Reklama

Zaproszenia

Noc Muzeów 2013 w Oddziale IPN we Wrocławiu

[ TEMATY ]

IPN

muzeum

IPN/Wrocław

Historia na wesoło

Archiwa, a także historia armii gen. Andersa na wystawie i w filmie

18 maja 2013, godz. 19.00 – 24.00

ul. Sołtysowicka 21a

Reklama

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu po raz piąty uczestniczy w Nocy Muzeów i zachęca Wrocławian do przybycia na ul. Sołtysowicką 21a.

Wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski, a także działalnością Instytutu zapraszamy do zwiedzania zamkniętych na co dzień magazynów archiwum. Będzie to idealna okazja do zapoznania się ze specyfiką przechowywanych w IPN materiałów. Trasa podróży po budynku obejmie zarówno magazyn archiwalny, jak i kartotekę oraz czytelnię, a nasi pracownicy odkryją przed gośćmi wiele zawiłości związanych z dokumentacją, która została wytworzona przez służby bezpieczeństwa w okresie 1945 – 1990.

Tegoroczna Noc Muzeów w IPN to także okazja do poznania dziejów armii generała Andersa. Zapraszamy na wystawę „Dzieje 2. Korpusu … inaczej!”, na której znajdą się karykaturalne rysunki autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego, żołnierza Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Zaprezentowane zostaną także dokumenty archiwalne, które kompletowała na temat 2. Korpusu Polskiego komunistyczna bezpieka. Zachęcamy również do obejrzenia filmu dokumentalnego poświęconego nietypowemu uczestnikowi bitwy o Monte Casino – niedźwiedziowi Wojtkowi. Postać w przebraniu Wojtka będzie towarzyszyć wystawie i projekcji filmu. Podczas wizyty w IPN będzie można również zapoznać się z grą edukacyjną wydaną przez Instytut oraz publikacjami historycznymi o charakterze regionalnym.

Reklama

Program:

WYSTAWY, GRY i PUBLIKACJE

Miejsce: parking przed Oddziałem IPN

Wystawa plenerowa pod hasłem „Historia na wesoło” prezentująca „Dzieje 2. Korpusu… inaczej!” – czyli karykaturalne rysunki autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego, żołnierza Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa

Ekspozycja dokumentów komunistycznej bezpieki dotyczących 2. Korpusu Polskiego wraz z ikonografią

Prezentacja filmu dokumentalnego w reż. Marii Dłużewskiej pt.: „Piwko dla niedźwiedzia”

Prezentacja gry edukacyjnej IPN „Znaj Znak” oraz czasopisma „Pamięć.pl”

Sprzedaż publikacji wydanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu

ZWIEDZANIE ARCHIWUM

Miejsce: Budynek A Oddziału IPN

Organizatorzy informują, że ze względu na obowiązującą w IPN procedurę ochrony zasobu archiwalnego, zwiedzanie będzie odbywać się w kilkunastoosobowych grupach, w odstępach 15-20 minutowych.

Zwiedzanie jednego z magazynów archiwalnych, połączone z prezentacją skanów wybranych jednostek dokumentacji aktowej, typowych dla zasobu archiwalnego i omówienie zadań, jakie realizują archiwiści w Oddziale.

Prezentacja pomieszczenia Kartoteki, połączona z omówieniem podstawowych środków ewidencyjnych zgromadzonych w zasobie archiwalnym.

Przedstawienie działalności Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w zakresie zasad udostępniania materiałów archiwalnych.

PROGRAM DLA DZIECI

W trakcie zwiedzania gmachu IPN będzie istniała możliwość pozostawienia dzieci na ogrodzonym dziedzińcu Instytutu pod opieką pracowników IPN. W tym czasie dzieci będą mogły zagrać w grę Znaj Znak lub wysłuchać wojennego życiorysu opowiadanego przez „niedźwiedzia Wojtka”. Chętni będą mogli wykonać sobie z „niedźwiedziem Wojtkiem” wspólną fotografię, w związku z tym, organizatorzy przypominają o zabraniu prywatnych aparatów fotograficznych.

2013-05-14 09:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od lipca można zwiedzać muzeum Auschwitz

2020-07-07 15:11

[ TEMATY ]

muzeum

Auschwitz

obóz koncentracyjny

zwiedzanie

Monika Jaworska

Od lipca można zwiedzać Muzeum KL Auschwitz wg nowych zasad.

Od 1 lipca można zwiedzać tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz z zachowaniem nowych wymogów sanitarnych tak, by zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci.

Czas pandemii pokazuje, że w każdej trudnej, kryzysowej sytuacji, wzrastają lęki, napięcia, niechęci i budzą się dawne upiory. Właśnie teraz potrzebujemy wszyscy mądrego wsłuchania się w ostrzeżenia z przeszłości, by przeżywane i prognozowane trudności ekonomiczne nie były zarzewiem kryzysu moralnego, kryzysu człowieczeństwa – podkreśla dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński. Zauważa, że z powodu tej sytuacji wiele programów i inwestycji musieli odwołać bądź odłożyć na przyszłe lata. A choć sytuacja finansowa muzeum też nie jest łatwa, to chcą, aby wejście w obszar Miejsca Pamięci pozostało nadal darmowe i nie będą wprowadzić odpłatnych biletów wstępu. Jeżeli ktoś chce wesprzeć muzeum, może to uczynić we wprowadzonym systemie tzw. „pay what you want”. – W ten sposób troska o naszą misję może stać się naszą wspólną sprawą – zapewnia dyrektor.

Zwiedzać można od 1 lipca do 30 września od godz. 9-16 z edukatorem-przewodnikiem (grupa maksymalnie do 15 osób), na podstawie Kart Wstępu i wg specjalnie wytyczonych tras. Zwiedzanie terenu muzeum z edukatorem i korzystanie ze sprzętu słuchawkowego jest płatne. Można zwiedzać również indywidualnie i dołączyć się do grupy. Rezerwacji dokonuje się wyłącznie drogą internetową na stronie: visit.auschwitz.org. Tam też znajdują się inne ważne informacje dotyczące muzeum.

Na terenie obowiązują przepisy sanitarne dotyczące zachowania bezpiecznego dystansu oraz zasłaniania ust i nosa. Znajdują się tam również aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk,oraz specjalna bramka dezynfekcyjna przed wejściem.

Nowością są tablice ekspozycji zewnętrznej, które znalazły się w kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I. Przedstawiono na nich historię i wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania.

CZYTAJ DALEJ

Adam Małysz wolny od koronawirusa

2020-07-10 16:20

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

koronawirus

Adam Małysz

Facebook - profil A. Małysza

Adam Małysz

Adam Małysz poinformował w piątek, że nie jest już zakażony koronawirusem. "Testy wykazały, że jestem zdrowy!" - napisał na swoim profilu na Facebooku jeden z najlepszych skoczków narciarskich w historii, a obecnie dyrektor ds. skoków i kombinacji norweskiej w PZN.

"Witajcie po dłuższej przerwie. Z radością mogę Wam przekazać, że moja kwarantanna dobiega końca. Testy wykazały, że jestem zdrowy! Mogę wrócić do normalnego funkcjonowania oraz pracy, co bardzo mnie cieszy. Jednocześnie pamiętajcie - epidemia wcale się nie skończyła i ciągle trzeba na siebie uważać" - podkreślił Małysz.

Informację o zakażeniu przekazał 22 czerwca. Z tego powodu na obecność koronawirusa przebadano przebywającą na zgrupowaniu w Wiśle całą kadrę i sztab. Wszyscy okazali się zdrowi.

42-letni obecnie Małysz to jeden z najwybitniejszych zawodników w historii skoków narciarskich. Wywalczył m.in. cztery medale olimpijskie - trzy srebrne i jeden brązowy.

W dorobku ma także cztery tytuły mistrza świata, cztery Kryształowe Kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz triumf w Turnieju Czterech Skoczni (2000/01).

Później próbował sił jako kierowca rajdowy, a od 2016 pełni funkcję dyrektora koordynatora ds. skoków i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim. (PAP)

wkp/ sab/

CZYTAJ DALEJ

Początki łacińskiej liturgii w diecezji. Powstaje Kronika

2020-07-10 21:06

[ TEMATY ]

kronika

łacińska liturgia

MJscreen, M. Procyk

Fragment kroniki w wersji elektronicznej.

Niedawno pisaliśmy na łamach „Niedzieli” o jubileuszu 10-lecia celebracji Mszy Świętych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i duszpasterstwa wiernych związanych z tradycyjną liturgią w diecezji bielsko-żywieckiej, które zostały zwieńczone Mszą św. 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich. A jak wyglądały początki? Zostały one przedstawione w wersji elektronicznej „Kroniki Duszpasterstwa’’, która wkrótce zostanie przeniesiona do wersji książkowej.

W Kronice zanotowano między innymi, że w kwietniu 2010 r. biskup Tadeusz Rakoczy – ówczesny ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej wyraził zgodę na celebrację Mszy św. według Mszału papieża bł. Jana XXIII. Długo wyczekiwane wydarzenie w diecezji – pierwsza Msza św. w nadzwyczajnej formie obrządku rzymskiego odbyła się w niedzielę 20 czerwca w kaplicy domu katechetycznego przy parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach o godz. 15.15.

W ten sposób opisano tę pierwszą Mszę św: „Uroczystość została poprzedzona serią wykładów naszego księdza celebransa i zarazem opiekuna ks. dr. Grzegorza Klai, które poruszały kilka istotnych kwestii pomocnych w odpowiednim przygotowaniu się do przeżywania tej formy rzymskiej Liturgii. Po spotkaniach osoby, które wyraziły taką chęć, miały okazję nauczyć się ministrantury. Msza św. została odprawiona w kaplicy kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej o godzinie 15.15. We Mszy św. uczestniczyło ok. 60 wiernych, co dobrze rokowało na przyszłość duszpasterstwa. W czasie kazania nasz duszpasterz przyrównał Liturgię do sieci, w którą Kościół na polecenie Chrystusa łowi tysiące dusz. Wezwał nas także, aby wierni pozwolili porwać się Bogu. Po Mszy odbyło się spotkanie na którym można było wymienić myśli, a także lepiej się poznać”.

W Kronice zanotowano również, że przygotowanie wiernych do żywego uczestnictwa we Mszach św. odbywało się przez setki godzin wykładów. Zaprezentowano miejsca celebracji Mszy św. w NFRR w kolejnych latach. Pisano również o pielgrzymkach i wyjazdach duszpasterstwach oraz o innych zagadnieniach związanych z Mszą św. w NFRR.

Materiały i zdjęcia zebrane przez jedną z uczestniczek duszpasterstwa, Marię Procyk, będą wykorzystane do Wielkiej Księgi – Kroniki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję