Reklama

Witaj, światło z Betlejem

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło 17 grudnia na Jasną Górę. Od lampionu ze światłem, które przywędrowało do Polski z Ziemi Świętej, zostały zapalone wieczne lampy płonące w Kaplicy przed Obrazem Matki Bożej. Przewodniczący tej uroczystości abp Stanisław Nowak przekazał światło harcerzom, którzy zanieśli je do swoich parafii i szkół. Naczelny kapelan ZHP ks. Jan Ujma przypomniał, że tegorocznej wędrówce Betlejemskiego Światła towarzyszą słowa Ojca Świętego skierowane do młodych w czasie Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie: "Wy jesteście światłością świata".

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski już po raz jedenasty. O. Zygmunt Okliński, podprzeor Jasnej Góry, podkreślił w czasie uroczystości, że tegoroczną pielgrzymkę Światła z Betlejem przeżywamy w duchu niedawnego jubileuszu narodzin Syna Bożego, w duchu nowej ewangelizacji i zawołania: "Wypłyń na głębię". W tym czasie powinniśmy również modlić się o pokój na świecie i w Ojczyźnie, w naszych rodzinach i sumieniach.

"Witaj, dobre światło z Betlejem - które niesiesz nam tyle prawdy, tyle światła mądrości i miłości, tyle impulsów do czynienia dobra" - powiedział abp Stanisław Nowak. Podkreślił jednak, że w tym roku powitaniu Światła Pokoju towarzyszy cierpienie, bowiem wiemy, że nie ma pokoju w Ziemi Świętej, że na świecie szerzy się terroryzm. W tej sytuacji tym bardziej otwieramy nasze serca na światło z Betlejem, ponieważ widzimy w nim zwycięstwo Tego, który jest Księciem Pokoju. Na spotkanie tego światła nie wychodzimy z pustymi rękami. Polacy bardzo aktywnie podjęli niedawny apel Ojca Świętego o modlitwę, post i jałmużnę w intencji pokoju na świecie. Abp Nowak powiedział, że Betlejemskie Świtało mobilizuje nas do miłości i przypomniał wypowiedzianą na Jasnej Górze ważną myśl Prymasa Wyszyńskiego: czas to nie pieniądz - czas to miłość.

Po uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju harcerze spotkali się w Sali Rycerskiej, gdzie podzielili się opłatkiem z Księdzem Arcybiskupem oraz ojcami paulinami. W czasie opłatkowego spotkania rozstrzygnięty został konkurs harcerskich szopek Bożonarodzeniowych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął zrzeczenie się praw kardynała i urzędu przez prefekta kongregacji

2020-09-24 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację kardynała Giovanniego Angelo Becciu z urzędu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z praw związanych z godnością kardynała - podało watykańskie biuro prasowe. Powody tej decyzji nie są znane.

W krótkim komunikacie Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba". (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję