Reklama

Z krzyżem na ulice miasta


Edycja małopolska 12/2007

25 marca na ulicach Krakowa będziemy przeżywać XVIII Akademicką Drogę Krzyżową. Jej dopełnieniem stanie się tradycyjnie V Akademicka Droga Światła. O idei tych modlitewnych spotkań z ks. Piotrem Iwankiem - duszpasterzem studentów zrzeszonych przy kolegiacie św. Anny w Krakowie - rozmawia Magdalena Miła

Magdalena Miła: - Jak to się stało, że siedemnaście lat temu na ulicach Krakowa miała miejsce pierwsza Akademicka Droga Krzyżowa?

Ks. Piotr Iwanek: - Pomysł zorganizowania Akademickiej Drogi Krzyżowej ulicami miasta powstał w 1990 r. To był czas, kiedy po raz pierwszy można było wyjść z krzyżem na ulice miasta, kontemplując cierpienia Pana Jezusa. Pomysł zrodził się w duszpasterstwie studentów.
Akademicka Droga Krzyżowa zawsze rozpoczynała się - i tak jest do dziś - przy kolegiacie św. Anny. Pierwotnie prowadziła pod Collegium Novum. Z czasem jednak, ze względu na coraz większą liczbę uczestników, wydłużono jej trasę. W 2000 r. po raz pierwszy młodzi, rozważając tajemnicę Męki Pańskiej, poszli aż pod katedrę Wawelską. Od kilku lat ostatnia stacja znajduje się przy wzgórzu wawelskim obok Krzyża Katyńskiego.
Charakterystyczne jest to, że co roku specjalnie na tę Drogę Krzyżową przygotowywane są rozważania przez osoby z różnych środowisk duszpasterskich. Kilka lat temu ich autorem był kard. Franciszek Macharski, ówczesny metropolita krakowski.
Stało się tradycją, że ta największa w Krakowie, ale myślę, że także w Polsce, Droga Krzyżowa ulicami miasta odbywa się w piątą niedzielę Wielkiego Postu. Chcę zaznaczyć, że inauguruje ona rekolekcje wielkopostne w kolegiacie św. Anny dla studentów. Dlatego też zawsze poprzedza ją Msza św.

- W zeszłym roku byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia...

- Ubiegłoroczna Akademicka Droga Krzyżowa była wyjątkowa. Tak się złożyło, że piąta niedziela Wielkiego Postu wypadała dokładnie 2 kwietnia, w pierwszą rocznicę odejścia Jana Pawła II do domu Ojca. Na prośbę kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, postanowiliśmy, że zakończy się ona pod papieskim oknem przy ul. Franciszkańskiej 3. Przybyło tak wiele osób, że ich liczba była nie do oszacowania. Pamiętam, jak ze względu na ogrom uczestników trudno było przejść z krzyżem. To było naprawdę niesamowite doświadczenie. Krucyfiks, wznoszący się wówczas ponad tłumem, był szczególną relikwią. To był ten sam krzyż, który Ojciec Święty Jan Paweł II trzymał w swoich rękach na kilka dni przed śmiercią. Przytulał go do swoich skroni w prywatnej kaplicy, łącząc się za pośrednictwem telewizji z uczestnikami Drogi Krzyżowej w Koloseum. Dotarliśmy pod okno papieskie przed godz. 21.37. Na placu przy bazylice Ojców Franciszkanów przez kilka minut panowała przejmująca i wiele mówiąca cisza.

- Jaka będzie tegoroczna Akademicka Droga Krzyżowa?

- Tradycyjnie, nasze zgromadzenie rozpoczniemy Mszą św. o godz. 19.30 w kolegiacie św. Anny. Po Eucharystii ok. godz. 20.15 wyruszymy z krzyżem ulicami miasta, już po raz osiemnasty. Ze względu na prowadzone prace remontowe, trasa zostanie zmodyfikowana. Droga Krzyżowana przejdzie ulicami: św. Anny, Wiślną, Gołębią, Bracką oraz Grodzką pod wzgórze wawelskie. Na tegoroczną Akademicką Drogę Krzyżową, która odbędzie się 25 marca, rozważania zatytułowane „Tęsknię za wolnością” ułożyli ks. Adam Podbiera i s. Halina Mol. Osoby te bezpośrednio współpracują z młodzieżą i rozważania będą szczególnie dla młodych przeznaczone.

- W Krakowie od pięciu lat możemy przeżywać swego rodzaju dopełnienie Drogi Krzyżowej - w maju na ulice wyrusza Akademicka Droga Światła...

- Idea zorganizowania Drogi Światła powstała podczas obchodów Roku Jubileuszowego w Rzymie. Wielki Post - czas, w którym przygotowujemy się do przeżywania radości wielkanocnego Poranka - wypełniony jest wieloma nabożeństwami. Kiedy celebrujemy Wielkanoc, jakby zapominamy, że okres wielkanocny jest czasem najważniejszym w roku kościelnym. Dlatego też podjęliśmy organizację Drogi Światła. Bardzo chcemy, aby to było dopełnienie Drogi Krzyżowej. Musimy pójść dalej za Chrystusem, nie tylko za krzyżem do Jego grobu, ale także wielbiąc tajemnicę Jego zmartwychwstania. Nosimy w sobie przecież chrześcijańską nadzieję i wiarę, że Jezus żyje.
Zewnętrznie Droga Światła wygląda podobnie jak Droga Krzyżowa. Przeżywamy również 14 stacji, jednak teraz kontemplujemy w nich tajemnicę Chrystusa Zmartwychwstałego.
Droga Światła została w pewien sposób związana z uroczystościami ku czci św. Stanisława. Odbywa się w sobotę poprzedzającą procesję z Wawelu na Skałkę. W tym roku Droga Światła odbędzie się 12 maja. Wyruszymy o godz. 19.30 ze wzgórza wawelskiego, podążając bulwarami wiślanymi. Nasze wędrowanie zakończymy Apelem Jasnogórskim na Skałce przy krzyżu, który przynieśli tutaj studenci na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w 1979 r. Zatem miejsce to ma także symboliczny wymiar.

Wkrótce poświęcenie pierwszej w Polsce kaplicy - Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu

2019-11-18 20:07

rm / Radom (KAI)

30 listopada rozpocznie się wieczysta adoracja w intencji rodzin. Miejscem modlitwy będzie kaplica w miejscowości Kolonia Jedlnia, która znajduje się na skraju Puszczy Kozienickiej. Jej poświęcenia dokona bp Henryk Tomasik. Inicjatywa jest dziełem Fundacji "Płomień Eucharystyczny", która została powołana w celu gromadzenia środków na budowę pierwszej w Polsce kaplicy - Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Bożena Sztajner/Niedziela

- Bogu niech będą dzięki. Artyści plastycy zakończyli tworzenie przepięknych fresków w kopule budynku. Otwarcie kaplicy odbędzie się 30 listopada. Jest to ostatni dzień roku liturgicznego, który w Kościele upłynął pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Nowy rok liturgiczny ma być poświęcony Eucharystii, zaś w diecezji radomskiej – Rodzinie. Symbolika tej daty jest dla nas bardzo znacząca, ponieważ Adoracja Eucharystyczna w naszej Kaplicy ma być prowadzona przede wszystkim w intencji rodzin - powiedział ks. Sławomir Płusa, prezes fundacji "Płomień Eucharystyczny".

Budowa kaplicy trwała prawie dwa lata. Impuls do jej powstania dał o. Joseph Vadakkel. Patronem kaplicy jest św. Jan Paweł II. Będą się tym miejscem opiekowały siostry sercanki, które przekazały w darze piuskę papieża-Polaka. Ojciec Święty miał ją podczas konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz o ogólnopolskich inicjatywach przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego

2019-11-18 19:18

rl / Częstochowa (KAI)

Listy pasterskie, materiały duszpasterskie oraz inicjatywy diecezjalne - to główne elementy ogólnopolskiego przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która 7 czerwca odbędzie się w Warszawie. Obradujący na Jasnej Górze polscy biskupi zatwierdzili najważniejsze elementy tych przygotowań. Jak podkreślił w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz, treścią przygotowań powinna być nie tylko sama postać wielkiego Prymasa Tysiąclecia, ale przede wszystkim jego duchowość, która może stanowić wzór dla każdego.

http://archidiecezja.warszawa.pl

W rozmowie z KAI metropolita warszawski podkreślił, że przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia muszą mieć charakter ogólnopolski. „Kard. Stefan Wyszyński był Prymasem całej Polski, choć oczywiście z niektórymi diecezjami związany był nieco bardziej. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób dotrzeć do wiernych, by przybliżyć postać kard. Wyszyńskiego w Polsce, ale w pewnym sensie także dzięki mediom za granicami Polski” - powiedział kard. Nycz.

Hierarcha poinformował, że Konferencja Episkopatu Polski przygotuje dwa listy pasterskie poświęcone postaci Prymasa Tysiąclecia. Pierwszy z nich opublikowany zostanie na początku Wielkiego Postu, drugi zaś pod koniec maja, tuż przed uroczystością beatyfikacyjną.

Drugim elementem przygotowania będą materiały opracowywane przez Archidiecezję Warszawską. Są to m.in. konspekty katechez dla różnego rodzaju szkół. Trafią one do wszystkich polskich diecezji. W tę inicjatywę włączają się również tygodniki katolickie, które opracowały na przykład materiał na dziecięce roraty.

Każda diecezja w Polsce opracuje też własny plan duchowego przygotowania do beatyfikacji, po to, „żeby zwrócić uwagę na drogę do świętości kard. Wyszyńskiego i Boga działającego w życiu Księdza Prymasa” - powiedział kard. Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że niemal każda diecezja w Polsce ma takie miejsce, gdzie Prymas przez 33 lata swojego posługiwania był przynajmniej raz. „Chodzi o to, żeby w oparciu o takie miejsca budować narrację przygotowania i dziękczynienia wszędzie tam, gdzie Ksiądz Prymas postawił swoją stopę” - podkreślił metropolita warszawski.

Jako przykład podał dekanat warecki w archidiecezji krakowskiej. Na cmentarzu we Wrociszewie jest pochowany ojciec Prymasa Wyszyńskiego, bo tam w ostatnich latach swojego życia był organistą i tam chciał być pochowany. Kapłani z tego i okolicznych dekanatu będą wykorzystywać ten fakt przy okazji beatyfikacji.

Kad. Nycz dodał, że samo przygotowanie do beatyfikacji należy w pewien sposób wyważyć, bowiem łatwiej jest mówić o Prymasie jako mężu stanu, interreksie - robią to historycy. Natomiast zdaniem metropolity warszawskiego, nie mniej ważne jest to, co powie katecheta o duchowej misji, duchowej roli, duchowości Księdza Prymasa.

„Jak patrzy się na kalendarz pracy Prymasa Wyszyńskiego to jest on pomieszany: godziny modlitwy i godziny ciężkiej, systematycznej pracy, ważnych spotkań. Gdyby nie te godziny modlitwy, Prymas nie miał prawa udźwignąć tego wszystkiego, co dźwigał na swych brakach" - wyznał kard. Nycz.

Jego zdaniem, o tym elemencie duchowym trzeba mówić częściej, dlatego że jest to ważniejsze, choć równocześnie trudniejsze do pokazania. „Trzeba pokazywać drogę do świętości, bo w tym przede wszystkim możemy naśladować Prymasa Tysiąclecia” - podsumował kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem