Reklama

Niedziela Lubelska

Warto przeczytać

Życie. Nowa książka ks. Arkadiusza Paśnika

Archiwum

Życie - najnowsza książka ks. Arkadiusza Paśnika, zaprasza czytelnika w podróż po ludzkich historiach w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania, które stawia Bóg i które człowiek sam sobie zadaje.

Życie jest tajemnicą, darem, cudem, łaską, misją, walką; wszystkim naraz i każdym po trosze - wyjaśnia ks. Arkadiusz Paśnik we wstępnie do swojej 6. książki. Proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Lublinie to ceniony duszpasterz i pisarz. Zainteresowanie czytelników rozbudziła już pierwsza publikacja, napisana wspólnie z babcią Henryką rodzinna historia pt. Obietnica. Kolejne: Znamię, Dar, Lęk i Miłość, ukazały autora jako osobę o wielkim sercu i przenikliwym wzroku, spoglądającym na trudne sprawy z niezwykłą wrażliwością i mądrością. Na słowa, które mają moc przenikania i przemieniania życia, najpierw czeka się z ogromną niecierpliwością, a później obficie karmi nimi duszę.

Reklama

Prawdziwe historie

Życie, które pod koniec 2019 r. ukazało się w Edycji św. Pawła, jest zbiorem krótkich, ale pełnym znaczeń opowiadań. Każde z nich jest dowodem na to, że ludzkie życie, w którym smutek przeplata się z radością, mądrość z niecierpliwością, a nadzieja zderza się z upływającym czasem, jest wartością niepowtarzalną, zaskakującą i bezcenną. Wszystkie historie zdarzyły się naprawdę i mają swoich bohaterów, ale też są przypowieścią, która może być pomocna w zrozumieniu świata i podjęciu właściwych decyzji. - Ludzkie historie uchwycone mistrzowsko przez ks. Arkadiusza Paśnika i zatrzymane w kadrze to zaproszenie czytelnika w niezwykłą podróż. Wymagającą, pełną wybojów i zakrętów, ale niezwykle prawdziwą, szczerą i zachwycającą wielobarwnością odczuć i emocji. Pełną znaków zapytania, a zarazem nasuwających się wprost odpowiedzi. Pokazującą, na czym polega istota życia i kim jest człowiek - podpowiada wydawca, który nie ma wątpliwości, że książka stanie się kolejnym bestsellerem.

W drogę!

Reklama

- Zapisuję to, co usłyszę od ludzi. Mam pragnienie, by ocalić od zapomnienia. Widzę siebie jako małego chłopca i pamiętam zapach chleba pieczonego przez babcię, i to poczucie bezpieczeństwa. Takie piękne rzeczy mijają, ale dzięki Bogu mamy pamięć - mówił ks. Paśnik podczas jednego ze spotkań autorskich. Pierwsza opowiedziana przez niego historia to właśnie wspomnienie domu i stołu, który dzięki prostym, lecz pełnym miłości zabiegom babci mimo upływu lat wypełnia serce tęsknotą i wdzięcznością. Dziesiątki obrazków z życia: o odwadze, miłości, bólu, cierpieniu, niezrozumieniu, cierpliwości, pamięci, mądrości… Wszystkie potwierdzają, że życie, którego nie sposób ogarnąć i zrozumieć, jest najcenniejszym darem. Zarówno to dane człowiekowi na sto lat, jak i na jeden oddech. - Współczesny człowiek jest rozszczepiony; szczęśliwy i nieszczęśliwy, nasycony i głodny. Miota się pomiędzy światłem i mrokiem, miłosierdziem i sprawiedliwością, niebem i piekłem, życiem i śmiercią. Tęskni za pełnią życia, której na imię Bóg, z drugiej strony sam próbuje udźwignąć życie. Zdobywa najwyższe szczyty, a nie potrafi powiedzieć dziecku, że je kocha. Sami dla siebie stanowimy tajemnicę - napisał autor. Życzeniem ks. Arkadiusza Paśnika jest, by „ziarno przypowieści wsiane w ziemię życia stało się drzewem, w cieniu którego odpocznie strudzony wędrowiec, nabierze sił i ruszy w drogę”.

2020-02-17 08:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarła Marta Olszewska, wdowa po b. premierze Janie Olszewskim

2020-04-05 13:07

[ TEMATY ]

zmarły

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę nad ranem zmarła Marta Olszewska, wdowa po nieżyjącym już byłym premierze Janie Olszewskim. Była dziennikarką i działaczką opozycji antykomunistycznej, odznaczoną przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

O śmierci Marty Olszewskiej poinformowali w niedzielę: Fundacja im. Janusza Kurtyki oraz były szef MON Antoni Macierewicz.

"Dziś nad ranem zmarła Marta Olszewska z domu Miklaszewska, żona śp. premiera Jana Olszewskiego i matka działacza niepodległościowego Marka Majle. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w 2007 roku została członkiem Kapituły Orderu" - napisał Macierewicz na Facebooku.

Jak dodał, żona zmarłego przed rokiem Jana Olszewskiego była wybitną dziennikarką m.in. "Tygodnika Solidarność" i prasy podziemnej, działaczką opozycji niepodległościowej, autorką sprawozdań z procesów robotników z Ursusa, morderców błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz pierwszego wywiadu z płk. Ryszardem Kuklińskim. "Żegnamy Cię Marto. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie" - napisał polityk PiS.

Jan Olszewski - adwokat, publicysta i polityk (od grudnia 1991 r. do czerwca 1992 r. premier) zmarł 7 lutego 2019 roku. (PAP)

mkr/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Włochy: kara pienieżna za udział w Mszy św. w Niedzielę Palmową

2020-04-05 21:19

[ TEMATY ]

Włochy

BOŻENA SZTAJNER

Kary w wysokości po 280 euro otrzymała grupa wiernych w Abruzji we Włoszech, którzy w Niedzielę Palmową wzięli udział w mszy, mimo że w całym kraju obowiązuje zakaz uroczystości religijnych. Proboszcz twierdzi, że uszanował wprowadzone przepisy.

Do zdarzenia doszło w rejonie miejscowości Sulmona koło L'Aquili, gdzie w osadzie Badia w małym kościele zgromadziła się grupa wiernych na mszy otwierającej uroczystości Wielkiego Tygodnia. Interweniowała straż miejska, która spisała uczestników mszy i wymierzyła im karę za nieuzasadnione oddalenie się od domu - podała agencja Ansa.

"Przestrzegałem dekretu, który został wydany, ja i trzy osoby, które pomagały mi w czytaniach. Nie zrobiłem niczego nie na miejscu" - przekonywał proboszcz ksiądz Andrea Accivile.

"Celebruję obrzędy Wielkiego Tygodnia, przewidziane przez Kościół, i dekret, który mówi, że musi być osoba czytająca, akolita pomagający kapłanowi i ministrant. I tak właśnie było. Powiedziałem, żeby zamknięto drzwi, ale ktoś o tym zapomniał. Jeśli o mnie chodzi, ja zrobiłem to, co trzeba" - podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję