Reklama

Boże Narodzenie po polsku, kolędy, Paderewski i wiele więcej…

Katarzyna Kupś
Niedziela w Chicago 53/2006

Tak brzmiał tytuł koncertu zespołu „Lira Ensemble”, który odbył się w samym sercu chicagowskiego downtown w prestiżowej sali koncertowej chicagowskich filharmoników w końcu listopada. Już po raz trzeci zespół wystąpił w dorocznym koncercie z programem przypominającym Polakom rodzinne, polskie święta. Sala filharmonii chicagowskiej Orchestra Hall at Symphony Center przy South Michigan Ave. wypełniona była niemal po brzegi. Powiększona do rangi orkiestry symfonicznej „Lira Orchestra”, która zmieniła swą nazwę na „Lira Symphony”, zagrała m.in. „Uwerturę” Ignacego Jana Paderewskiego, utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Zespół „Lira Singers” zaprezentował publiczności ulubione pieśni Paderewskiego oraz pieśni ludowe. Tancerze „Lira Dancers” wraz z gościnnie występującym Harcerskim Zespołem Tańca Ludowego „Lechici” wykonali mazura oraz tańce z kilku regionów Polski. Niestety, z powodu choroby, nie przybył do Chicago znakomity polski tenor Adam Zdunikowski, solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Godnie zastąpił go Harold Brock, którego publiczność zasłużenie nagrodziła gromkimi brawami nie tylko za piękne wykonanie arii Stefana z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, ale i za odwagę, bowiem artysta zmierzyć się musiał nie tylko z repertuarem, ale i z naszym ojczystym językiem.
W skład programu weszły również znane kolędy zarówno w tradycyjnej, jak i we współczesnej aranżacji wybitnego kompozytora Witolda Lutosławskiego. W świąteczny nastrój wprowadziły przepięknie wykonane świąteczne utwory amerykańskie oraz polskie kolędy, m.in. „Bóg się rodzi”, „Gdy śliczna Panna” czy „Lulajże Jezuniu”. Wykonawcy wystąpili w bajecznie kolorowych, autentycznych ludowych strojach z różnych regionów Polski, a także w historycznych ubiorach szlacheckich. Koncert poprowadziła w języku angielskim współzałożycielka, dyrektor artystyczny i kierownik zespołu Lucyna Migała, tłumacząc polskie teksty i objaśniając polskie tradycje m.in. bożonarodzeniowy zwyczaj dzielenia się opłatkiem czy staropolski sposób witania gości chlebem i solą. Orkiestrę poprowadził Paul Dijkstra, kierownik muzyczny i dyrygent „Lira Symphony” i „Lira Singers”, jeden z dwóch znakomitych dyrygentów zespołu (obok Philipa Sewarda). Podczas koncertu można było podziwiać efekty pracy nowego choreografa i kierownika „Lira Dancers” Iwony Puc, wieloletniego, doświadczonego instruktora i choreografa zespołów artystycznych w Chicago. Jej asystentem jest Artur Niedzielski. W niedzielnym koncercie wraz z „Lira Dancers” wystąpił gościnnie harcerski zespół „Lechici”, którego dyrektorem artystycznym jest Konrad Więcek, a kierownikiem Jerzy Dzierzanowski.
Zespół „Lira Ensemble” ma swoją siedzibę przy Uniwersytecie Loyola w Chicago. Jest jedynym zawodowym zespołem w Stanach Zjednoczonych specjalizującym się w polskiej muzyce, pieśniach i tańcach. Od 40 lat zespół propaguje nie tylko wśród Polaków nasze dziedzictwo, muzykę i tańce, ale także zapoznaje Amerykanów z przebogatą polską kulturą. W skład „Lira Ensemble wchodzą: „The Lira Singers”, „The Lira Chamber Chorus”, „The Lira Symphony”, „The Lira Children’s Chorus” oraz „The Lira Dancers”. Zespół koncertuje w różnych częściach Ameryki, a tegoroczny świąteczny program, oprócz mieszkańców Chicago, mogli podziwiać rodacy zamieszkali w Buffalo, New York oraz w Cleveland, Ohio, dokąd członkowie „Lira Ensemble” udali się, aby promować nasze kulturowe dziedzictwo.

Reklama

Rozpoczęła się Nowenna przed Uroczystością NMP Częstochowskiej

2019-08-17 21:34

Ks. Mariusz Frukacz

„Św. Jan Paweł II, właśnie 17 sierpnia 2002 r. oddał Polskę i świat Miłosiernemu Bogu. To była ostatnia pielgrzymka Ojca Świętego do Polski, ale zostawił nam ten wielki dar” – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski 17 sierpnia na początku Mszy św. rozpoczynającej Nowennę przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

YouTube.com/Jasna Góra

Przez dziewięć kolejnych wieczorów odprawiana jest wspólnotowa Msza św. z kazaniami nowennowymi, które w tym roku głosi o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. W pierwszym kazaniu wskazał m. in. na św. Jana Pawła II i jego nauczanie - Droga, którą ukazywał Jan Paweł II pozostała aktualna, ponadczasowa.- przypomniał pielgrzymom o. Lukoszek.

Na poszczególne dni Nowenny do sanktuarium jasnogórskiego pielgrzymują częstochowskie parafie.

Przed końcowym błogosławieństwem abp Depo życzył wszystkim światła prawdy. Nawiązując do zorganizowanego Marszu Równości w Radomsku Metropolita Częstochowski podkreślił: „Życzymy światła prawdy również dla tych, którzy w naszej ziemi, w Radomsku znowu chodzą w ciemnościach błędu, ale modlimy się za nich. To są poszczególne dni wyznaczone jakimś programem ogólnopolskim, ale który jest antypolski. Modlimy się o ich nawrócenie i światło prawdy w Duchu Świętym”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowa Zelandia liberalizuje aborcję

2019-08-18 13:01

vaticannews.va / Wellington (KAI)

Nowa Zelandia liberalizuje prawo dotyczące aborcji. Dotychczas przerywanie ciąży w tym kraju było traktowane jako przestępstwo. Zmiany w ustawie wprowadzają aborcję na życzenie do 20. tygodnia ciąży.

Zffoto/fotolia.com

Nowozelandzki parlament przyjął zmiany w ustawie o antykoncepcji, sterylizacji i aborcji przy 94 głosach za i 23 przeciw. Największe modyfikacje dotyczą właśnie aborcji. Jak dotąd zabiegów dokonywano w tzw. szarej strefie i wymagały one zatwierdzenia przez dwóch niezależnych lekarzy. Teraz matka ma możliwość zabicia dziecka, bez jakichkolwiek badań, do 20. tygodnia, a więc do momentu kiedy zazwyczaj odczuwalne już jest jego kopanie. Później do uzyskania aborcji potrzebna będzie opinia lekarza.

Episkopat Nowej Zelandii wyraził swój sprzeciw wobec nowego prawa, jak i braku szczerego i uczciwego dialogu wobec tej kwestii. W imieniu biskupów wypowiedziała się Cynthia Piper z diecezjalnej komisji ds. sprawiedliwości społecznej, zwracając uwagę na powody jakimi kierują się kobiety przy wybieraniu aborcji. Wśród głównych wskazała biedę, napiętnowanie społeczne, brak wsparcia wspólnoty, wymuszanie ze strony partnera, czy rodziny oraz izolację.

Propozycją episkopatu jest większe skupienie się na umocnieniu polityki wspierającej kobiety i wspieraniu organizacji niosących im pomoc. Mówienie o „wyborze” jest bowiem bez sensu, kiedy kobiety nie mają praktycznie wyjścia z sytuacji i przymuszone są przez środowisko, czy sytuację ekonomiczną. Nowe prawo zupełnie nie podejmuje tych kwestii i nie próbuje ich rozwiązać. Strona kościelna przypomina również o bezpośrednich i długoterminowych problemach psychologicznych i emocjonalnych jakie spotykają kobiety dokonujące aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem