Reklama

Wiadomości

Aborcjonista z Filadelfii skazany za morderstwo

[ TEMATY ]

USA

aborcja

GRAZIAKO

Winny zabójstwa trojga dzieci oraz nieumyślnego spowodowania śmierci 41-letniej kobiety – taki werdykt ogłosiła ława przysięgłych na zakończonym 13 maja procesie aborcjonisty z Filadelfii, Kermita Gosnella. Spośród licznych zarzutów, jakie ciążyły na lekarzu 4 dotyczyły morderstwa pierwszego stopnia (z premedytacją) na dzieciach, które urodziły się żywe podczas tzw. późnych aborcji. 72-letniemu mężczyźnie grozi kara śmierci. Wyrok ogłosi sąd w przyszłym tygodniu.

Gosnell większość aborcji wykonywał na dzieciach po 24. tygodniu życia. W tym celu wstrzykiwał zastrzyk mający spowodować u nich ustanie akcji serca. Gdy jednak po urodzeniu okazywały się nadal żywe, przecinał nożyczkami ich rdzeń kręgowy.

Proces w tej sprawie trwał 5 tygodni, a ława przysięgłych debatowała nad wyrokiem 10 dni. Ponieważ długo nie mogła uzgodnić werdyktu w dwóch punktach aktu oskarżenia, przez chwilę istniała groźba, że sędzia każe powtórzyć proces w przypadku nieuzgodnionych przez ławę przysięgłych punktów oskarżenia, natomiast uznać za prawomocny werdykt w innych, uzgodnionych punktach.

Przysięgli – 7 kobiet i 5 mężczyzn – mieli w sumie rozpatrzyć ponad 250 zarzutów kryminalnych, w tym 4 zarzuty o morderstwo, ciążących na aborcjoniście. W jednym przypadku ława przysięgłych oczyściła go z zarzutu morderstwa, nie znajdując dowodu, by dziecko żyło w czasie przecinania mu rdzeniu kręgowego.

Początkowo Gosnell był oskarżony o morderstwo siedmiorga dzieci i spowodowanie śmierci pacjentki, która chciała dokonać w jego klinice aborcji. Sędzia zredukował listę najpoważniejszych zarzutów oskarżenia do 4 zbrodni z premedytacją na nowo urodzonych, żywych dzieciach, gdyż uznał, że nie ma dostatecznych dowodów na to, że pozostałe niemowlęta urodziły się żywe. Obrona Gosnella twierdziła, że ruchy abortowanych dzieci, o których mówili świadkowie, były jedynie pośmiertnymi drgawkami.

Reklama

W klinice Gosnella, nazywanej przez media „przerażającym domem”, policja znalazła zamrożone w lodówce szczątki 45 dzieci zabitych w wyniku aborcji. Personel placówki i sam aborcjonista umieszczali szczątki abortowanych dzieci w różnych naczyniach i pojemnikach.

Pozew przeciwko Gosnellowi złożyła rodzina imigrantki z Bhutanu, która zmarła w 2009 r. w wyniku przeprowadzonej przez niego aborcji. Za zabijanie dzieci Gosnell brał od 325 do 3 tys. dolarów, zależnie od stopnia zaawansowania ciąży kobiety. Gdyby Gosnell został uznany winnym choćby jednego z zarzucanych morderstw z premedytacją groziłaby mu kara śmierci.

Obrońcy życia w USA oskarżali media głównego nurtu o zmowę milczenia nt. procesu Gosnella. Zainicjowali dlatego specjalną kampanię mająca zmusić dziennikarzy do zajęcia się bulwersującą i obfitującą w niezwykle drastyczne szczegóły sprawą. Uczestnicy kampanii kontaktowali się z mediami lokalnymi, pytając, dlaczego nie relacjonują procesu Gosnella.

„Gdyby Gosnell zabijał szczeniaki, nie można byłoby się opędzić od mediów” – mówił Andy Moore, szef organizacji AbortionWiki.

2013-05-14 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rząd: w 2018 r. wykonano 1081 prawnie dopuszczalnych aborcji

[ TEMATY ]

aborcja

Robert Skupin/Fotolia.com

W 2018 roku przeprowadzono w Polsce 1081, o 24 więcej niż rok wcześniej, dopuszczalnych prawnie aborcji, w tym aż 1055 ze względu na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka. Pozostałe przypadki (25) dotyczyły zagrożenia życia ciężarnej kobiety oraz jednego czynu zabronionego - wynika ze sprawozdania Rady Ministrów o skutkach stosowania w 2018 r. ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Sprawozdanie Rady Ministrów z wykonywania oraz o skutkach stosowania w 2018 r. ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wpływa co roku do Sejmu. Nie zawiera informacji za rok ubiegły, a za poprzedzający i wynika z obowiązku określonego w samej ustawie z 1993 r. Jest sporządzane na podstawie informacji spływających do Rady Ministrów z poszczególnych resortów, m.in. zdrowia, edukacji, sprawiedliwości, rodziny i polityki społecznej czy spraw wewnętrznych i administracji. Ważnych informacji demograficznych dostarcza Główny Urząd Statystyczny.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję