Reklama

Aktualności

Papież spotkał się z następcą tronu Królestwa Bahrajnu

Papież Franciszek przyjął 3 lutego w Watykanie następcę tronu Królestwa Bahrajnu, szejka Salmana ibn Hamada ibn Isę Al Chalifę. Nie podano, co było okazją do złożenia tej wizyty ani treścią rozmowy. Z informacji pochodzących z kręgów rodziny królewskiej już przed wizytą mówiło się, że szejk oficjalnie zaprosi papieża do złożenia wizyty w Bahrajnie.

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Agnieszka Kutyła

Jest też możliwe, że przedmiotem niemal półgodzinnej rozmowy był też Dokument o Braterstwie Międzyludzkim, który przed rokiem podpisali w Abu Zabi papież Franciszek i wielki imam kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar.

Dom królewski zamieszkanego przez większość muzułmańską (ponad 70 proc. mieszkańców) Bahrajnu, od pewnego czasu objawia zainteresowanie dobrymi stosunkami ze Stolicą Apostolską. Pierwszy we współczesnych czasach kościół katolicki w Bahrajnie zbudowano w 1939 r. na działce, ofiarowanej przez rodzinę królewską. Inną działkę rodzina królewska ofiarowała Kościołowi anglikańskiemu, umożliwiając w ten sposób budowę katedry św. Krzysztofa w stolicy kraju, Manamie.

Reklama

W izbie wyższej miejscowego parlamentu zasiada katolicka senator. Król Hamad wydał zgodę na budowę „centrum pokojowego współżycia”, a wśród 10 członków jego zarządu jest bp Camillo Ballin, wikariusz apostolski, któremu podlega ten region.

Podziel się cytatem

Król Hamad podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w 2014 r. obiecał wybudowanie nowego kościoła, ofiarował też teren pod jego budowę. Kamień węgielny pod budowę katedry pw. Matki Bożej wmurowano w czerwcu 2018 r. Świątynia ma być sercem wspólnoty katolickiej wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, obejmującego Kuwejt, Arabię Saudyjską, Katar i Bahrajn.

Świątynia, która pomieści dwa tysiące wiernych, jest budowana 20 km od Manamy i będzie nie tylko miejscem kultu. Znajdą się tam także kuria biskupia, dom dla gości oraz centrum formacji duszpasterskiej i społecznej. Zakończenie prac jest przewidziane na 2021 rok.

Liczbę katolików w Królestwie Bahrajnu oblicza się na około 80-100 tys., z których część stanowią migranci. Jak podkreślił bp Ballin w rozmowie z wydawanym w Austrii pismem „Information Christlicher Orient”, Kościół w królestwie cieszy się pełną wolnością wyznania. „Możemy swobodnie praktykować swoją wiarę, nie ma żadnych problemów poza jednym: że mamy za mało miejsca”, podkreślił hierarcha.

2020-02-03 21:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjmie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

[ TEMATY ]

papież Franciszek

parlament europejski

Episkopat News

Papież Franciszek przyjmie 25 czerwca na audiencji w Watykanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego. Według jego rzecznika jest jeszcze za wcześnie, by wymieniać ewentualne tematy, które będą przedmiotem rozmowy obu mężów stanu. Zaznaczył jednak, że Sassoli często powołuje się na papieską encyklikę „Fratelli tutti”. Dokument ten, ogłoszony w październiku ub. roku, promuje solidarność na wszystkich poziomach społeczeństwa.

Sassoli spotka się z Franciszkiem po raz pierwszy w swojej funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W listopadzie 2014 r. włoski socjaldemokrata powitał papieża podczas jego wizyty w Strasburgu jako wiceprzewodniczący Parlamentu. Papież wygłosił wówczas gorący apel, by Europa na nowo odkryła chrześcijańskie korzenie swojej tożsamości.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: syryjscy uchodźcy muszą wrócić do Syrii

2021-09-17 17:15

[ TEMATY ]

uchodźcy

papież

Syria

Vatican News

Kard. Béchara Boutros Raï z Papieżem Franciszkiem

Kard. Béchara Boutros Raï z Papieżem Franciszkiem

Syryjscy uchodźcy muszą wrócić do ojczyzny. Z naszej strony nie ma względem nich żadnej wrogości, ale Liban nie radzi sobie z takim obciążeniem – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Béchara Boutros Raï. Podkreśli, że problem Libanu polega dziś na tym, że rodowici Libańczycy opuszczają swój kraj, a ich miejsce zajmują uchodźcy. Dlatego należy zabiegać o repatriację migrantów.

Patriarcha Kościoła maronickiego zastrzegł, że nie może to być repatriacja dobrowolna, bo uchodźcy nie zechcą wyjechać z Libanu. Nie chcą uznać, że wojna w Syrii się skończyła. Ponadto żyje się im lepiej niż samym Libańczykom, którzy wciąż ubożeją. Mają pracę, robią interesy, jako uchodźcy nie muszą płacić podatków, a przy tym co miesiąc otrzymują pomoc od organizacji międzynarodowych. „Niech te organizacje pomagają im na miejscu w Syrii” – mówi kard. Raï.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję