Reklama

Chicagowskie refleksje

Nowy rok na nowo odczytany (1)

Ks. Adam Galek
Niedziela w Chicago 53/2006

Lubimy nowe rzeczy, nowe wiadomości, nowe doznania, bo oczekujemy, że będą lepsze od starych. Najbardziej to widać u projektantów mody, którzy kreują co sezon nowe ubrania. Podobnie rzecz się ma z informacją - ta dzisiejsza uchodzi za bardziej miarodajną niż wczorajsza. Wynika to m.in. stąd, że wszelkie zmiany na lepsze cieszą. Zechciejmy jednak zastanowić się nad tym, czy jest w nich coś trwałego, coś co nie podlega ani modzie ani czyjemu „widzimisię”? Jednym z takich podstawowych pragnień człowieka jest pragnienie dawanie siebie, objawiające się w chęci pozostawienia po sobie śladu dobra i pragnienie życia bez końca - wiecznie. Możemy mówić tu o uzdolnieniu człowieka do twórczości w ogóle, która przejawia się w szeroko pojętej kulturze. To uzdolnienie prowadzi nas do Kogoś, kto wszczepił w nas to pragnienie i objawia się ono w każdym człowieku, jako Jego projekt stwórczy. Żeby to dobrze zrozumieć należy postawić sobie pytanie: czy to, że znaleźliśmy się na Ziemi, a nie na Marsie lub innej planecie, jest kwestią przypadku, czy też zamierzonym, rozumnym, ciągle nowym twórczym działaniem Boga-Stwórcy wszechświata. Steven Weinberg, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki nuklearnej, który swoje życie poświecił badaniom naukowym nad początkiem wszechświata, w książce pt.: „The First Three Minutes” podejmuje próbę zrozumienia wszechświata. Tę próbę zrozumienia życia ludzkiego we wszechświecie Weinberg formułuje następująco: „Dlaczego tu jesteśmy?” i „Dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy?”. Księga Rodzaju zadaje te same pytania w historii Adama i Ewy, w której widzimy wielkie wyniesienie człowieka i tragedię jego upadku. Z jednej strony widzimy boskie pochodzenie człowieka, a z drugiej jego słabość cierpienie i tragizm grzechu. Św. Paweł pokazuje nam w swoich listach ten odwieczny plan Boga wobec człowieka, jego pierwotny stan i upadek oraz jego nowy projekt zrealizowany w Jezusie i Maryi. Jak błogosławieni jesteśmy my, którzy żyjemy w tym czasie, który nazywamy nowa erą, o którym śnili prorocy Starego Testamentu - jak Jeremiasz, Izajasz, Daniel, Sofoniasz, którzy zapowiadali czas odkupienia przez Świętego-Boga Izraela (Jer 23,5; Iz 29, 13- 24;43,18). Jezus z Nazaretu jest wypełnieniem obietnicy Boga. To Bóg, Ten który żyje, uczynił nas wolnymi od grzechu i śmierci w Chrystusie zmartwychwstałym. On pokonał Szatana i założył Królestwo Boże na ziemi. Już nieodwołalnie zostało ustanowione odnowienie świata i w pewien rzeczywisty sposób jest ono antycypowane w doczesności: albowiem Kościół już na ziemi naznaczony jest prawdziwą, choć niedoskonałą jeszcze świętością - czytamy w „Lumen Gentium” (KK, nr 48).

Inwigilowała ks. Blachnickiego dziś walczy z dyskryminacją

2019-08-22 09:01

Artur Stelmasiak

Internauci rozpoznali niebezpieczną współpracowniczkę komunistycznej służby, która stoi na czele stowarzyszenia współpracującego z warszawskim ratuszem.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Chodzi o TW ps. "Panna", czyli Jolantę Gontarczyk, która na poczatku lat 80. rozpracowywała Solidarność, a później środowisko Polonii w RFN. Wraz z mężem inwigilowała Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który po wprowadzeniu stanu wojennego osiadł w Carlsbergu w Niemczech Zachodnich. - Wtedy Gontarczyk grała najbardziej katolicką i najbardziej patriotyczną kobietę w tym polonijnym środowisku - mówi "Niedzieli" Agnieszka Wolska z Kolonii, która od lat przypatruje się działalności TW "Panny".  

W latach 90. Jolanta Gontarczyk stała sie aktywistką feministyczną i ważnym członkiem warszawskiego SLD, gdzie pełniła wiele funkcji rządowych i samorządowych. Została odsunięta, gdy w 2005 roku ujawniono jej mroczną przeszłość, a IPN wszczął śledztwo ws. tajemniczej śmierci ks. Blachnickiego.

Internauci rozpoznali Jolantę Gontarczyk pod zmienionym nazwiskiem, jako Jolantę Lange. Przez kilka lat była ona w prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania, gdzie lobbowane są m. in. postulaty aktywistów LGBT. Obecnie jest także prezesem stowarzyszenia zajmującego się programami antydyskryminacyjnymi m. in. na zlecenie warszawskiego ratusza. Zmianę nazwiska z Gontarczyk na Lange potwierdza odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. W zarządzie stowarzyszenia w 2008 r. zmieniło się nazwisko Jolanty, ale numer PESEL kobiety pozostał ten sam.

Jolantę Lange, jako Jolantę Gontarczyk rozpoznaje wiele osób z niemieckiej Polonii. - Mój mąż, jako członek Solidarności wyemigrował do RFN jeszcze przed stanem wojennym. W Carlsbergu poznał ks. Franciszka Blachnickiego i małżeństwo Gontarczyków. Wiele osób doskonale pamięta i rozpoznaje panią Gontarczyk, która znalazła sobie nową niszę dla swojej działalności - mówi Agnieszka Wolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W obronie naszej Matki i Królowej

2019-08-25 21:16

Magda Nowak

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 25 sierpnia głównymi ulicami miasta przechodzi procesja maryjna na Jasną Górę z udziałem duchowieństwa, mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów z terenu archidiecezji. Tradycyjnie procesję poprzedzają nieszpory odprawiane w archikatedrze.

M. Sztajner/Niedziela

– Poprzez macierzyńską obecność Maryi Kościół nabiera szczególnej pewności, że żyje życiem Chrystusa Zbawiciela, że żyje tajemnicą odkupienia i uzyskuje także tę jakby doświadczalną pewność, że jest po prostu domem każdego człowieka – mówił podczas nieszporów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wskazał również na Maryję jako na znak nadziei, Ona jest Tą, która zachęca by mieć odwagę uwierzyć na nowo Bogu i śmiało spojrzeć w oczy Chrystusa. – Pragniemy w tej właśnie modlitwie i w naszej procesji, która jest zawsze rodzajem świadectwa, podziękować Bogu za dar Matki.

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

Pragniemy prosić Go, aby postawił Maryję na naszej drodze jako światło, które pomaga nam, abyśmy my stali się światłem dla tych, którzy jeszcze trwają w ciemnościach grzechu – podsumował.

W procesji pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo, uczestniczyli kapłani: z biskupem seniorem Antonim Długoszem, biskupem pomocniczym Andrzejem Przybylskim, kapitułą Bazyliki Archikatedralnej; osoby życia konsekrowanego, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw archidiecezji, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz pielgrzymi.

Uwieńczeniem modlitwy była Msza św. celebrowana na jasnogórskim Szczycie, będąca jednocześnie ostatnią nowennową Eucharystią przed jutrzejszą uroczystością. Kazanie do zebranych wygłosił bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Słowa rozważania skupił na trwających w Polsce aktach profanacji wizerunku Matki Bożej. – W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na różne sposoby musimy wyrazić swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby – mówił.

– Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą Matką, którą bardzo szanujemy i kochamy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie – zaznaczył abp Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem