Reklama

Polska

Poznań: modlitwa w 14. rocznicę śmierci abp. Stroby

[ TEMATY ]

rocznica

Poznań

Archiwum "Kościoła nad Odrą i Bałtykiem"

Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Mszy św. w poznańskiej katedrze z okazji czternastej rocznicy śmierci abp. Jerzego Stroby, metropolity poznańskiego w latach 1978-1996.

– Przyszło mu służyć Kościołowi w czasach zniewolenia komunistycznego i późniejszego przełomu, a dzięki swej rozwadze i mądrości stawał się oparciem dającym poczucie bezpieczeństwa w cząstce Kościoła, jaką stanowi archidiecezja poznańska – podkreślił biskup pomocniczy tej archidiecezji.

Przypomniał, że abp Stroba przez ponad czterdzieści lat pełnił posługę biskupią. – Nie sposób wyliczyć wszystkich jego dokonań pasterskich, liczby bierzmowanych, wyświęconych kapłanów i biskupów – mówił kaznodzieja. Zauważył, że zmarły przed czternastoma laty arcybiskup Poznania w szczególny sposób troszczył się o przekaz czystej wiary i był zaangażowany w dzieło katechizacji nie tylko w skali naszego kraju. Uczestniczył bowiem w tworzeniu, razem z kard. Josephem Ratzingerem i abp. Christophem Schörnbornem, nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego. – Bliskie było mu też dzieło budowy Kościoła duchowego i materialnego przez licznie tworzone nowe parafie oraz dzieło wydawnicze w służbie Ewangelii – zaznaczył bp Balcerek.

Reklama

Wierni uczestniczący wraz z Kapitułą Metropolitalną w Mszy św. dziękowali za życie i posługę abp. Stroby na rzecz archidiecezji poznańskiej.

Po Mszy św. modlono się przy sarkofagu abp. Jerzego Stroby w podziemiach katedry.

Abp Jerzy Stroba zmarł w Poznaniu 12 maja 1999 r. w wieku 79 lat. Posługę biskupią w Poznaniu pełnił blisko 18 lat, wcześniej był biskupem pomocniczym w Gorzowie Wlkp (1958-1972) i biskupem szczecińsko-kamieńskim (1972-1978). W 1996 r. przeszedł na emeryturę.

2013-05-13 07:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja. Kolejny rok

To już jedenasty rok naszej świdnickiej wspólnoty diecezjalnej. Przez ten czas wiele dobrego wydarzyło się poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia duszpasterskie

Pełne owoce tych dzieł znane są tylko Panu Bogu. Znamy tylko niektóre. Przy okazji kolejnej rocznicy powołania naszej diecezji spróbujmy się przyjrzeć wydarzeniom ostatniego roku oraz wybiec planami w najbliższą przyszłość. Poznajmy choć kilka owoców tych duszpasterskich wysiłków.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie wszystkim, co potrzebne!

2023-01-04 10:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Czwartek, 26 stycznia 2023. Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Sejm uchwalił nowelizację ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła

2023-01-26 20:47

[ TEMATY ]

sejm

ceny

ciepło

PAP/Tomasz Gzell

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

Za uchwaleniem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw głosowało 441 posłów, nikt nie był przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję