Reklama

Minął kolejny rok

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 53/2006

Każdy rok zapisuje się w historii diecezji nowymi wydarzeniami, a także i takimi, które są wpisane w rytm życia liturgicznego. Przyjrzyjmy się wobec tego, jak wyglądał A.D. 2006, miesiąc po miesiącu.

Styczeń

8 stycznia - już od lat najważniejszym wydarzeniem rozpoczynającym nowy rok jest Finał Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, którego koncert galowy odbywa się w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie. 18 stycznia - nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Tomasz Apostoła w Sosnowcu, wpisane w ramy Ogólnopolskiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Liturgii przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB, a homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. 29 stycznia - zawaliła się hala targowa w Chorzowie, bp Śmigielski w specjalnym komunikacie zarządził, by od 29 stycznia do 5 lutego księża po wszystkich Mszach św. odmówili w intencji zmarłych modlitwę Wieczny odpoczynek, jednocześnie poprosił o zbiórkę do puszek na rzecz ofiar i ich najbliższych.

Luty

2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego. Bracia i ojcowie zakonni oraz siostry zakonne spotkali się na wspólnej dziękczynnej Eucharystii w kościele o. pallotynów w Sosnowcu. 11 lutego - Światowy Dzień Chorego. Z tego okazji w wypełnionej o brzegi katedrze bp Adam Śmigielski SDB przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii.

Reklama

Marzec

18 marca - spotkanie prezesów parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej w ramach przygotowań do Aktu zawierzenia NMP. Wykład o aktualności Ślubów Jasnogórskich przedstawił ks. inf. Ireneusz Skubiś. 19 marca: święto patronalne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 25 marca - to dzień powołania do życia diecezji sosnowieckiej. Uczynił to 25 marca 1992 r Jan Paweł II.

Kwiecień

2 kwietnia - 1. rocznica śmierci Jana Pawła II. Na pl. Papieski w Sosnowcu przybyło 25 tys. wiernych, by oddać hołd i modlić się o szybką beatyfikację Ojca Świętego. 30 kwietnia - uroczysta Eucharystia w kościele św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie wpisana w 80. rocznicę istnienia Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Ks. inf. Ireneusz Skubiś przekazał diecezji obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Liturgię, której przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB, transmitowała TV Polonia.

Maj

20 maja - w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze Rada Diecezjalna zawierzyła Akcję Katolicką naszej diecezji Matce Bożej. 20 maja - 5-lecie istnienia obchodziła świetlica dla młodzieży „Tlen”. 18-21 maja - odbył się kolejny już VII Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi. 21 maja - do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich pielgrzymowali mężczyźni i młodzieńcy.

Czerwiec

3 czerwca - święcenia kapłańskie w sosnowieckiej bazylice przyjęło 6 diakonów. 13 czerwca - rekonsekracja sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej Gołonogu. 14 czerwca - 7. rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. Bp Adam Śmigielski SDB poświęcił na miejscu spotkania z Ojcem Świętym nowy pomnik wykonany staraniem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II. 21 czerwca - oddano do użytku Dom Księży im. św. Józefa w Będzinie. 27 czerwca - bp Adam Śmigielski SDB ogłosił Matkę Bożą Nieustającej Pomocy patronką Jaworzna.

Lipiec/sierpień

To czas pielgrzymek, wyjazdów - z kolonii przygotowanych przez Caritas skorzystało blisko 1000 dzieci, a z wyjazdów Dzieci Maryi ok. 300. W pielgrzymce zagłębiowskiej na Jasną Górę, składającej się z II etapów, wzięło udział ok. 4 tys. osób. 20 sierpnia - miały miejsce diecezjalne dożynki w parafii św. Mikołaja w Targoszycach. Z rowerowej pielgrzymki wspólnoty „Betlejem” do Ziemi Świętej wróciła grupa z ks. Mirosławem Toszą.

Wrzesień

2 września - ukończono prace nad wznoszeniem metalowej konstrukcji 2 wież w kościele św. Tomasza w Sosnowcu. 6 września - chorzy z diecezji sosnowieckiej pielgrzymowali do Matki Bożej Pocieszenia w Czeladzi. 16 września - pracownicy i czytelnicy „Niedzieli” świętowali jubileusz 80-lecia istnienia pisma. Z tej okazji ks. inf. Ireneusz Skubiś uhonorował medalem „Mater verbi” 12 kapłanów z naszej diecezji. Uroczystości odbyły się na Jasnej Górze.

Październik

3 października - w hali Centrum w Dąbrowie Górniczej odbyła się już 7. Paraspartakiada Śląska i Zagłębia przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Sosnowieckiej. 14 października - chór „Salvatoris Amici” świętował 10-lecie istnienia. Chór działa przy parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu. 15 października - ukazał się kolejny numer „Niedzieli”, tym razem w nowym, pomniejszonym formacie i zmienionej szacie graficznej. „Niedzieli sosnowieckiej” przybyły 4 strony i ma ich obecnie 8. 29 października - bp Adam Śmigielski SDB poświęcił mury świątyni św. Szymona i Judy Tadeusza w Sosnowcu Borze.

Listopad

Bp Piotr Skucha otrzymał złoty medal za oprowadzeni pielgrzymów po Ziemi Świętej nadawany przez Kustodię Ziemie Świętej. Kapituła Funduszu Stypendialnego „Jesteśmy z wami” (powstała przy organizacji Paraspartakiady Śląska i Zagłębia) przyznała 5 rocznych stypendiów dla niepełnosprawnych. 25 listopada - w bazylice katedralnej Akcja Katolicka naszej diecezji świętowała 10. rocznicę istnienia.

Grudzień

Ostatni miesiąc roku upłynął pod znakiem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W kalendarium bp. Adama Śmigielskiego znalazło się najwięcej wizyt opłatkowych i wigilijnych. 6 grudnia - w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie 11 kleryków przyjęło posługę akolitatu. 31 grudnia - bp Śmigielski zakończył rok pracy wizytacją w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu.

Świadectwo kapłana rannego pod Giewontem

2019-09-10 13:17

Polska pod Krzyżem

To jest coś znacznie więcej niż film, to wielkie świadectwo i znak dla Polski. To zaproszenie, to wezwanie, by stanąć pod Krzyżem, zaprzeć się się samego siebie, wziąć go i naśladować Jezusa. W Krzyżu zwycięstwo dla Kościoła i Polski, dla każdego z nas! Prosimy Was z całą mocą - odczytajcie ten znak.


Przeczytaj także: "Polska pod Krzyżem" w łączności duchowej z Jerozolimą

Polska pod Krzyżem – Polacy wypełniają duchowy testament św. Jana Pawła II

Jan Paweł II w 1997 roku wzywał do obrony krzyża „od Tatr aż do Bałtyku”. 22 sierpnia 2019 roku pod krzyżem na Giewoncie ks. Jerzy Kozłowski został trzykrotnie rażony piorunem. Ten krzyż jest symbolem wiary w Polsce przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jego replika stanie przy ołtarzu polowym na lotnisku we Włocławku podczas wydarzenia „Polska pod Krzyżem”.

Jan Paweł II podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997 roku, w Zakopanem wzywał Polaków: Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym, rodzinnym. Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na Polskę od Tatr aż do Bałtyku. I ten krzyż mówi całej Polsce: „Sursum corda” – „W górę serca”. Trzeba żeby cała Polska od morza aż po Tatry patrząc w stronę krzyża na Giewoncie słyszała i powtarzała: „Sursum corda”.

W sierpniu tego roku, we Wspomnienie Najświętszej Marii Panny Królowej, podczas wycieczki w góry, na Giewoncie, stojąc trzy metry od krzyża ksiądz katolicki został trzykrotnie rażony przez piorun. – Pomyślałem, że skoro jestem Księdzem, to mogę udzielić rozgrzeszenia ludziom obecnym na szczycie i którzy schodzą z niego, bo może ktoś z nich jest ranny. Uczyniłem wielki znak krzyża, błogosławiąc wszystkich ludzi tam obecnych – wspomina ks. Jerzy Kozłowski.

W ten sposób kapłan dokonał absolucji, czyli całkowitego odpuszczenia win, przeznaczonego na godzinę śmierci. – Odczytujemy to wydarzenie jako znak dla całej Polski – podkreśla Maciej Bodasiński, organizator wydarzenia „Polska pod Krzyżem”. – Ksiądz jest uosobieniem Chrystusa na ziemi, został trafiony przez piorun trzy razy i odpuścił wszystkim tam obecnym grzechy, jakby biorąc cierpienie na siebie. Ten obraz koresponduje z tym, co wydarzyło się na Kalwarii… Myślę, że nie powinniśmy zamykać oczu na to wydarzenie. Niech ono stanie się jeszcze mocniejszą zachętą do tego, by stanąć pod krzyżem w najbliższą sobotę – zaprasza Bodasiński.

Replika krzyża z Giewontu będzie obecna na miejscu modlitwy „Polska pod Krzyżem” na lotnisku we Włocławku. – Na szczycie ktoś zapytał mnie, czy krzyż na Giewoncie zabija. Odpowiedziałem, że gdyby tak było my powinniśmy być martwi, a wszyscy poniżej nas powinni żyć, a jest dokładnie odwrotnie – opowiada ks. Jerzy i dodaje – Oddaję moje cierpienia za Kościół w Polsce i w tym bólu łącze się z Panem Jezusem.

Jako ludzie wierzący, wiemy, że to właśnie z Krzyża płynie uzdrowienie, uwolnienie i wszelkie łaski. Wydarzenie „Polska pod Krzyżem” ma być aktem postawienia krzyża w centrum życia w Polsce, w centrum wszystkich wydarzeń, jakie dzieją się w naszym kraju. Tylko w ten sposób możemy doświadczyć mocy wielkiej Miłości, która z niego płynie.

• POLSKA POD KRZYŻEM (14.09.2019) to wydarzenie otwarte. Uczestnicy mogą przyjechać bez wcześniejszej rejestracji.

• 10 września 2019 r. o godz. 11:00 na stronie internetowej zgłoszonych było 670 miejsc, w których wierni będą się modlić w łączności duchowej z uczestnikami wydarzenia głównego we Włocławku. Proponowany program dla parafii dostępny jest pod adresem: https://polskapodkrzyzem.pl/#mapa

• Na stronie internetowej polskapodkrzyzem.pl dostępny jest spot (video) POLSKA POD KRZYŻEM, który można bezpłatnie pobierać i udostępniać na stronach parafialnych oraz w mediach.

PROGRAM:

09:00 Przyjmowanie pielgrzymów na placu 10:45 Zawiązanie wspólnoty 11:00 Różaniec: Tajemnice Bolesne 11:30 Konferencja wprowadzająca: „Odrzucenie Krzyża i walka duchowa we współczesnym świecie”, Lech Dokowicz 13:00 Przerwa na posiłek 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia 15:15 Msza Święta wraz z uroczystym wniesieniem relikwii Krzyża Świętego 17:30 Konferencje: ks. Dolindo Ruotolo (odtworzenie homilii w wersji audio) oraz Joanna Bątkiewicz-Brożek. 18:30 Przerwa 20:15 Droga Krzyżowa 22:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu 03:00 Zakończenie Adoracji i Msza Święta z niedzieli (Święto Matki Bożej Bolesnej)

AKREDYTACJE:

Prosimy dziennikarzy o zgłoszenie udziału w wydarzeniu POLSKA POD KRZYŻEM do piątku – 13 września do godz. 12:00 na adres mailowy: media@polskapodkrzyzem.pl lub w formie sms – tel. 664 540 247.

Proszę podać imię nazwisko, nazwę redakcji, opcjonalnie adres mailowy lub numer telefonu).

14 września od godz. 9:00 będą wydawane identyfikatory prasowe uprawniające do:

1. otrzymania informacji prasowych w wersji papierowej (możliwość wysyłki mailem po podaniu adresu mailowego)

2. realizacji materiałów prasowych na terenie lotniska Kruszyn podczas wydarzenia

3. korzystania z namiotu dla dziennikarzy w pobliżu głównego ołtarza, w którym dostępnych będzie 10 stanowisk (bez sprzętu komputerowego).

Więcej informacji:

Biuro Prasowe media@polskapodkrzyzem.pl tel. tylko dla dziennikarzy: 664 540 247

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

2019-09-17 22:58

Maciej Orman

"Chodź z nami!" – pod takim hasłem przebiega Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji we wtorek 17 września częstochowscy uczniowie uczestniczyli w ratuszu w otwartych prelekcjach.

Maciej Orman

Na pytanie: jak żyć bez samochodu? odpowiadała Małgorzata Rozmus z Fundacji Rething. Dzieliła się ze słuchaczami doświadczeniem transportowania na rowerze stelażu do łóżka i sugerowała korzystanie z roweru czy pociągu, który w przeliczeniu na pasażera powoduje najmniejszą emisję szkodliwych substancji.

– Nie dajmy sobie wmówić, że smog pochodzi z transportu – apelował z kolei Hubert Pietrzak, prezes Częstochowskiego Alarmu Smogowego. Powołując się na dane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, prelegent podkreślił, że transport jest źródłem pyłu PM 10 (zlepku sadz wielkości 1/5 ludzkiego włosa) zaledwie w 8 procentach. W największym stopniu (46 procent) do powstania smogu przyczynia się niska emisja, czyli palenie w piecach – tzw. „kopciuchach” – niskiej jakości węglem, a często nawet śmieciami. Hubert Pietrzak skrytykował również władze samorządowe i państwowe za „kulejący system dotacyjny” wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. – Smog wzrasta, dotacje maleją – powiedział.

Prezes CzAS-u nie miał również litości dla władz Częstochowy i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. W 2016 r. w ramach konkursu „Gazela” MPK otrzymało 66 mln zł na zakup 40 autobusów z napędem gazowo-elektrycznym od polskiego Solbusa. 28 kwietnia 2017 r. podczas kursu jeden z autobusów doszczętnie spłonął z powodu wadliwej instalacji elektrycznej napędu hybrydowego. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Efekt pożaru jest taki, że autobusy stoją od ponad dwóch lat w zajezdni i nie ma z nich żadnego pożytku.

Bartosz Tyźlik z wypożyczalni hulajnóg elektrycznych apelował o rozsądne korzystanie z tych bardzo modnych ostatnio pojazdów. Podkreślił, że w świetle przepisów kierujący nimi są traktowani jako piesi, a to od typowych użytkowników chodników wymaga sporej uwagi.

W rozmowie z „Niedzielą” Marcin Stefaniuk z tej samej wypożyczalni dokładnie opisał pojazd. –Hulajnoga ma 2 biegi. Prędkość maksymalna to 25 km/h. Przy optymalnych warunkach bateria wystarcza na przejechanie 18 km. Co ważne, jeżeli jedziemy na wolnym biegu i nie zahamujemy, tylko wytracimy prędkość, hulajnoga odzyskuje zużytą energię – podkreślił Marcin Stefaniuk.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Częstochowie odbędą się jeszcze m.in.: warsztaty rolkowe, rowerowa gra miejska, zabawy i warsztaty eko dla przedszkolaków. Będzie też okazja darmowego zwiedzenia Muzeum Historii Kolei. Tydzień zakończy się w niedzielę 22 września Dniem bez Samochodu. Tego dnia właściciele pojazdów, po okazaniu ważnego dowodu rejestracyjnego, pojadą komunikacją miejską za darmo.

Szczegółowy program tygodnia jest dostępny pod adresem www.czestochowa.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem