Reklama

Franciszek

Franciszek: kto mówi, że miłuje Boga, a nie miłuje swego brata jest kłamcą

Miłość jest konkretna i wyraża się poprzez czynienie dobra – przypomniał Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Papież skomentował w swojej homilii pierwsze czytanie dzisiejszej liturgii (1 J 4,19 – 5,4). Zauważył, że obojętność to ukryty sposób niemiłowania Boga i niemiłowania bliźniego.

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zauważył, że św. Jan Apostoł dobrze zrozumiał, czym jest miłość, doświadczył jej i pojął, jak się ona objawia. Dlatego w swoim liście mówi nam, jak należy miłować i jak my zostaliśmy umiłowani.

Papież przypomniał, że miłujemy Boga, ponieważ Bóg sam pierwszy nas umiłował, w przeciwnym razie z pewnością nie moglibyśmy kochać - i podał przykład. „Gdyby dopiero co narodzone dziecko, niemowlę mogło mówić, z pewnością wyjaśniłoby tę sprawę: «Czuję się kochany przez rodziców”. A to, co rodzice czynią wobec dziecka jest tym samym, co Bóg uczynił z nami: On pierwszy nas umiłował. A to rodzi i powiększa naszą zdolność do miłowania. Oto jasna definicja miłości: możemy kochać Boga, ponieważ On pierwszy nas umiłował” – stwierdził Ojciec Święty.

Następnie Franciszek podkreślił słowa Apostoła: „Jeśliby ktoś mówił: «Miłuję Boga», a brata swego nienawidził, jest kłamcą”. Zwrócił uwagę, że św. Jan nie mówi, iż jest „źle wychowany” lub kimś, popełniającym błąd, lecz że „jest kłamcą”. I my również musimy się tego nauczyć.

Podziel się cytatem

Reklama

„Kocham Boga, modlę się, wpadam w ekstazę... a potem odrzucam innych, nienawidzę innych lub ich zwyczajnie nie miłuję, lub jestem obojętny na innych... Nie mówi: «pomyliłeś się», lecz: «jesteś kłamcą». I to słowo w Biblii jest jasne, ponieważ bycie kłamcą jest wręcz stylem bycia diabła: on jest wielkim kłamcą, jak nam mówi Nowy Testament, co więcej jest ojcem kłamstwa. Taka jest definicja szatana, podawana przez Biblię. A jeśli mówisz, że miłujesz Boga a nienawidzisz swojego brata, to jesteś po drugiej stronie: jesteś kłamcą. W tym nie ma ustępstw” – stwierdził papież.

Ojciec Święty zauważył, że wielu może znaleźć usprawiedliwienie, by nie miłować.

Podziel się cytatem

Ktoś może powiedzieć: „Nie nienawidzę, Ojcze, ale jest wielu ludzi, którzy mnie ranią lub których nie mogę zaakceptować, ponieważ są niegrzeczni lub brutalni”. Franciszek podkreślił konkretność miłości wskazaną przez Jana, gdy pisze: „Kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi”. „Jeśli nie potrafisz kochać ludzi, od najbliższych po najdalszych, z którymi żyjesz, nie możesz nam powiedzieć, że miłujesz Boga: jesteś kłamcą” - dodał papież.

Reklama

Wskazał ponadto, że miłość jest konkretna i codzienna, nie jest wodą destylowaną, ale wodą dnia powszedniego, z problemami, uczuciami. Zauważył, że ukrytym sposobem niemiłowania Boga i bliźniego jest obojętność. Zacytował słowa św. Alberta Hurtado, który powiedział: „Nieczynienie zła to rzecz dobra, ale nieczynienie dobra jest złem”.

Franciszek zauważył na koniec, że nie łatwo zwyciężyć mentalność świata, która przeszkadza nam w miłowaniu.

Podziel się cytatem

Można jednak iść drogą wiary, która nie pozwala na obojętność wobec problemów, umywanie rąk. Nie jest to droga fałszywych mistyków, którzy mówią, że miłują Boga, ale pomijają miłość bliźniego. „Niech Pan nauczy nas tej prawdy: pewności, że zostaliśmy umiłowani jako pierwsi oraz odwagi miłowania braci” – powiedział papież na zakończenie swej homilii.

2020-01-10 12:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” uruchomiła internetową księgę podziękowań dla Papieża

Dobiega końca pontyfikat Benedykta XVI - następcy wielkiego Jana Pawła II, a wcześniej jego długoletniego i bliskiego współpracownika. Znaczenie tego pontyfikatu ocenią historycy, obecnie jest czas na modlitwę w intencji Benedykta XVI i wyrażenie wdzięczności za prawie osiem lat jego charyzmatycznej i pełnej niezwykłej pokory służby wspólnocie Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w intencji kapelana Solidarności

2023-01-31 14:29

[ TEMATY ]

katedra

Solidarność

Gorzów Wielkopolski

śp. ks. prał. Witold Andrzejewski

Kamil Lewera/Radio Plus Gorzów

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

30 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego. Zasłużony kapłan osiem lat temu odszedł do Domu Ojca.

Ksiądz prałat Witold Andrzejewski był kapelanem gorzowskiej Solidarności oraz lubuskiej policji. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy

2023-02-01 10:34

[ TEMATY ]

prezydent

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Od ceremonii oficjalnego powitania przed zamkiem ryskim rozpoczęło się w środę spotkanie prezydentów Polski i Łotwy: Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa. Przywódcy mają rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda przebywa z oficjalną wizytą na Łotwie od wtorku, w środę po powitaniu przez łotewskiego przywódcę nastąpi wzajemne przekazanie najwyższych odznaczeń państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję