiej wiedzy i głębokiej wiary

Ks. Antoni Just
Edycja łódzka 51/2006

Dnia 2 grudnia br. minęła 20. rocznica śmierci ks. prał. Zygmunta Skowrońskiego, zasłużonego profesora i wychowawcy wielu pokoleń kapłanów naszej archidiecezji. Ks. Skowroński urodził się 14 listopada 1909 r. w Pułtusku. W 1927 r. zdał egzamin maturalny i został przyjęty w poczet alumnów WSD w Łodzi. Już po 3 latach studiowania został skierowany na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Warszawskiego.
Uzyskawszy dyspensę od wieku, 17 lipca 1932 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Tumie k. Łęczycy. W 1933 r. uzyskał magisterium z teologii dogmatycznej i apologetyki. Ale już w następnym roku bp Tymieniecki mianował ks. Skowrońskiego notariuszem Kurii Biskupiej w Łodzi oraz profesorem miejscowego Seminarium Duchownego. Objął wykłady z homiletyki i łaciny oraz z teologii moralnej ogólnej. Równocześnie z pracą dydaktyczną w łódzkim seminarium kontynuował kurs doktorancki na Wydziale Teologicznym w Warszawie, uwieńczony 15 czerwca 1936 r. doktoratem. Tego roku został prefektem Seminarium Duchownego w Łodzi. Od 1937 r. objął wykłady z teologii dogmatycznej, zaś od 1938 r. z apologetyki. Równolegle przez kilka lat pełnił obowiązki kapelana chorych w szpitalu św. Teresy i spowiednika Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Po wybuchu wojny i zamknięciu seminarium otrzymał nominację wikariuszowską do parafii w Buczku, gdzie obowiązki proboszczowskie pełnił jego stryj ks. Stefan Skowroński. Obydwaj zostali aresztowani i wywiezieni do Dachau. Ksiądz Zygmunt spędził tam prawie 4 lata. Pod koniec pobytu w obozie zapadł na tyfus, którego fatalne następstwa zdrowotne odczuwał długo. O swoim pobycie w obozie napisał do bp. Jasińskiego: „Będąc w Dachau, nie miałem żadnej nadziei na przetrwanie tych ciężkich czasów”. Do kraju wrócił 23 czerwca 1946 r.
Bp Jasiński mianował ks. Skowrońskiego dyrektorem Diecezjalnej Unii Apostolskiej, zaś w styczniu 1947 r. cenzorem ksiąg o treści religijnej, dyrektorem Związku Misyjnego Duchowieństwa oraz posynodalnym egzaminatorem duchowieństwa i wicerektorem Seminarium Duchownego w Łodzi. Tę ostatnią funkcję pełnił przez 37 lat i wraz z ks. inf. Antonim Woronieckim, rektorem seminarium, stanowili nadzwyczaj udany zespół kierownictwa uczelni.
Nowy ordynariusz bp Michał Klepacz, dostrzegając wielkie walory intelektu i ducha kapłańskiego ks. Zygmunta Skowrońskiego, mianował go w 1947 r. wykładowcą w Studium Wyższej Wiedzy Religijnej, zaś w1948 r. - promotorem sprawiedliwości. W późniejszych latach proszono go o wygłaszanie konferencji religijnych dla Sióstr Urszulanek i Służebniczek Najświętszej Maryi Panny.
14 czerwca 1984 r. ks. Skowroński poprosił o zwolnienie z funkcji wicerektora i dyrektora Unii Apstolskiej Kleru. Kontynuował wykłady z teologii dogmatycznej i patrologii. I te przedmioty wykładał aż do śmierci.
Zmarł 2 grudnia 1986 r., przeżywszy 77 lat - w kapłaństwie 54 lata. Wśród swoich wychowanków ks. prał. Zygmunt Skowroński cieszył się wielkim uznaniem. Był niezwykle uzdolnionym człowiekiem. Imponująca rozpiętość wykładanych przez niego przedmiotów dowodziła wielości zainteresowań.
Zajęcia dydaktyczne w seminarium prowadził przez ponad pół wieku. Był wymagającym profesorem i zarazem bardzo sprawiedliwie oceniał wiedzę alumnów. Z uznaniem przyjmowaliśmy taką postawę. Z wielką niecierpliwością czekaliśmy na ostatni wykład każdego semestru, jako że „ultima lectio” poświęcona była przez Księdza Profesora różnorakim ciekawym zjawiskom w świecie astronomii, meteorologii czy fizyki. I w tych dziedzinach nauk imponował nam niezwykłą wiedzą.
W sobotnie popołudnia wprowadzał nas w arkana wielkiej klasycznej muzyki symfonicznej. Przynosił na salę teologiczną płyty z nagraniami symfonii Beethovena i wyjaśniał nam jej strukturę. Po takim wprowadzeniu pełniej się odbierało owe wielkie dzieła muzyczne. Podziwialiśmy nie tylko rozległą wiedzę Księdza Wicerektora, również jego postawa jako wychowawcy i kapłana wzbudzała w nas wielki szacunek. Po systematycznym przerabieniu z nami traktatu o Eucharystii, na zakończenie wykładów prowadził nas do kaplicy, byśmy w cichej adoracji nie tylko przyjęli umysłem tę prawdę, ale i sercem starali się ją przeżyć. Był człowiekiem wielkiej wiedzy i głębokiej wiary. Jako wychowawca nie kierował się emocjami, zmiennymi nastrojami chwili, ale ustalonymi zasadami, których sam przestrzegał i uczył nas je respektować.
Sądzę, że dziś, mimo upływu 20 lat od śmierci Księdza Profesora, liczne grono jego wychowanków wspomina go z wielką wdzięcznością. A za pracę i trudy poniesione dla dobra naszej archidiecezji niech Pan sowicie go nagrodzi.

Reklama

45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

2019-10-11 17:07

vaticannews.va / Lozanna (KAI)

Dziewczynki na świecie wciąż padają ofiarą przemocy, a ich życie ma „mniejszą wartość” niż przychodzącego na świat chłopca. Ta dyskryminująca praktyka jest obecna nie tylko w Indiach. Wciąż praktykuje się też haniebny proceder okaleczania seksualnego kobiet, którego ofiarą pada rocznie 3 mln dziewczynek.

Vatican News
45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

Międzynarodowe dzieło pomocy dzieciom „Terre des Hommes” opublikowało właśnie swój najnowszy raport na temat sytuacji dziewczynek na świecie. Nosi on tytuł „Bezbronne” i podkreśla, że choć sytuacja ulega pewnej poprawie, to rocznie 12 mln dziewcząt poniżej 18. roku życia zmuszanych jest do przedwczesnych małżeństw i zachodzenia w niechcianą ciążę. Szacuje się, że aż 2 mln dziewcząt nie mających 15 lat zostaje matkami.

Organizacja alarmuje też w sprawie powszechnego w wielu krajach procederu selektywnych aborcji, w wyniku którego w latach 1970-2017 nie urodziło się na świecie aż 45 mln dziewcząt. Poważnym wyzwaniem pozostaje wciąż walka z obrzezywaniem małych dziewczynek. Szacuje się, że od teraz do 2030 r. ta praktyka trwale okaleczy 68 mln kobiet. Problemem jest też wyłączenie dziewczynek z edukacji i wysyłanie do szkół jedynie chłopców.

„Sytuacja ulega powolnej poprawie. Jeszcze dekadę temu co czwarta dziewczynka zmuszana była do przedwczesnego małżeństwa i zajścia w ciążę, obecnie mowa o co piątej” – podkreśla Federica Gianotta z organizacji „Terre des Hommes”. Wskazuje zarazem, że walka o równe prawa dziewczynek to wciąż długa droga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polska wygrywa 2-0 z Macedonią Płn i awansuje do Mistrzostw Europy!

2019-10-13 22:40

DK/niedziela

Polska pokonała w niedzielny wieczór reprezentację Macedonii Płn 2-0, zapewniając tym samym sobie awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy.

sport.tvp.pl

Bramki dla Polaków strzelali rezerwowi gracze: Przemysław Frankowski oraz Arkadiusz Milik

Polska jest liderem grupy G w eliminacjach do ME 2020. W ostatnim spotkaniu z Macedonią Północną rozgrywanym w Skopje Polacy również wygrali 1:0 po bramce Krzysztofa Piątką.

Dzisiejsze zwycięstwo daje nam awans na przyszłoroczny turniej. W finałach Mistrzostw Europy zagramy poraz czwarty w historii. Do tej pory występowaliśmy na turniejach w 2008, 2012 oraz w 2016r.

Skład Polaków w dzisiejszym meczu:

1. Wojciech Szczęsny - 18. Bartosz Bereszyński, 5. Jan Bednarek, 15. Kamil Glik, 2. Arkadiusz Reca - 6. Jacek Góralski, 10. Grzegorz Krychowiak - 19. Sebastian Szymański, 20. Piotr Zieliński, 11. Kamil Grosicki - 9. Robert Lewandowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem