Reklama

Franciszek

Kl. Orzechowski: Ludzie robią sobie selfi z Franciszkiem, ale nie znają jego nauczania

Mnóstwo osób robi sobie z papieżem Franciszkiem selfi, ale niewiele zna jego nauczanie, chcemy zachęcić właśnie do poznania jego nauczania – powiedział kl. Rafał Orzechowski, pomysłodawca i organizator akcji „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!”. Inicjatywa ta ma zachęcić do szczególnej modlitwy za Ojca Świętego 8 marca 2020 roku. Organizatorami wydarzenie jest Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski i Wspólnoty Ruchu Lednickiego Lednica 2000. W Sekretariacie KEP odbyła się dziś konferencja prasowa zapowiadająca akcję.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zebranych na konferencji gości powitał bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, który podkreślił, że projekt „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

-Ojciec Święty niemal każde spotkanie kończy prośbą o modlitwę, dlatego widać, że jest to potrzebna i ważna inicjatywa szturmowania nieba – zauważył duchowny. Zaznaczył również, że jest to pomysł młodych ludzi, którzy łączą się w grupach modlitewnych. - Cieszymy się, że ta akcja zyskała uznanie i wierzymy, że przyniesie błogosławione owoce – przyznał bp Artur Miziński.

Następnie głos zabrał kl. Rafał Orzechowski, pomysłodawca i organizator. - Skoro nazywamy papieża Ojcem Świętym, traktujmy go jak ojca – zaapelował. Inicjator wydarzenia wymienił główne cele przyświecające modlitewnemu przedsięwzięciu.

Reklama

Po pierwsze jest to wyraz posłuszeństwa wobec papieża Franciszka, który sam prosił o modlitwę. Po drugie, inicjatywa ma za zadanie przybliżyć nauczanie Ojca Świętego. - Mnóstwo osób robi sobie z nim selfi, ale niewiele zna jego nauczanie, chcemy zachęcić właśnie do poznania jego nauczania – podkreślił kl. Rafał Orzechowski.

Dodał również, że inicjatywa ma za zadanie zjednoczyć różne środowiska. - Modlitwa uczy nas języka miłości, ta akcja mówi „stop”, pomódlmy się razem, zacznijmy mówić językiem miłości, żeby Bóg był uwielbiony! - podkreślił.

Związany z projektem "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” Dawid Burzyński, wyjaśnił w jaki sposób przyłączyć się do akcji. Wystarczy wypełnić wniosek na stronie internetowej www.wszyscyza1.pl. Nie jest ważne w jakim miejscu odbędzie się sama modlitwa. Można modlić się zarówno w grupie, jak i indywidualnie.

Reklama

Ks. dr Jacek Czaplicki, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Łomżyńskiej podkreślił, że od początku stara się wspierać akcję, zwłaszcza przez pomoc instytucjonalną - Chcemy bardzo mocno wspierać całą ekipę – podkreślił, dziękując za każdą pomoc, a także za rozpowszechnianie inicjatywy „byśmy mogli wspólnie tworzyć Armię Modlitwy”.

Do udziału włączyło się również Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, którego członkowie pomogli m.in. w stworzeniu przewodnika po ostatniej adhortacji papieża Franciszka - „Mapy Christus vivit”. Otrzymają ją wszystkie grupy, które zgłoszą swój udział, a następnie prześlą zdjęcie lub filmik ze wspólnej modlitwy (szczegóły na stronie internetowej wydarzenia).

W konferencji wzięli udział również przedstawiciele wspólnoty „Ogniska Armii Modlitwy”. - To grupy spotykające się regularnie, omawiające katechezę papieską, modlące się za papieża – wyjaśniła należąca do wspólnoty Julia Rutkowska. Opiekunem grupy może być ksiądz, siostra lub osoba, która ma zgodę proboszcza.

- Nasze ognisko jest przede wszystkim wspólnotą, która uczy otwartości na drugą osobę. Zadania nam powierzane uczą zaangażowania, cierpliwości i wytrwałości, wychodzę z nich pełna radości. Utwierdzam się w przekonaniu, że wspólna modlitwa ma bardzo dużą moc – dodała Patrycja Gorela.

Zaplanowana w tym roku na 8 marca inicjatywa „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!” jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do modlitwy za niego. To już trzecia edycja tego wydarzenia.

Akcję patronatem honorowym objął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

2020-01-30 13:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wsparł aukcję charytatywną na rzecz szpitali w Lombardii

2020-06-02 14:35

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

pixabay.com

Papież Franciszek przekazał fanty na aukcję charytatywną organizowaną przez watykańskich sportowców. Dochód z niej zostanie przeznaczony na wsparcie szpitali w Lombardii, czyli regionie najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa we Włoszech. Zbiórka „We Run Together” ruszy 8 czerwca na cyfrowej platformie aukcyjnej www.charitystars.com.

„Jak przystało na watykańską inicjatywę aukcja ma też swą łacińską nazwę «Simul currebant»” – wyjaśnił Radiu Watykańskiemu kard. Gianfranco Ravasi. Kierowana przez niego Papieska Rada ds. Kultury patronuje temu charytatywnemu wyścigowi, w który obok sportowców zrzeszonych w Athletica Vaticana włączyli się też znani olimpijczycy i mistrzowie wielu dziedzin sportu.

„Podobnie jak muzyka sport jest językiem uniwersalnym, dlatego też chcemy wykorzystać go do czynienia dobra” – podkreśla kard. Ravasi. Wyznaje, że jest poruszony zainteresowaniem, jakie Franciszek okazał tej inicjatywie, spotykając się mimo pandemii z osobami w nią zaangażowanymi, jak i hojnością Papieża, który przekazał na aukcję wiele przedmiotów. Wylicytować będzie można m.in. używany przez Ojca Świętego długopis, czy specjalnie spersonalizowany dla niego rower, w kolorach Stolicy Apostolskiej i Argentyny.

Ponadto na aukcję trafią medale, koszulki, buty, rakiety do tenisa i inny sprzęt ofiarowany przez sportowców różnych dziedzin. Wylicytować będzie można również wspólną kolację z olimpijczykami czy rejs jachtem z mistrzami żeglarstwa. Cały zysk z aukcji zostanie przekazany na wsparcie szpitali w Bergamo i Brescii, które przez ostatnie miesiące były na pierwszej linii frontu, gdy chodzi o walkę z koronawirusem we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Metropolita poznański w imieniu Stolicy Apostolskiej zajmie się sprawą biskupa kaliskiego

2020-06-02 20:46

[ TEMATY ]

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

EPISKOPAT.PL

Stolica Apostolska upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony duchownych.

Publikujemy treść komunikatu metropolity poznańskiego w sprawie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

Komunikat metropolity poznańskiego w sprawie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka

1. W następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r., Kongregacja ds. biskupów, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi (art. 10 §1), pismem z dnia 26 maja 2020 r. upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych.

2. Ta decyzja odpowiada pragnieniu Ojca Świętego Franciszka ochrony osób małoletnich i dochodzenia do prawdy co do postawionych zarzutów.

3. Do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. biskupów przeniosła na arcybiskupa metropolitę poznańskiego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych.

Poznań, dnia 2 czerwca 2020 roku.

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowy ołtarz w Dąbroszynie

2020-06-02 22:13

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński dokonał dziś w kościele w Dąbroszynie (parafia NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą) poświęcenia nowego ołtarza, nastawy ołtarzowej, obrazu św. Józefa, patrona świątyni oraz nowej Drogi Krzyżowej. Zapraszamy do fotogalerii.

Zobacz zdjęcia: Poświęcenie ołtarza i Drogi Krzyżowej w Dąbroszynie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję