Reklama

Czekamy na wielki film!

Podczas comiesięcznego spotkania w „Salonie Myśli Edyty Stein” 12 marca wysłuchaliśmy prelekcji „Polskie kino wobec religii i Kościoła” ilustrowanej fragmentami filmów, którą wygłosił ks. kan. dr Andrzej Luter. Prelegent to znawca i miłośnik polskiego kina. Posiada prywatną filmotekę składającą się z ok. 1000 filmów. Jest współpracownikiem „Kina”, „Tygodnika Powszechnego”, „Więzi” i „Gazety Wyborczej”.
Ks. Luter zaczął prelekcję od spostrzeżenia, że kino w czasach PRL-u też było religijne, oczywiście była to religia à rebours, propagująca idee komunizmu. Przykładem jest film Wandy Wasilewskiej „Żołnierz zwycięstwa”, w którym widzowie zobaczyli Stalina w chmurach.
Omawiając filmy „Szkoły Polskiej” po 1956 r., chwalił je za podjęcie dialogu ze społeczeństwem, choć do katolicyzmu odnosiły się w większości krytycznie. Odzwierciedlały utratę wiary, a jedyną wartością, którą widać w nich wyraźnie, jest miłość. Ówcześni twórcy naznaczeni byli niedawną wojną. Ich przeżycia osobiste spowodowały wątpliwości w wierze, a nierzadko bunt.
Film Jerzego Kawalerowicza „Matka Joanna od Aniołów” był potępiony przez Episkopat. Przetrwał ze względu na walory artystyczne. Krytycy późniejsi uważali, że choć sposób ujęcia nie godzi się z ortodoksją, jednak ukazuje beznadziejne uwikłanie w grzechu.
Drogę twórców do wiary i poszukiwanie sensu życia widać w filmach Zanussiego i Kieślowskiego. W „Iluminacji” Zanussiego jest napięcie między racjonalizmem a mistycyzmem. „Przypadek” Kieślowskiego mówi, że nawrócenie musi być dobrowolne. Problem milczenia księdza, gdy należałoby mówić, porusza film Kazimierza Kutza właśnie pod tytułem „Milczenie”. W innym jego filmie „Śmierć jak kromka chleba” pojawia się ksiądz, który jest autorytetem.
W latach 90. było wiele zagubienia, lecz i wtedy pojawiły się filmy pozytywnie traktujące sprawy religii. Dobroć księdza widzimy np. w obrazie „Piekło, niebo”, a „Biała sukienka” to ciepły film o księdzu zabranym po drodze przez rówieśnika. W rozmowie z nim ksiądz wywraca wszystkie stereotypy o „czarnych”.
Słuchacze po prelekcji pytali m.in., który film uważa ks. Luter za najbardziej antykościelny. - „Drewniany różaniec” Petelskich - padła odpowiedź.
Ks. Luter czeka na wielki film o naszej rzeczywistości i pokłada nadzieję m.in. w reżyserach Krzysztofie Krauze i Przemysławie Wojcieszku. Bardzo życzliwie traktuje twórców filmów, także tych, którzy krytykują Kościół i religię. Nikogo nie potępia, bo - jak twierdzi - potępianie nie jest twórcze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędnicy misyjni pobłogosławieni przez biskupa z Białorusi

2020-01-19 23:17

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Nowa Ruda ‑ Słupiec

ks. Kamil Osiecki

Bp Antoni Dziemianko z Białorusi

Każdego roku dzieci z parafialnych Kół Misyjnych podejmują trud kolędowania dla swoich rówieśników z innej części świata. Tegoroczne przedsięwzięcie dedykowane jest małym mieszkańcom Amazonii. W to dzieło żywo zaangażowali się m.in. najmłodsi z parafii św. Katarzyny w Nowej Rudzie – Słupcu.

W tym roku kolędnicy misyjni głoszą Dobrą Nowinę o narodzeniu Zbawiciela, który przyniósł ludziom orędzie zbawienia oraz prawo miłości i przebaczenia. Przypominają mieszkańcom parafii, że są „ukochani i posłani”. Mali misjonarze proszą również o zaangażowanie w obronę tych „najmniejszych” w Amazonii oraz zwracają uwagę na potrzebę troski o lasy i przyrodę.

Kolędników misyjnych z słupieckiej parafii w tym roku wspierał bp Antoni Dziemianko z diecezji pińskiej na Białorusi. Głosząc słowo Boże, biskup opowiadał o życiu na kresach i o duszpasterstwie katolików na Białorusi. Tego dnia bp Antoni przewodnicząc parafialnej sumie uroczyście rozesłał kolędników misyjnych odwiedzających domy i mieszkania parafian i zbierających fundusze na pomoc Kościołowi w Amazonii.

ks. Kamil Osiecki

Kolędnicy misyjni z Nowej Rudy - Słupca

Kolędnicy byli bardzo życzliwie przyjmowani, a ksiądz biskup serdecznie dziękuje za modlitwę i wsparcie materialne.

Wieczorem w kościele odbył się koncert pt. "Jedyna taka noc". Licznie zgromadzeni parafianie wysłuchali kolęd i pastorałek we współczenych aranżacjach, przy śpiewie chóru "CANTABO DOMINUM" i zespołu instrumentalnego pod batutą Kacpra Biruli. Miłą niespodzianką dla słuchaczy był występ bp. Antoniego Dziemanko, który zaśpiewał dwie kolędy.

ks. Kamil Osiecki

Bp Antoni Dziemianko śpiewa polskie kolędy

CZYTAJ DALEJ

Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą

2020-01-20 20:42

[ TEMATY ]

śpiew

stevepb/pixabay.com

Podzielenie się opłatkiem oraz Wieczór wspólnego śpiewania kolęd tradycyjnych i ocalonych od zapomnienia kolęd patriotycznych: legionowych, harcerskich, partyzanckich, kresowych, kolęd Orląt Lwowskich i Powstańców Warszawskich, kolęd z niemieckich i sowieckich łagrów, z komunistycznych więzień, kolęd stanu wojennego.

Obrazy Kazimierza i Aleksandra Markowskich

Wieczór pod honorowym patronatem poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej

22 stycznia 2020 r. o godz. 16. 30 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie przy ul. St. Starzyńskiego 11.

Śpiewniki w cenie 20 zł

Zapraszają:

ks. Gabriel Maciejewski i Aleksander Markowski – tel. (34) 322 05 29

Koło Przyjaciół Prawdy i Ocalonych od Zapomnienia Polskich Pieśni

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję