Reklama

Pamięć przeszłości

Krzysztof Sobot
Edycja lubelska 12/2007

„Przeszłość zachowana w pamięci
jest częścią teraźniejszości”
Tadeusz Kotarbiński

W siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie 6 marca odbył się finał trzeciej edycji wojewódzkiego konkursu regionalnego „Pamięć przeszłości”, zorganizowanego przez WBP oraz Zarząd Okręgu Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich województwa lubelskiego.
Konkurs upowszechniania regionalizmu trwał od stycznia do grudnia 2006 r. Łącznie wzięło w nim udział 375 placówek bibliotecznych województwa lubelskiego, w tym 172 biblioteki oraz 203 filie biblioteczne, rozsiane po całym regionie. Konkurs miał trzy podstawowe cele: doskonalenie regionalnych warsztatów bibliotecznych, upowszechnianie i promocję wiedzy o małych ojczyznach oraz wzbudzanie w środowiskach lokalnych zainteresowania historią, kulturą i życiem społecznym w celu utrwalenia i ocalenia od zapomnienia tego wszystkiego, co jest bogactwem wielowiekowego dziedzictwa społeczności lokalnej.
Formy realizacji zadań konkursowych pozostawiono do wyboru uczestnikom. Przez miniony rok biblioteki zorganizowały aż 3 tys. różnych form popularyzacji tematyki konkursowej, w których wzięło udział 150 tys osób. Organizowano konkursy wiedzy o regionie, wystawy regionalne, wykłady, pogadanki, prelekcje, spotkania autorskie. Przez ten czas powstawały prace nt. poszczególnych regionów, dziejów rodzin, historii, życia codziennego itp. W jedenastu powiatach konkurs wojewódzki miał edycje lokalne, np. „Ocalić od zapomnienia” w Białej Podlaskiej, „Ziemia rodzinna” w Opolu Lubelskim, „Pielęgnując przeszłość tworzymy przyszłość” w Biłgoraju, czy „Mały-wielki świat”, zorganizowany w Tomaszowie Lubelskim. Powstało mnóstwo prac utrwalających bogate dzieje nawet najmniejszych miejscowości.
Dzięki tego rodzaju działaniom znacznie zwiększyły się zasoby biblioteczne o tematyce lokalnej i regionalnej. Przybyło 3500 książek, 5 tys. fotografii oraz wiele cennych, często unikatowych materiałów historycznych o regionie. Równolegle zbierano najciekawsze prace uczestników konkursu, które następnie przekazano do WBP w Lublinie. Ogółem na konkurs wpłynęło 430 prac, w tym 245 prac plastycznych (np. drzewa genealogiczne) i 185 pisemnych (literackich i historycznych). Wśród nich znalazły się m.in. albumy fotograficzne z unikatowymi zdjęciami rodzinnymi z XIX wieku, opisami dziejów rodzinnych na przestrzeni wieków, ciekawymi wspomnieniami i wywiadami. Na uwagę zasłużyły liczne prace monograficzne, kronikarskie i dokumentacyjne, poszerzające wiedzę o gminie czy rodzinnej miejscowości, zawierające m.in. opisy zabytków architektury, ciekawych miejsc, szlaków turystycznych, ginących zawodów, czy śpiewniki i słowniki gwary lokalnej.
Zdaniem jurorów, nadesłane prace „świadczą o wielkim zaangażowaniu ich autorów, wszechstronnej wiedzy regionalnej i szacunku dla lokalnej historii, tradycji i kultury”. W twórczych działaniach uczestniczyli pracownicy bibliotek i szkół oraz przedstawiciele różnych grup społecznych, organizacji i instytucji lokalnych. Dla wielu środowisk konkurs stał się inspiracją, a dla innych kontynuacją regionalnych przedsięwzięć. Ze względu na bogactwo form, szerokiej tematyki i różnorodności działań podejmowanych w środowiskach lokalnych, komisja wyodrębniła 15 kategorii, w których przyznano 30 nagród oraz 70 wyróżnień. Uroczyste wręczenie nagród dla placówek bibliotecznych oraz autorów poszczególnych prac odbyło się 6 marca w Galerii Malarstwa WBP w Lublinie.

Reklama

Szaleństwo ekologów: chcą więcej aborcji, by chronić planetę

2019-11-07 17:30

Beata Zajączkowska/vaticannews / Oxford (KAI)

Szaleństwo ideologów ekologii zaczyna przybierać coraz większe rozmiary. Wysługując się renomowanymi pismami naukowymi, forsują tezę, że przyszłość ziemi zależy od rezygnacji z posiadania dzieci. Innymi słowy proponują więcej aborcji i antykoncepcji.

Vatican News

Pismo naukowe wydawane przez uniwersytet w Oksfordzie zaproponowało właśnie „sprawdzoną politykę skuteczności”, by osiągnąć cel, jakim jest ochrona planety i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. W 320-stronnicowym artykule „World scientist warning of a climate emergency” opublikowanym na łamach „BioScience” przez 11.258 naukowców ze 153 krajów świata, proponując remedia na „uratowanie ziemi” i „przyszłości ludzkości”, wskazano, że „światowa populacja musi zostać ustabilizowana i idealnie, stopniowo ograniczana”. Autorzy artykułu podkreślają, że można to osiągnąć dzięki „sprawdzonej polityce skuteczności, która wzmacniając prawa człowieka, redukuje jednocześnie wskaźnik płodności”. Za tą ideologiczną retoryką kryje się jeszcze większa promocja aborcji i antykoncepcji.

Publikacji artykułu towarzyszyło rozpoczęcie w Anglii kampanii reklamującej sterylizację. Na banerach reklamowych można zobaczyć pięcioro białych dzieci, a obok nich hasło: „Wyobraź sobie miasto mniej zatłoczone i zrób swoje… wysterylizuj się!”. Jest to ciekawy szczegół w multietnicznym społeczeństwie anglosaskim, gdzie białoskórych Anglików z każdym rokiem jest coraz mniej (obecnie ok. 40 proc.). W tym kontekście warto zauważyć, że podczas gdy ideolodzy ekologizmu posiadanie dzieci uznają za nieekologiczne i zgubne dla planety, nasze społeczeństwa same skazują się na zagładę, dokonując samobójstwa demograficznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

IPN złożył zażalenie dot. umorzenia sprawy prowokacji SB wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki

2019-11-16 21:38

Radio Maryja

Do warszawskiego Sądu Apelacyjnego wpłynęło zażalenie Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące umorzenia sprawy prowokacji wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi o postępowanie wobec oskarżonych o podrzucenie w 1983 roku przez SB do mieszkania kapłana materiałów go obciążających.

Archiwum

W październiku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że przestępstwa zostały popełnione i że były zbrodniami komunistycznymi, ale nastąpiło przedawnienie.

Prokuratorzy IPN nie zgodzili się z tą oceną sądu. Według nich prowokacja na Chłodnej stanowiła zbrodnię przeciwko ludzkości, które się nie przedawniają.

Prof. Jan Żaryn, historyk, odnosząc się do sprawy ocenia, że jej dalszy bieg zależy od kwestii woli, a nie jednoznacznego kwalifikowania prawnego.

– Po stronie sądu widać, że takowej woli nie ma, aby podtrzymać tę możliwość orzekania w sprawach dotyczących przestępstw szczególnie z lat stanu wojennego i późniejszych. Zapewne w rzeczywistości prawnej sąd potrafi udowodnić, że takich możliwości nie posiada. Moim zdaniem nie posiada bardziej woli niż możliwości. Tak to trwa od 1989 roku. Wola to jest bardzo trudna kategoria do udowodnienia, oceny, bo to przecież zależy od ludzi, którzy gdzieś w swym sumieniu albo pracują na rzecz sprawiedliwości albo tez uchylają się od tego zadania – wskazuje prof. Jan Żaryn.

Zabójców ks. Popiełuszki w sprawie tzw. prowokacji na Chłodnej oskarżył pion śledczy IPN. Oskarżeni nielegalnie weszli do mieszkania kapłana przy ul. Chłodnej w Warszawie i pozostawili w nim amunicję, materiały wybuchowe oraz ulotki i wydawnictwa, których posiadanie było wtedy zabronione.

Następnie SB doprowadziło do ich ujawnienia w wyniku przeszukania mieszkania, co spowodowało wdrożenie przeciw kapelanowi ,,Solidarności” postępowania karnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem