Reklama

Czas smutku, czas nadziei

W 20. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, o godz. 17.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela rozpoczął się koncert muzyki polskiej, po którym została odprawiona Msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie. Liturgii przewodniczył biskup włocławski Bronisław Dembowski. W koncelebrze z Pasterzem diecezji Najświętszą Ofiarę sprawowali kapłani z Włocławka.

W trwającym godzinę koncercie wystąpiła Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki pod batutą Bogusława Hilli i Andrzeja Czajkowskiego. Solistami byli artyści scen warszawskich: Edyta Ciechomska - sopran, Ryszard Wróblewski - tenor i Czesław Gałka - bas. Konferansjerkę prowadził Andrzej Krajewski.

Kościół był wypełniony wiernymi. W wykonaniu Orkiestry usłyszeliśmy: Poloneza z filmu Pan Tadeusz, skomponowanego przez Wojciecha Kilara, Kujawiaka Henryka Wieniawskiego, Mazura z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki, Arii na strunie G Jana Sebastiana Bacha i Locus iste Antona Bruacknera. Kompozycje Stanisława Moniuszki wykonywali też śpiewacy: Edyta Ciechomska zaśpiewała Prząśniczki, Czesław Gałka - arię Skołuby ze Strasznego dworu, zaś arię Stefana z tej opery - Ryszard Wróblewski, który wykonał też Ave verum corpus Edwarda Elgara, a E. Ciechomska, również tego kompozytora, utwór Ave Maria. Śpiewacy wystąpili wspólnie w wiązance pieśni polskich Karola Szymanowskiego. Na zakończenie wykonawcy zostali nagrodzeni zasłużoną owacją słuchaczy.

Artyści dali również oprawę Mszy św.: na wejście Orkiestra zagrała Bogurodzicę, podczas Ofiarowania R. Wróblewski wykonał Ave Maris Stella Edwarda Elgara, w trakcie Komunii św. E. Ciechomska śpiewała Panis Angelicus, a podczas Dziękczynienia Orkiestra zagrała pieśń J. Dobrzańskiego Panie, dobry jak chleb.

Przed Mszą św. do zgromadzonych przemówił proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela - ks. prał. Zbigniew Szygenda. "Dziś stajemy do modlitwy za Ojczyznę w innej rzeczywistości, z kolejnym, po nas idącym pokoleniem. To nie czas jednak zmienia historię, ale ludzie" - powiedział na wstępie Ksiądz Proboszcz. Wspomniał tych, którzy w patriotycznym zrywie Solidarności zachwiali fundamentem nierealnego socrealizmu, a następnie tych, którzy "resztkami paragrafów stanu wojennego i siłami ZOMO próbowali powstrzymać idącą z dużym naporem demokrację". Przywołał postacie Polaków, którzy złożyli najwyższą ofiarę - życie własne i razem z ks. Jerzym Popiełuszką stanowią podwaliny nowej rzeczywistości. Ksiądz Prałat podziękował Biskupowi Ordynariuszowi, w tamtym czasie duszpasterzowi w kościele św. Marcina w Warszawie, za inicjatywę spotkania modlitewnego i wybranie kościoła Najświętszego Zbawiciela na jego miejsce. Podziękował też kapłanom, którzy przybyli na wspólną modlitwę, tak potrzebną Ojczyźnie i naszemu miastu. Następnie powitał Orkiestrę i śpiewaków, dziękując za koncert i udział we Mszy św. 20 lat temu. 14 grudnia 1981 r. członkowie Orkiestry też byli we Włocławku, ale - jak podkreślił ks. Szygenda - "w innym kontekście i okolicznościach".

W prezbiterium kościoła stanęły poczty sztandarowe NSZZ " Solidarność" z pocztem Zarządu Regionu na czele. Były też poczty sztandarowe różnych formacji weteranów wojskowych, a przede wszystkich współgospodarze uroczystości - III Włocławski Pułk Drogowo-Mostowy z dowództwem oraz kompanią honorową i pocztem sztandarowym. Powitawszy zgromadzonych wiernych, Ksiądz Prałat zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie.

Rozpoczęła się Msza św., w trakcie której kazanie wygłosił bp Bronisław Dembowski. Wspomniał dzień 13 grudnia 1981 r. i okoliczności, w jakich dowiedział się o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, " wojny z Polakami". "Czy coś się zmieniło przez tych 20 lat? - postawił pytanie Pasterz diecezji i zaraz odpowiedział: - Tak, a zmiany widać choćby i po tym, że tu, w kościele, mogą stać poczty sztandarowe " Solidarności" i wojska. Módlmy się - powiedział Ksiądz Biskup - aby żołnierze nie otrzymywali takich rozkazów, jak w tamtym złym czasie" . Dostrzegając pozytywne zmiany, dokonane i dokonujące się w naszym kraju, bp Dembowski nie omieszkał zaznaczyć, jak wiele zależy od narodu, od każdego z Polaków, by żyło się nam lepiej i mądrzej. Nawiązując do czytań mszalnych, Ksiądz Biskup podkreślił z naciskiem, że jedynym panem historii jest Bóg. Niestety, często ludzie postępują źle, niegodziwie, bezmyślnie, dopuszczają się krzywdy i zbrodni, jednak w ostatecznym rozrachunku - w ludzkich sercach zwycięża Bóg. Naszym zadaniem jest tak kształtować ducha i rozum, by możliwości, jakie daje demokracja, były wykorzystywane.

W latach, gdy obowiązywał dekret o stanie wojennym, ludzie różnych środowisk dostrzegli mocne ramy organizacyjne, które daje Kościół. Skupili się wokół Kościoła, zaczęli działać m.in. w Prymasowskim Komitecie Pomocy Rodzinom Osób Internowanych. Na podstawie ich działań można było oczekiwać, że jako autorytety w wolnej Polsce pociągną za sobą naród. Nadszedł rok 1989. Solidarność odrodziła się, zwyciężyła. Przyszły nowe czasy. Czy jednak w pełni wykorzystaliśmy daną nam szansę? Czy umieliśmy wykorzystać wolność? - pytał Pasterz diecezji. Kazanie zakończyły obszernie zacytowane słowa Papieża Jana Pawła II wypowiedziane 23 czerwca 2000 r. na Ukrainie oraz modlitwa ks. Piotra Skargi.

Ksiądz Biskup przemówił podczas Eucharystii raz jeszcze, przed Rozesłaniem. Podziękował ks. prał. Szygendzie, kapłanom, Orkiestrze i solistom, żołnierzom, alumnom i wszystkim, którzy pragnęli modlić się tego dnia za Polskę i o pokój na całej ziemi. "Nie traćmy nadziei, wspierajmy się nawzajem dobrym słowem i uczynkiem - prosił przed udzieleniem błogosławieństwa pasterskiego bp Dembowski. - Módlmy się o pokój, który jest tak bardzo potrzebny światu".

Mszę św. zakończył hymn J. P. Soliego Boże, coś Polskę w wykonaniu Orkiestry, solistów i zgromadzonych w świątyni wiernych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef MEN: kształcenie na odległość ma pewne mankamenty; stąd decyzja o powrocie dzieci do szkół

2020-09-25 08:59

[ TEMATY ]

szkoła

Dariusz Piontkowski

PAP

Konferencja Ministra Edukacji

Konferencja Ministra Edukacji

Dane, które mamy, pokazują, że kształcenie na odległość ma jednak pewne mankamenty i warto o nich pamiętać. Stąd decyzja o powrocie dzieci do szkół – powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef MEN został zapytany o zróżnicowany poziom zajęć szkolnych podczas lockdownu. Jak ocenił, "podobnie jest przy standardowym, stacjonarnym nauczaniu, tylko że jest to mniej widoczne, ponieważ w przypadku kształcenia na odległość rodzice często mieli podgląd na to, co się działo na lekcjach i sami oceniali, jak wygląda nauczanie".

"Ci nauczyciele, którzy solidnie wypełniają swoje obowiązki, także podczas kształcenia na odległość wkładali ogromny wysiłek w to, aby zajęcia były atrakcyjne, jak najlepiej zorganizowane. To oni starali się, aby poziom tych zajęć był jak najlepszy" – powiedział.

Dodał, że MEN chce, żeby szkoły funkcjonowały normalnie. "Te dane, które mamy i informacje ze szkół – nie tylko w Polsce – pokazują, że kształcenie na odległość ma jednak pewne mankamenty, elementy negatywne i warto o nich pamiętać. Stąd decyzja o powrocie dzieci do szkół" – wyjaśnił Piontkowski.

Przypomniał jednocześnie, że obecnie "kształcenie na odległość dotyczy tylko krótkiego czasu" i "nie powinno powodować, żeby większa grupa uczniów była wykluczona cyfrowo".

"Zresztą staramy się doprowadzać internet do szkół. Jest taki program Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, wprowadzany przez ministra cyfryzacji, w wyniku którego już większość szkół ma dostęp do szybkiego internetu, a gdy zaczynaliśmy była to tylko niewielka część szkół" – zaznaczył szef MEN.

Dopytywany, kiedy uczniowie zamiast ciężkich tornistrów będą nosić do szkoły tablety, Piontkowski stwierdził, że "jeszcze nie w tej chwili, ale idziemy już w tę stronę".

"Jest kilka programów, które mają dostarczyć dodatkowy sprzęt do szkół. Ku mojemu zdziwieniu jeden z tych programów, Zdalna Szkoła Plus, w ramach którego każdy samorząd mógł otrzymać kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup sprzętu, głównie laptopów i oprzyrządowania, wykorzystało większość gmin, ale jeszcze nadal kilkadziesiąt samorządów nie chciało brać w nim udziału. W niektórych sytuacjach kuratorzy dzwonili i przypominali, że taki program funkcjonuje i można do niego zgłaszać się do końca września. Usłyszeli od urzędników samorządowych, że już żadnego sprzętu nie potrzebują, nie chcą kupować i uczestniczyć w tym programie" – wspomniał. (PAP)

Autorka: Daria Porycka

dap/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję