Reklama

Kościół

Bp Samiec: Ekumenizm musi opierać się na dialogu z poszanowaniem przekonań innych

– Niestety tendencje separatystyczne są coraz bardziej obecne w naszym społeczeństwie i są też widoczne w postawach niektórych Kościołów – powiedział 15 stycznia podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec. Wśród najważniejszych zadań, jakie wspólnie powinny podjąć różne Kościoły w Polsce, wymienił: troskę o ekologię, pomoc ubogim, edukację młodzieży, prawa kobiet, walkę o sprawiedliwość społeczną, ochronę praw mniejszości, sprzeciw wobec przemocy i mowie nienawiści oraz upominanie się o prawa uchodźców i migrantów.

[ TEMATY ]

ekumenizm

wikipedia.org

Ekumeniczne Spotkania Noworoczne odbywają się co roku w styczniu. Tegoroczne miało miejsce 15 stycznia w warszawskim Centrum Luterańskim i zgromadziło liczne grono osób związanych z ruchem ekumenicznym i życiem publicznym w Polsce.

– Ekumenizm musi opierać się na dialogu z wzajemnym poszanowaniem przekonań innych. Ma on tylko wtedy sens, jeżeli strony podejmują rozmowy z miłości do Boga, którą okazujemy kochając innych – powiedział w swym przemówieniu prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Podziel się cytatem

Duchowny mówił też o stanie ekumenizmu w Polsce. – Czasami jest w dosyć kiepskiej kondycji. Dzieje się tak w tych miejscach, gdzie nie ma pragnienia rozmawiania z innymi. Wtedy, gdy zaczynamy się zamykać tylko w swoim kręgu wyznaniowym. Gdy budujemy przekonanie o wyższości nad innymi. Gdy odmawiamy innym prawa do posiadania swoich własnych przekonań. Niestety tendencje separatystyczne są coraz bardziej obecne w naszym społeczeństwie i są też widoczne w postawach niektórych Kościołów – ubolewał. Jako błędne myślenie określił postawę dbania tylko o swoją społeczność i brak chęci do rozmów z ludźmi inaczej postrzegającymi świat. – Gdy dzielimy się z innymi tym, co posiadamy, zyskujemy. Przede wszystkim zyskujemy Boże Błogosławieństwo, ale także zyskujemy przyjaźń innych. Nasze horyzonty i zasoby się poszerzają – przekonywał.

Reklama

Bp Samiec zwrócił jednocześnie uwagę na inicjatywy, które mogą świadczyć o przeciwnej tendencji. Wymienił takie przedsięwzięcia, jak Ekumeniczna Szkoła Biblijna w Łodzi, konferencje ekumeniczne w Lublinie, Opolu czy Kamieniu Śląskim, ekumeniczne pielgrzymki czy nabożeństwa. – Stan ekumenizmu zależy więc od ludzi. Ludzi, którzy się angażują lub nie – podkreślił.

Prezes PRE wyraził też przekonanie, że w sekularyzujących się społeczeństwach Kościoły i ruch ekumeniczny muszą zachować swoją wiarygodność. – A zachowają ją tylko wtedy, gdy otwarcie będą podejmowały tematy współczesności, nie unikając tych trudnych – przekonywał. Mówił, że mimo różnic w tym zakresie są przestrzenie, w których należy dawać jasne świadectwo z pozycji wiary. Jako przykłady takich przestrzeni wymienił: odpowiedzialność za stworzenie (tu przywołał „Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia” z 2012 r, podpisany rzez Kościoły PRE i Kościół katolicki), diakonię, dobre i racjonalne kształcenie, kwestie równości płci, sprawiedliwości społecznej i seksualności człowieka, odpowiedzialność za zło wyrządzone drugiemu człowiekowi z pozycji władzy, upominanie się o prawa uchodźców i migrantów (tu przywołał „Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców”), ochrona praw mniejszości, sprzeciw wobec przemocy i mowie nienawiści.

W imieniu Kościoła Rzymskokatolickiego głos zabrał bp Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski. – W imieniu księdza kardynała [Kazimierza Nycza – przyp. red.], biskupów, duchownych Kościoła Rzymskokatolickiego chcę wam i sobie samemu życzyć, byśmy szli prostą drogą po promieniu do centrum. A kto jest w tym centrum – wiadomo – powiedział.

Podziel się cytatem

Reklama

Na spotkaniu obecny był również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Warto się zastanowić, co ekumenizm oznacza. To budowanie wspólnoty. A to jest też moim zadaniem jako prezydenta Warszawy – powiedział. Podkreślił potrzebę dialogu. – Ważne byśmy razem rozmawiali o ochronie środowiska, ochronie najsłabszych. To nas, przewodników duchowych i samorządowców, łączy – przekonywał. Zwrócił się również z apelem o przeciwdziałanie narastającej nienawiści w życiu społecznym. – Ekumenizm i religia uczą nas wzajemnej tolerancji. Chcę was namówić, żebyśmy razem świecili przykładem otwartego dialogu – podkreślił prezydent Warszawy.

Reklama

Pozdrowienia w imieniu premiera Mateusz Morawieckiego przekazał Paweł Szrot, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zaś w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy – Agnieszka Lenartowicz-Łysik, przedstawicielka prezydenta w pracach Rady Dialogu Społecznego. Adham Abd El Aal przekazał pozdrowienia w imieniu Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczącego Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Tomasza Miśkiewicza.

W Ekumenicznym Spotkaniu Noworocznym – oprócz wymienionych osób – udział wzięli zwierzchnicy i przedstawiciele pozostałych Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: pastor Mateusz Wichary (Kościół Chrześcijan Baptystów), bp Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany), ks. inf. Andrzej Gontarek (Kościół Polskokatolicki), bp Marek M. Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów) oraz metropolita Sawa (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). Obecni byli również rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej ks. prof. Bogusław Milerski, reprezentanci Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Rzymskokatolickiego, Zielonoświątkowego, oddziałów i komisji Polskiej Rady Ekumenicznej, ludzie nauki i mediów, dyplomaci, urzędnicy państwowi i samorządowi oraz wielu innych świeckich i duchownych zaangażowanych w dialog i ruch ekumeniczny.

2020-01-15 21:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z tęsknoty za jednością

2023-01-09 21:55

Niedziela Ogólnopolska 3/2023, str. 16-17

[ TEMATY ]

ekumenizm

Internet/st.graficzne

Nie wszyscy, nawet spośród tych, którzy interesują się ekumenizmem, wiedzą, że pomysłodawcą Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan był Paul Wattson, amerykański konwertyta i założyciel Braci Franciszkanów Pojednania.

Paul Wattson urodził się 16 stycznia 1863 r. w Millington w Stanach Zjednoczonych, zmarł zaś w Graymoor 8 lutego 1940 r. Został ochrzczony w Kościele episkopalnym, otrzymał imię Lewis Thomas.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję