Reklama

In Memoriam Janowi Pawłowi II

Papieskie okno we Wrocławiu

Przed dwoma laty w tym miejscu wisiał baner z wizerunkiem Jana Pawła II - mówi ks. płk January Wątroba, proboszcz kościoła garnizonowego pw. św. Elżbiety przy wrocławskim Rynku. - Ludzie przychodzili pod kościół, zapalali znicze, kładli kwiaty. Dziś gotyckie okno południowej nawy kościoła, obok wejścia głównego, wypełnia witraż z wizerunkiem zamyślonej twarzy Jana Pawła II. Nie jest to tradycyjny witraż, lecz portret namalowany specjalną czarną farbą o wypukłej fakturze, wykonany na taflach półprzezroczystego hartowanego szkła, rozszczepiającego światło. Całość dopełniają czerwone i żółte płomienie, przypominające znicze palone tu przed 2 laty po śmierci Papieża. Jest świetnie widoczny od wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła, nawet po zmroku. Jest to jednocześnie pierwszy witraż zamontowany w świątyni po jej pożarze w 1976 r.
Autorami i wykonawcami projektu są wrocławscy artyści - Eugeniusz Get-Stankiewicz i Barbara Idzikowska, tworzący w ramach pracowni „Atelier Si, Pb...”. Kanwą dla niecodziennego portretu było zdjęcie wykonane 31 maja 1997 r., kiedy Papież odwiedził świątynię. - Chociaż do końca nie było to potwierdzone, jednak Ojciec Święty zechciał zatrzymać się i wstąpić do naszego kościoła i rekonsekrował go po spustoszeniach, jakich dokonał w 1976 r. pożar. Był u nas 23 minuty - mówi proboszcz fary.
2 kwietnia br., w rocznicę śmierci Papieża Polaka ukończono montaż witrażu. Byli przy tym obecni autorzy, Barbara Zdrojewska, przewodnicząca Rady Miasta i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. - Rada Miejska podjęła stosowną uchwałę, by sfinansować ten projekt, oddając hołd Ojcu Świętemu, Honorowemu Obywatelowi Wrocławia. Witraż mieści się w oknie Kaplicy Rajców w kościele, nad którym tradycyjnie Rada Miejska sprawuje opiekę. - Mam nadzieję, że ten portret Papieża będzie naszym wrocławskim znakiem pamięci o Janie Pawle II. Tak samo jak ta świątynia, która ze względu na swoje położenie każdego dnia coraz bardziej staje się najważniejszym kościołem „miejskim” i jest tak chętnie odwiedzana i przez wrocławian, i przez turystów.
Oprócz dużego witrażu wykonano kilka jego miniaturek. Prezydent Dutkiewicz będzie je wręczał jako wrocławską pamiątkę najważniejszym gościom, odwiedzającym nasze miasto. Oficjalne poświęcenie witrażu nastąpi w 10. rocznicę papieskiej wizyty, czyli 31 maja 1997 r.
Wewnątrz kościoła jest już jeden pomnik Jana Pawła II - jego popiersie, które stanęło tu w rocznicę jego wizyty. Stale palą się przed nim znicze i stoją świeże kwiaty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: zmarł znany obrońca życia, założyciel „Czuwań dla Życia”

2022-05-20 18:39

[ TEMATY ]

zmarły

obrońcy życia

czuwanie dla życia

KAI/Facebook / Eric Angier de Lohéac

Eric Angier de Lohéac

Eric Angier de Lohéac

W nocy z 17 na 18 maja w wieku 37 lat zmarł Eric Angier de Lohéac, niestrudzony obrońca życia od poczęcia do jego naturalnego końca, założyciel "Czuwań dla Życia" w 2011 r. poinformował w czwartek na swojej stronie na Facebooku ruch Veillées pour la vie.

Eric Angier de Lohéac, w 2015 r. przeszedł operację guza mózgu, a jesienią ubiegłego roku nastąpił u niego „nawrót choroby nowotworowej”. Pomimo choroby, „nigdy nie przestał nosić w sercu i w swoim apostolacie czuwania na rzecz życia.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Łanowicach

2022-05-20 21:11

[ TEMATY ]

Ukraina

Monika Książek

Nasza dzisiejsza wędrówka zatrzymuje się na południowo-zachodniej Ukrainie, gdzie kilka kilometrów od Sambora leży polska wieś Łanowice. To tutaj znajduje się jedyne na Ukrainie Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, obok którego znajduje się kalwaria, przypominająca miejsce objawienia Matki Bożej we francuskim La Salette.

Parafia w Łanowicach powstała w 1462 roku. Założył ją ówczesny właściciel Paweł Odrowąż, który także zbudował pierwszy kościół. Drugą świątynię, której fundatorem był Marcin Łyczko, konsekrował w roku 1591 arcybiskup Jan Solikowski. W 1727 r. z funduszy kolejnego właściciela wsi Dominika Kossakowskiego zbudowano trzecią świątynię, którą w 1753 r. w czasie wizytacji biskup przemyski Wacław Sierakowski konsekrował. Czwarty drewniany kościół zbudowano w 1817 roku z funduszy Ignacego Konarskiego, do którego należały wtedy Łanowice.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: niebawem dwóch nowych świętych

2022-05-21 15:13

[ TEMATY ]

Watykan

święci

Monika Książek

Podczas audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro Papież zatwierdził również pozytywne głosy sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów w sprawie kanonizacji błogosławionego Jana Chrzciciela Scalabriniego biskupa Piacenzy, założyciela Zgromadzenia Misjonarzy św. Karola i Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Karola Boromeusza, (8. 07. 1839 – 1. 06. 1905) oraz postanowił zwołać konsystorz, który obejmie również kanonizację bł. Artemidesa Zatti (12.10.1880- 15.03.1951) – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jan Chrzciciel Scalabrini został beatyfikowany 9 listopada 1997 przez św. Jana Pawła. Bp Scalabrini przez 30 lat był biskupem Piacenzy we Włoszech, znany jest ze swej troski o włoskich emigrantów. Założył zgromadzenia misyjne służące emigrantom: Misjonarzy i Misjonarek św. Karola. Urodził się 6 lipca 1839 r. w Fino Mornasco, małej wiosce na północy Włoch, nieopodal Como. Był trzecim spośród ośmiorga dzieci. Troje z jego rodzeństwa musiało wyemigrować, a rozstania z nimi wywarły silny wpływ na jego osobowość. Po ukończeniu szkoły średniej, wstąpił do seminarium i przyjął święcenia kapłańskie w wieku 24 lat. Został profesorem, następnie zaś rektorem seminarium. W 1870 objął probostwo parafii w Como, gdzie wkrótce założył przedszkole i redagował katechizmy: dla dzieci oraz dla głuchoniemych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję