Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 205)

Niedziela gnieźnieńska 1/2002

W dniach 9 i 10 lutego 1966 r. odbyła się w Warszawie 91. Konferencja Episkopatu Polski. Podobnie jak wcześniejsze posiedzenie Komisji Głównej Episkopatu koncentrowała się ona wokół sprawy Orędzia i kroków, jakie, wobec nagonki władzy komunistycznej i podległych jej środków społecznego przekazu, powinni podjąć polscy biskupi. W efekcie przygotowano dwa dokumenty: słowo pasterskie do wiernych O listach do Episkopatów na temat Milenium oraz list do premiera Józefa Cyrankiewicza.

W liście do wiernych polscy biskupi wskazali na przyczyny wystosowania listów do wszystkich Episkopatów, wskazali na bardzo pozytywne ich przyjęcie w świecie, zwłaszcza listu do sąsiadów zza Odry i Nysy. Ponieważ ten ostatni wzbudził wiele polemik, postanowili wyjaśnić wiernym narosłe wokół niego nieporozumienia i wątpliwości. W tym miejscu podjęli trzy zagadnienia. Najpierw określili swój stosunek do granic Polski, opowiadając się wyraźnie za istniejącą aktualnie granicą zachodnią. Potem powiedzieli, że przebaczenie i prośba o przebaczenie jest postawą chrześcijanina i w imieniu chrześcijan powiedzieli: Przebaczamy i prosimy o przebaczenie. W końcu uzasadnili, dlaczego prosili o przebaczenie. Chociaż byli przekonani, że naród polski nie wyrządził Niemcom krzywd politycznych, gospodarczych, czy kulturalnych to przecież nie ma ludzi niewinnych. Ponadto, gdyby chociaż jeden Polak popełnił zło wobec Niemców, to już byłby dostateczny powód do proszenia o przebaczenie.

List do Premiera, przygotowany w zasadniczej części przez metropolitę krakowskiego, abp. Karola Wojtyłę, był przede wszystkim odpowiedzią na Komunikat Urzędu Rady Ministrów oraz pismo uzasadniające odmowę wydania Księdzu Prymasowi paszportu. Biskupi wyrazili zdziwienie, że władze swoje sądy o Orędziu w znacznej mierze opierały na reakcjach rewizjonistycznej pracy zachodnioniemieckiej. Podkreślili także apolityczny charakter listu do biskupów niemieckich i wyjaśnili, że te momenty, które dotykają problemów politycznych, są mimo wszystko i przede wszystkim problemami moralnymi. Wskazali także na konkretne skutki ważne z punktu widzenia polskiej racji stanu: przyznanie biskupów niemieckich, że Niemcy, zwłaszcza w czasie II wojny światowej, wyrządzili naszemu narodowi wiele krzywd oraz wyraźne powiedzenie przez Episkopat niemiecki, że w Niemczech, poza skrajnymi wypadkami, nie ma roszczeń wobec granic na Odrze i Nysie. Biskupi prosili w liście do Józefa Cyrankiewicza, by w sądach i ocenach na wyżej poruszony temat stosowano interpretację zgodną z faktami i dokumentami, a nie zniekształcającą, która pociąga za sobą zniesławienie biskupów polskich, a równocześnie szkodzi polskiej racji stanu. Bp Zygmunt Choromański tekst listu do Premiera przesłał do wiadomości Polskiej Agencji Prasowej. W załączonej prośbie prosił, by analogicznie do rozpowszechnienia Komunikatu Urzędu Rady Ministrów PAP rozesłał tekst do wszystkich redakcji pism codziennych. Oczywiście, nie był tak naiwny, by sądzić, że w doniesieniach agencji czy w dziennikach ta wypowiedź polskich biskupów zostanie opublikowana. Przecież PAP był oficjalnym urzędem władz i bez zgody rządu nie mogła nic publikować. Dlaczego zatem tak uczynił?

Zablokowanie opublikowania listu Episkopatu Polski było jawnym naruszeniem praw równości, zagwarantowanych Konstytucją. Komunistyczna władza, chciała czy nie chciała, musiała raz jeszcze sobie uświadomić, że nie jest władzą praworządną.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik MZ o zakażeniach: to nie jest wynik dużych ognisk, to wynik powrotu do normalności

2020-09-25 11:28

[ TEMATY ]

zdrowie

COVID‑19

Ministerstwo Zdrowia

wpolityce.pl

Wojciech Andrusiewicz

Wojciech Andrusiewicz

To nie jest wynik dużych ognisk zakażeń. To jest wynik naszego powrotu do normalności – powiedział w piątek rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując bilans zakażeń koronawirusem. Wskazał, że to m.in. efekt imprez rodzinnych, zakażeń w szpitalach i w zakładach pracy.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1587 osób. Z powodu COVID-19 zmarły 23 osoby.

"To nie jest wynik dużych ognisk zakażeń. To jest wynik naszego powrotu do normalności, do codziennego funkcjonowania w otaczającej nas rzeczywistości" – skomentował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

"To, co państwo wszyscy obserwujecie na co dzień – mamy korki na ulicach, ludzi w tramwajach, w autobusach, mamy powrót do pracy bezpośredniej z pracy zdalnej. Tych kontaktów, interakcji na co dzień jest dużo więcej niż na wiosnę i w lecie, kiedy oczywiście byliśmy na wypoczynku letnim i spotykaliśmy się nad morzem, nad jeziorami, ale nie spotykaliśmy się na ulicach miast, w pracy. Dzisiaj tych interakcji jest dużo więcej" – powiedział.

Zaznaczył, że obecnie ogniska zakażeń są rozproszone. "To często są ogniska z imprez domowych, rodzinnych, ogniska z większych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, gdzie mamy do czynienia też z pacjentami COVID-owymi, mamy do czynienia z szeregiem mniejszych ognisk w zakładach pracy (...). Nie możemy powiedzieć, że dominuje jakieś jedno ognisko zakażeń" – powiedział.

Dodał, że liczba zakażeń jest także efektem odwiedzin w domach pomocy społecznej. Poinformował, że MZ poprosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o decyzję w sprawie zablokowania odwiedzin w domach opieki społecznej.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska, Dorota Stelmaszczyk

ozk/ dst/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie patriotyczne

2020-09-25 23:23

archiwum parafii

W najbliższą niedzielę 27 września w parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy odbędą się uroczystości wpisujące się w upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. 00 Mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz za Prezydenta RP. Z kolei o 16. 00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowych tablic na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna” połączone ze złożeniem kwiatów. Na 16. 15 jest zaplanowane spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który w parafialnej sali gimnastycznej wygłosi wykład „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna.

Do Morawicy, na patriotyczne wydarzenie, które zakończy się spotkaniem przy kawie i ciastku, w imieniu wspólnoty parafialnej zaprasza proboszcz – ks. Władysław Palmowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję