Reklama

Aktualności

Papież spotkał się z następcą tronu Królestwa Bahrajnu

Papież Franciszek przyjął 3 lutego w Watykanie następcę tronu Królestwa Bahrajnu, szejka Salmana ibn Hamada ibn Isę Al Chalifę. Nie podano, co było okazją do złożenia tej wizyty ani treścią rozmowy. Z informacji pochodzących z kręgów rodziny królewskiej już przed wizytą mówiło się, że szejk oficjalnie zaprosi papieża do złożenia wizyty w Bahrajnie.

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Agnieszka Kutyła

Jest też możliwe, że przedmiotem niemal półgodzinnej rozmowy był też Dokument o Braterstwie Międzyludzkim, który przed rokiem podpisali w Abu Zabi papież Franciszek i wielki imam kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar.

Dom królewski zamieszkanego przez większość muzułmańską (ponad 70 proc. mieszkańców) Bahrajnu, od pewnego czasu objawia zainteresowanie dobrymi stosunkami ze Stolicą Apostolską. Pierwszy we współczesnych czasach kościół katolicki w Bahrajnie zbudowano w 1939 r. na działce, ofiarowanej przez rodzinę królewską. Inną działkę rodzina królewska ofiarowała Kościołowi anglikańskiemu, umożliwiając w ten sposób budowę katedry św. Krzysztofa w stolicy kraju, Manamie.

W izbie wyższej miejscowego parlamentu zasiada katolicka senator. Król Hamad wydał zgodę na budowę „centrum pokojowego współżycia”, a wśród 10 członków jego zarządu jest bp Camillo Ballin, wikariusz apostolski, któremu podlega ten region.

Podziel się cytatem

Król Hamad podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w 2014 r. obiecał wybudowanie nowego kościoła, ofiarował też teren pod jego budowę. Kamień węgielny pod budowę katedry pw. Matki Bożej wmurowano w czerwcu 2018 r. Świątynia ma być sercem wspólnoty katolickiej wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, obejmującego Kuwejt, Arabię Saudyjską, Katar i Bahrajn.

Reklama

Świątynia, która pomieści dwa tysiące wiernych, jest budowana 20 km od Manamy i będzie nie tylko miejscem kultu. Znajdą się tam także kuria biskupia, dom dla gości oraz centrum formacji duszpasterskiej i społecznej. Zakończenie prac jest przewidziane na 2021 rok.

Liczbę katolików w Królestwie Bahrajnu oblicza się na około 80-100 tys., z których część stanowią migranci. Jak podkreślił bp Ballin w rozmowie z wydawanym w Austrii pismem „Information Christlicher Orient”, Kościół w królestwie cieszy się pełną wolnością wyznania. „Możemy swobodnie praktykować swoją wiarę, nie ma żadnych problemów poza jednym: że mamy za mało miejsca”, podkreślił hierarcha.

2020-02-03 21:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller sprzeciwia się zniesieniu celibatu i święceniom kobiet

„Ani papież, ani większość biskupów nie może zmieniać prawd wiary ani zasad Prawa Bożego według swego upodobania. Nie może być mowy o święceniu kobiet, ponieważ jest to dogmatycznie niemożliwe” – powiedział w wywiadzie dla dziennika „La Repubblica” emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary – kard. Georg Ludwig Müller. Wyraził też swoje zastrzeżenia odnośnie propozycji zmiany dyscypliny Kościoła i postulatów święcenia mężczyzn żonatych (tzw.„ viri probati”).

Kard. Müller przypomniał historię Kościoła i głębokie zakorzenienie praktyki celibatu w obrzędach sakramentu święceń oraz fakt, że kapłan reprezentuje Chrystusa-Oblubieńca. Przyznał, że kapłani żonaci są obecni w Kościołach wschodnich, a także święceni na kapłanów są mężczyźni żonaci w ordynariatach personalnych dla byłych anglikanów.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję