Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Skubiś do neoprezbiterów: bądźcie wierni Kościołowi

[ TEMATY ]

kapłan

redaktor

Bożena Sztajner

„Kapłan to jest wielki dar Boży” - mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś 22 maja, witając w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” neoprezbiterów archidiecezji częstochowskiej, którzy w kaplicy redakcyjnej odprawili Mszę św. prymicyjną w intencji pracowników tygodnika i jego dzieł.

Redaktor naczelny „Niedzieli” zaapelował do neoprezbiterów, by byli otwarci na media jako narzędzia ewangelizacji. - Chcemy, byście docenili rolę „Niedzieli” w duszpasterstwie - mówił ks. Skubiś.

Reklama

Przypominając słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego ks. Skubiś zaapelował do neoprezbiterów, by byli wierni Kościołowi.

W homilii ks. Andrzej Olejnik zwrócił uwagę na istniejący w naszych czasach kryzys tożsamości. Podkreślił znaczenie jedności uczniów Chrystusa. - Źródłem jedności jest Chrystus. To wiara w Chrystusa jednoczy uczniów - mówił ks. Olejnik.

Neoprezbiter podkreślił, że w pracy redakcyjnej i dziennikarskiej „ważna jest troska o mądrość i przekaz słowa”. - Każdy z nas w Chrystusie ma swoją odpowiedzialność - mówił ks. Olejnik.

Reklama

Kaznodzieja wyraził również wdzięczność „Niedzieli” za jej obecność w życiu Kościoła i wspieranie dzieł duszpasterskich.

Nowych 11 kapłanów archidiecezji częstochowskiej otrzymało świecenia kapłańskie 18 maja w bazylice archikatedralnej w Częstochowie, z rąk abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Dewizą posługi nowych kapłanów archidiecezji częstochowskiej są słowa: „Nie jesteśmy panami waszej wiary, lecz współtwórcami waszej radości” (2 Kor 1, 24). Patronem rocznika neoprezbiterów jest św. Jan od Krzyża (1542-1591), teolog i mistyk hiszpański, reformator Zakonu Karmelitów, autor wielkich dzieł mistycznych i z teologii duchowości, takich jak: „Droga na Górę Karmel”, „Noc ciemna”, „Pieśń duchowa” i „Żywy płomień miłości”.

2013-05-22 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kamerun: episkoat ma pewność, że bp J. M. Bala został zamordowany

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Unsplash/pixabay.com

Biskup diecezji Bafia - Jean-Marie Benoît Bala został zamordowany, nie popełnił samobójstwa. Do takiego wniosku doszli biskupi Kamerunu, którzy na swym zgromadzeniu ogólnym w Jaunde m.in. rozpatrzyli wszystkie dostępne im materiały dotyczące ich 55-letniego brata w episkopacie, którego zwłoki wyłowiono 2 czerwca z rzeki Sanaga.

Według episkopatu sprawa jest całkowicie jasna i bezdyskusyjna: bp Bala nie odebrał sobie życia, ale został w okrutny sposób zabity. Jego śmierć jest "kolejnym zabójstwem w Kamerunie (...), w którym duchowieństwo jest szczególnie prześladowane przez siły ciemności i zła" - stwierdza oświadczenie biskupów. Zawiera ono różne szczegóły dotyczące tej zbrodni i przypomina na zakończenie szereg innych tajemniczych, niewyjaśnionych do dzisiaj podobnych zabójstw, m.in. w 1988 zginął w Jaunde o. Joseph Mbassi, w 1990 w Kumbo - o. Antony Fontegh, 3 września 1991 w Ngaoundéré - abp Yves-Joseph-Marie Plumey, w 1992 - siostry z Djoum: Marie Germaine i Marie Léone oraz w 1995 w Jaunde - o. Engelbert Mveng.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję