Reklama

15 lat diecezji warszawsko-praskiej i łowickiej

Piotr Chmieliński
Edycja warszawska 12/2007

Warszawa to jedyne miasto w Polsce, które od 25 marca 1992 r. podzielone jest na dwie diecezje.
Podział dokonał się mocą bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus”. Chodziło o umożliwienie częstszych kontaktów wiernych z biskupem i zdynamizowanie duszpasterstwa. I to się udało, ale nie brakuje również negatywnych stron tego podziału. - Bo każda diecezja ma odrębne przepisy szczegółowe, odrębne programy duszpasterskie przygotowujące do poszczególnych sakramentów, a to wszystko tworzy nieraz zamęt wśród wiernych - mówi ks. prał. Jan Sikorski, do niedawna proboszcz parafii św. Józefa na Kole.
Diecezję warszawsko-praską wydzielono z części terytorium archidiecezji warszawskiej i diecezji płockiej. Obejmuje prawobrzeżną Warszawę i tereny w widłach Wisły i Bugu. Ordynariuszem nowej diecezji został bp Kazimierz Romaniuk, a jego biskupami pomocniczymi bp Zbigniew Kraszewski i bp Stanisław Kędziora. Wszyscy dotychczas byli biskupami pomocniczymi archidiecezji warszawskiej. Na katedrę wyznaczono kościół św. Floriana na Pradze, konkatedrą została świątynia Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Matka Boża Zwycięska została patronką diecezji warszawsko-praskiej.
Szybko zaczęły powstawać instytucje diecezjalne: Kuria, Caritas, a w 2000 r. Wyższe Seminarium Duchowne w Tarchominie. Jego erygowanie zbiegło się z zamknięciem prac I Synodu Diecezjalnego. Od 2004 r. ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej jest abp Sławoj Leszek Głódź.
Najważniejszym wydarzeniem w 15-letniej historii diecezji była wizyta Papieża Jana Pawła II, który 13 czerwca 1999 r. modlił się na cmentarzu w Radzyminie i przed katedrą św. Floriana.

Uroczyste obchody 15-lecia powstania diecezji warszawsko-praskiej i łowickiej odbędą się 25 marca w Warszawie i Łowiczu.
W katedrze św. Floriana na Pradze uroczystej Mszy św. dziękczynnej 25 marca o godz. 12.30 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. - Będziemy dziękować Bogu za bogactwo Jego błogosławieństwa, dzięki któremu została zbudowana od początku kompletna struktura nowego Kościoła lokalnego - zapowiada ks. Dariusz Szczepaniuk, rzecznik diecezji warszawsko-praskiej.
W katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu przy Starym Rynku Mszy św. jubileuszowej 25 marca o godz. 18 przewodniczyć będzie biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Homilię wygłosi biskup pomocniczy Józef Zawitkowski.

Reklama

Katoliku sprawdź posła przed głosowaniem!

2019-10-10 17:24

Artur Stelmasiak

Katolicki Latarnik Wyborczy to proste narzędzie do sprawdzenia posła nt. tego jak głosował. W minionej kadencji Sejmu było kilka głosowań ważnych dla katolików. W prosty sposób można sprawdzić jak poseł głosował ws. aborcji, in vitro i wolnej niedzieli.

Strona www.latarnik.info zawiera aktualne dane posłów, którzy pełnili mandaty w kadencjach Sejmu od 2007 roku. Można sprawdzać zarówno całą partię procentowo jak i poszczególnych kandydatów ze swojego okręgu. Ostatnia aktualizacja z 23 wrzenia 2019 roku odpowiada na pytanie: Czy poseł poparł w pierwszym czytaniu projekt ustawy dotyczącej in vitro, m.in. ograniczającej liczbę tworzonych zarodków do jednego?

Katolicki Latarnik Wyborczy to inicjatywa Zbigniewa Kaliszuka i Pawła Parysa, którzy sprawdzają, jak w kadencji posłowie poszczególnych partii głosowali w kwestiach ważnych dla katolików i czy czynili to zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego. W czasie wyborów rozstrzyga się wiele kwestii światopoglądowych. Gdy już zostaną wybrane osoby reprezentujące wartości sprzeczne z naszymi, to potem może być już za późno, by cokolwiek uratować.

Zebrane dane autorzy ujęli liczbowo i procentowo, wyliczając ilu średnio posłów danego klubu parlamentarnego opowiedziało się za lub przeciw konkretnemu projektowi ustawy. Na stronie dostępna jest mapka z okręgami wyborczymi oraz wewnętrzna wyszukiwarka pozwalająca dowiedzieć się, skąd kandyduje poseł lub senator i jak głosował w ubiegłej kadencji. Do nazwisk można też dotrzeć, klikając na jeden z 41 okręgów wyborczych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem