Reklama

Niedziela Wrocławska

Nowa odsłona Wyprawki Wrocławskiej

Od 1 stycznia 2019 roku każdy nowonarodzony Wrocławianin i Wrocławianka otrzymuje od miasta zestaw prezentów. Od marca 2020 w jego skład wejdzie unikatowa publikacja „Wrocławski abecadlik”, przygotowana specjalnie dla najmłodszych mieszkańców miasta.

2020-02-13 10:39

Materiały prasowe UM Wrocław

Wyprawka Wrocławska to pomysł Prezydenta Jacka Sutryka, który realizuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego we współpracy z Urzędem Stanu Cywilnego, Wrocławskim Zakładem Aktywności Zawodowej i Miejską Biblioteką Publiczną. W jej skład wchodzi z list Prezydenta Miasta, Wrocławski Informator Rodzinny, tj. kompendium, w którym rodzice znajdą wszelkie potrzebne informacje na temat wsparcia miasta, świadczeń rodzinnych, żłobków i klubów dziecięcych, miejsc rozwoju dla rodziców i wrocławskiej oferty kulturalnej, a także broszura „Na dobry początek” z kartą do Miejskiej Biblioteki Publicznej, książeczka dla dziecka, zabawka, kocyk, body z nadrukiem oraz inne materiały promujące Wrocław.

Wyprawkę Wrocławską rodzice lub opiekunowie prawni otrzymują podczas odbioru odpisu aktu urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego lub we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. W 2019 roku odebrano 8563 Wyprawek.

Książka i karta biblioteczna od początku były kluczowym elementem Wyprawki – nikogo dziś nie trzeba przekonywać, jak ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka ma głośne czytanie od pierwszych miesięcy życia. Pozwala budować relację z rodzicami, wspiera rozwój, przyczynia się w zasadniczy sposób do budowania zasobu słów i niezliczonej ilości innych kompetencji. A rozdawanie książek nowonarodzonym dzieciom w wielu krajach praktykowane jest jako zachęta, także dla rodziców nieczytających, by głośne czytanie na stałe wprowadzić do codziennych rodzinnych rytuałów.

Reklama

Wrocław jednak postanowił pójść o krok dalej. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu i Wrocławski Dom Literatury przygotowały zupełnie nową, dedykowaną najmłodszym Wrocławiankom i Wrocławianom publikację, która w styczniu tego roku ukazała się nakładem miejskiego Wydawnictwa Warstwy.

- Wrocław, Miasto Literatury UNESCO, stawia na książki, także dla tych najmłodszych – mówi Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury – Im szybciej, dzieci przyzwyczają się, że książki są naturalnym elementem ich otoczenia, tym większa szansa, że będą po nie sięgać, także w dorosłym życiu.

Do jej stworzenia zaproszono dwoje wybitnych, wielokrotnie nagradzanych wrocławskich twórców książek dla najmłodszych czytelników, Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. I tak powstał „Wrocławski abecadlik”, który jednocześnie jest przewodnikiem po alfabecie – i po Wrocławiu. Świat ten stworzony został przez autorów niezwykle pieczołowicie z setek skrawków kolorowych materiałów. Kartonowa książeczka zaprasza na spacer po mieście, którego rytm wyznaczają litery alfabetu. Kolejnym literom towarzyszą wyrazy dźwiękonaśladowcze, od „am, am” przy śniadaniu po „ziummmm” podczas nocnej wyśnionej podróży nad miastem, lub też pierwsze słowa, z którymi spotykają się maluchy, np. „mama”, „tata” czy „buzi”. A wszystkie ilustrują dzień z życia małych Wrocławian, którzy z rodzicami wybierają się na spacer po mieście. Mamy więc lody na bulwarze Dunikowskiego, z widokiem na Ostrów Tumski, przejazd karuzelą w Parku Staromiejskim, Iglicę i Halę Stulecia. W książce nie mogło zabraknąć też wrocławskiego Zoo, Ratusza i Mostu Grunwaldzkiego. A wnikliwi czytelnicy mogą znaleźć jeszcze inne symbole miasta, jak niebieskie tramwaje czy wszechobecne krasnoludki. W książce pojawia się nawet wrocławska Noblistka Olga Tokarczuk, która wcieliła się w rolę jednej z mam. Warto podkreślić, że wrocławskie akcenty w książce nie są przez autorów użyte w sposób nachalny. Raczej domagają się poszukiwań w trakcie lektury, trochę na podobieństwo tego, jak młody Wrocławianin będzie okrywał swoje miasto w rzeczywistości.

Książka pozwala też rodzicom snuć własne opowieści, które z każdą kolejną lekturą będą mogły potoczyć się zupełnie inaczej. I wprowadzać w nie wartości ważne dla miasta – wielokulturowość (w książce pojawiają się postaci z różnych krajów i kultur), walkę z wykluczeniem, wartość współpracy.

- „Wrocławski abecadlik” to nasza największa inwestycja, bo inwestycja w najmłodsze pokolenie wrocławian – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia – to dla mnie niezwykle ważne , by wzmacniać lokalny patriotyzm i czytelnictwo, ale także budować tolerancję i wielokulturowość. Dlatego bohaterami książki są również dzieci o różnych kolorach skóry i z niepełnosprawnościami. Tolerancja i szacunek – to słowa klucze.

Książka stanie się częścią Wyprawki Wrocławskiej od 1 marca 2020 roku. Już teraz jest jednak dostępna w księgarniach w całej Polsce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Bóg jest prawdziwym bogactwem ludzkiego serca

2020-02-22 15:49

[ TEMATY ]

jubileusz

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego

Maciej Orman

– Syn wraz z Ojcem posyła Ducha Świętego, który prowadzi Kościół, rozlewając miłość i nadzieję życia w sercach ludzi – powiedział 22 lutego abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 800 lat posługi Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Polsce, nazywanych popularnie duchaczkami.

– „Każdy jubileusz jest przygotowany w dziejach Kościoła przez Opatrzność Bożą” – uczył nas św. Jan Paweł II w liście „Tertio Millennio Adveniente”. Przekonani o tym z wdzięcznością spoglądamy na te 800 lat historii, w której, jak pisała w liście jubileuszowym przełożona generalna matka Maria Estera Kapitan, „około 20 pokoleń osób powołanych zawierzyło swoje życie Bogu w Zakonie Ducha Świętego. Głosili oni chwałę Boga przez modlitwę, ofiarę życia, pomoc potrzebującym” – podkreślił w homilii abp Depo.

Zobacz zdjęcia: 800-lecie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Polsce

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na istotę odpowiedzi sióstr na Boże wezwanie. – Przez dar wybrania po imieniu, na wzór Maryi, oddałyście siebie same w Duchu Świętym Chrystusowi. Świadczycie, że Bóg jest prawdziwym bogactwem ludzkiego serca. Rady ewangeliczne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa są odpowiedzią serca i ciała, odpowiedzią miłości na bałwochwalczy kult stworzenia i prowokacje świata, który żyjąc w ciele, żądny posiadania mamony, władzy i kariery, chce żyć bez ostatecznego celu.

Mszę św. koncelebrowali m.in. bp senior Antoni Długosz oraz 101-letni ks. Marian Wojtasik, który studiował w częstochowskim seminarium w Krakowie, mieszczącym się w czasie okupacji, dzięki życzliwości sióstr duchaczek, w ich klasztorze.

Druga część uroczystości odbyła się w auli seminaryjnej. Siostra Immaculata Alina Kraska przedstawiła referat: „Historia Zakonu Ducha Świętego oraz postać Czcigodnej Służebnicy Bożej s. Emanueli Kalb”, a ks. dr Paweł Kostrzewski mówił o roli i znaczeniu zgromadzenia w życiu diecezji częstochowskiej. Następnie abp Wacław Depo wręczył przełożonej generalnej, matce Marii Esterze Kapitan, Medal Świętej Rodziny „Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej”. Po jej przemówieniu spotkanie zakończyło się Koronką do Ducha Świętego.

Siostra Kapitan powiedziała „Niedzieli”, że jubileusz to przede wszystkim czas dziękczynienia, ale też wezwanie. – Mamy wracać do źródeł naszej duchowości i charyzmatu, do reguły założyciela, bł. Gwidona z Montepellier, który pisał, że dla nas ubodzy mają być Panami.

– Dziękuję Bogu za to, że jestem w tym zgromadzeniu i że doznałam w nim tyle miłości i dobroci. Przeżywam jubileusz z rozradowanym sercem i proszę Boga o nowe powołania, żebyśmy mogły dalej pracować i wychwalać Go – przyznała s. Scholastyka, która w 1975 r. przeżywała już jubileusz 800-lecia Zakonu Ducha Świętego na świecie.

– Dzisiejsza uroczystość jest dla nas ogromnym wyróżnieniem – podkreśliła s. Kazimiera, która posługuje w Busku-Zdroju jako katechetka w liceum. – Przeżywając jubileusz, patrzymy również w przyszłość, czekając, że jego owoce wypełnią nasze życie i jeszcze bardziej zjednoczą wokół charyzmatu miłości miłosiernej. Niech Bóg będzie uwielbiony w tym, co możemy czynić dla drugiego człowieka – dodała.

Siostra Pia jest przedszkolanką, ale odkryła w sobie również nowe talenty – prowadzi stronę internetową zgromadzenia. – Doświadczam radości, że przez to mogę służyć nie tylko mojej wspólnocie. To mnie umacnia. Jesteśmy też na Instagramie, Facebooku i YouTubie. Idziemy wszędzie, gdzie możemy mówić o Duchu Świętym – wyjaśniła.

Siostry duchaczki posługują chorym m.in. w Domu Księży Emerytów w Częstochowie. Wydają posiłki ubogim, organizują rekolekcje i wigilie dla bezdomnych, pomagają ubogim rodzinom i samotnym matkom, opiekują się dziećmi i młodzieżą. Pracują jako katechetki, organistki, zakrystianki i kancelistki.

Główne obchody jubileuszu odbędą się 30 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Bracia i Siostry w mundurach

2020-02-23 15:57

Agnieszka Bugała

Bratni Krąg na wrocławskim Rynku, zawiązało w tym roku 238 harcerzy, harcerek, skautów i skautek.

Nie pobili ubiegłorocznego rekordu (w 2019 r. Krąg utworzyło 610 osób), ale być może niską frekwencję spowodowały kończące się w województwie dolnośląskim ferie zimowe – wielu harcerzy i skautów nie wróciło jeszcze z zimowych wyjazdów.

Dzień Myśli Braterskiej (World Thinking Day) przypada w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów. To dzięki parze Naczelnych Skautów, młodzież i dorośli skupieni wokół ruchów skautowych, od ponad stu lat szerzą ideę braterstwa i wpierają się w zdobywaniu nowych umiejętności. Aby celebrować ten dzień harcerki i harcerze w swoich drużynach i środowiskach spotykają się na kominkach, ogniskach, rajdach, czy biwakach. Wspólnie łączą się myślami ze swoimi braćmi i siostrami z innych krajów.

To szczególny dzień dla wszystkich harcerzy i skautów - harcerki i harcerze na całym świecie świętują Dzień Myśli Braterskiej. Ta data przypomina im o więzi braterstwa i przyjaźni, która łączy wszystkie skautki i wszystkich niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, czy wyznania.

W tym dniu wysyłają do siebie paczki, listy, wymieniają się życzeniami, a we Wrocławiu od dziewięciu lat - z inicjatywy phm. Joanny Krzyżosiak - spotykają się na Bratnim Kręgu w Rynku.

Braterskie spotkanie w sobotni wieczór poprowadził pwd. Mateusz Wylęga, członek Hufca ZHP Wrocław im. Polonii Wrocławskiej i organizator Dnia Myśli Braterskiej we Wrocławiu. Po utworzeniu Kręgu odśpiewano ,,Bratnie Słowo” i przekazano symboliczną ,,iskierkę przyjaźni”.

Od trzech lat wydarzeniu towarzyszy mobilny punkt krwiodawstwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję