Reklama

Czekamy na wielki film!

Krystyna Dolczewska
Edycja zielonogórsko-gorzowska 12/2007

Podczas comiesięcznego spotkania w „Salonie Myśli Edyty Stein” 12 marca wysłuchaliśmy prelekcji „Polskie kino wobec religii i Kościoła” ilustrowanej fragmentami filmów, którą wygłosił ks. kan. dr Andrzej Luter. Prelegent to znawca i miłośnik polskiego kina. Posiada prywatną filmotekę składającą się z ok. 1000 filmów. Jest współpracownikiem „Kina”, „Tygodnika Powszechnego”, „Więzi” i „Gazety Wyborczej”.
Ks. Luter zaczął prelekcję od spostrzeżenia, że kino w czasach PRL-u też było religijne, oczywiście była to religia à rebours, propagująca idee komunizmu. Przykładem jest film Wandy Wasilewskiej „Żołnierz zwycięstwa”, w którym widzowie zobaczyli Stalina w chmurach.
Omawiając filmy „Szkoły Polskiej” po 1956 r., chwalił je za podjęcie dialogu ze społeczeństwem, choć do katolicyzmu odnosiły się w większości krytycznie. Odzwierciedlały utratę wiary, a jedyną wartością, którą widać w nich wyraźnie, jest miłość. Ówcześni twórcy naznaczeni byli niedawną wojną. Ich przeżycia osobiste spowodowały wątpliwości w wierze, a nierzadko bunt.
Film Jerzego Kawalerowicza „Matka Joanna od Aniołów” był potępiony przez Episkopat. Przetrwał ze względu na walory artystyczne. Krytycy późniejsi uważali, że choć sposób ujęcia nie godzi się z ortodoksją, jednak ukazuje beznadziejne uwikłanie w grzechu.
Drogę twórców do wiary i poszukiwanie sensu życia widać w filmach Zanussiego i Kieślowskiego. W „Iluminacji” Zanussiego jest napięcie między racjonalizmem a mistycyzmem. „Przypadek” Kieślowskiego mówi, że nawrócenie musi być dobrowolne. Problem milczenia księdza, gdy należałoby mówić, porusza film Kazimierza Kutza właśnie pod tytułem „Milczenie”. W innym jego filmie „Śmierć jak kromka chleba” pojawia się ksiądz, który jest autorytetem.
W latach 90. było wiele zagubienia, lecz i wtedy pojawiły się filmy pozytywnie traktujące sprawy religii. Dobroć księdza widzimy np. w obrazie „Piekło, niebo”, a „Biała sukienka” to ciepły film o księdzu zabranym po drodze przez rówieśnika. W rozmowie z nim ksiądz wywraca wszystkie stereotypy o „czarnych”.
Słuchacze po prelekcji pytali m.in., który film uważa ks. Luter za najbardziej antykościelny. - „Drewniany różaniec” Petelskich - padła odpowiedź.
Ks. Luter czeka na wielki film o naszej rzeczywistości i pokłada nadzieję m.in. w reżyserach Krzysztofie Krauze i Przemysławie Wojcieszku. Bardzo życzliwie traktuje twórców filmów, także tych, którzy krytykują Kościół i religię. Nikogo nie potępia, bo - jak twierdzi - potępianie nie jest twórcze.

Reklama

Rzecznik Episkopatu: różaniec nie może wywoływać sporów

2019-10-21 18:25

BP KEP / Warszawa (KAI)

"Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój" – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.

Magdalena Niebudek/Niedziela

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie. „To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia wg Ewangelii.

Zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji – między ludźmi. Papież Polak mówił: „Odmawiajmy wytrwale różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał”.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. „Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Plakat zapowiadający tegoroczny Marsz Niepodległości przedstawia zaciśniętą pięść trzymającą różaniec. Grafice towarzyszą słowa "Miej w opiece naród cały".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akademia Męskości

2019-10-22 20:28

Agata Pieszko

Prawdziwych mężczyzn szukała już w 1974 r. Danuta Rinn. W 2019 r. nadal poszukujemy mężczyzn na miarę czasów. Z takiej potrzeby w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” powstaje prawdziwa Akademia Męskości.

DA Wawrzyny

Akademia Męskości to nowy cykl spotkań tylko dla mężczyzn, który powstał z inicjatywy studentów Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”. Pierwsze spotkanie odbędzie się już jutro (23.10) po Mszy św. o godz. 19:00. Po wspólnej Eucharystii kobiety będą musiały opuścić mężczyzn, którzy wezmą udział w prelekcji Andrzeja Cwynara pt.: „Podejmij wyzwanie”. Po spotkaniu studenci zapraszają na wspólny poczęstunek.

Spotkania w ramach Akademii Męskości będą się odbywać w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca po Mszy św. o godz. 19:00 w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” na ul. Odona Bujwida 49/51. Za każdy razem prelekcję poprowadzi inny gość, który będzie poruszał tematykę rozwoju mężczyzny i pogłębiania jego tożsamości w Bożym Duchu. Kolejne spotkanie odbędzie się 6 listopada.

Spotkania przeznaczone są oczywiście tylko dla mężczyzn. Płeć piękną prosimy o objęcie duchową opieką tego dzieła oraz o udział w Eucharystii i przyjmowanie Komunii św. w intencji swoich dziadków, ojców, braci, mężów, czy wybranków serca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem