Reklama

Kard. Grocholewski świętuje 50-lecie kapłaństwa

[ TEMATY ]

kardynał

Poznań

Margita Kotas

Kardynał Zenon Grocholewski świętuje w Poznaniu złoty jubileusz kapłaństwa. – Byłem zawsze szczęśliwy, mogąc być świadkiem miłości Bożej – wyznał prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego w wywiadzie, który publikuje najnowszy numer „Przewodnika Katolickiego”. Jubilat odprawi w archidiecezji poznańskiej kilka Mszy św. z okazji 50. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego kard. Grocholewski będzie przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marcina, na którą szczególnie zaprosił swoją rodzinę.

We wtorek, 21 maja, kard. Grocholewski odprawi Mszę św. w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu, gdzie przed laty był wikariuszem. Dzień później jubilat będzie świętował w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu, gdzie 50 lat temu sprawował Mszę św. prymicyjną.

Kard. Grocholewski będzie także przewodniczył 20 maja jubileuszowej Mszy św. w poznańskiej katedrze dla kapłanów, obchodzących w tym roku Złoty Jubileusz Kapłaństwa. Są wśród nich bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, oraz 10 kapłanów archidiecezji poznańskiej i 6 księży diecezji kaliskiej. Podczas Mszy św. transmitowanej przez Radio Emaus, Radio Maryja i Telewizję Trwam, homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Reklama

Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego otrzyma w tych dniach w Poznaniu medal przyznany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. W poniedziałek, 27 maja, w Lublinie odbierze też nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. Kard. Grocholewski wygłosi tam wykład „Umiłowanie Boga – największą mądrością”.

Kard. Grocholewski przyjął święcenia kapłańskie 26 maja 1963 roku w katedrze poznańskiej z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W 1982 roku został mianowany biskupem tytularnym Agropoli, sakrę przyjął 6 stycznia 1983 z rąk Jana Pawła II. Od 15 listopada 1999 jest prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego. Podczas sprawowania tej funkcji został kreowany kardynałem na konsystorzu dnia 21 lutego 2001 roku.

2013-05-19 07:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Humanizm bez Boga niszczy człowieka

[ TEMATY ]

wywiad

kardynał

Włodzimierz Rędzioch

„Nikt nie może zostać zmuszony do robienia czegoś, co jest przeciw jego sumieniu, co jest niesprawiedliwością przeciw życiu, przeciw ciału, przeciw cielesnej nienaruszalności, przeciw wolności człowieka” - powiedział w wywiadzie udzielonym TV Trwam i Radiu Maryja Ks. Kard. Gerhard Ludwig Müller, Prefekt Kongregacji Nauki Wiary. „Do nowoczesnego państwa prawa i prawdziwie wolnej demokracji należy także akceptacja faktu, że obywatel słucha swojego sumienia, którego podstawą jest prawo naturalne” - podkreślił watykański hierarcha. Rozmowę z okazji zbliżającego się Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów przeprowadził o. Zdzisław Klafka CSsR.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję