Reklama

In Memoriam Janowi Pawłowi II

Papieskie okno we Wrocławiu

Przed dwoma laty w tym miejscu wisiał baner z wizerunkiem Jana Pawła II - mówi ks. płk January Wątroba, proboszcz kościoła garnizonowego pw. św. Elżbiety przy wrocławskim Rynku. - Ludzie przychodzili pod kościół, zapalali znicze, kładli kwiaty. Dziś gotyckie okno południowej nawy kościoła, obok wejścia głównego, wypełnia witraż z wizerunkiem zamyślonej twarzy Jana Pawła II. Nie jest to tradycyjny witraż, lecz portret namalowany specjalną czarną farbą o wypukłej fakturze, wykonany na taflach półprzezroczystego hartowanego szkła, rozszczepiającego światło. Całość dopełniają czerwone i żółte płomienie, przypominające znicze palone tu przed 2 laty po śmierci Papieża. Jest świetnie widoczny od wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła, nawet po zmroku. Jest to jednocześnie pierwszy witraż zamontowany w świątyni po jej pożarze w 1976 r.
Autorami i wykonawcami projektu są wrocławscy artyści - Eugeniusz Get-Stankiewicz i Barbara Idzikowska, tworzący w ramach pracowni „Atelier Si, Pb...”. Kanwą dla niecodziennego portretu było zdjęcie wykonane 31 maja 1997 r., kiedy Papież odwiedził świątynię. - Chociaż do końca nie było to potwierdzone, jednak Ojciec Święty zechciał zatrzymać się i wstąpić do naszego kościoła i rekonsekrował go po spustoszeniach, jakich dokonał w 1976 r. pożar. Był u nas 23 minuty - mówi proboszcz fary.
2 kwietnia br., w rocznicę śmierci Papieża Polaka ukończono montaż witrażu. Byli przy tym obecni autorzy, Barbara Zdrojewska, przewodnicząca Rady Miasta i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. - Rada Miejska podjęła stosowną uchwałę, by sfinansować ten projekt, oddając hołd Ojcu Świętemu, Honorowemu Obywatelowi Wrocławia. Witraż mieści się w oknie Kaplicy Rajców w kościele, nad którym tradycyjnie Rada Miejska sprawuje opiekę. - Mam nadzieję, że ten portret Papieża będzie naszym wrocławskim znakiem pamięci o Janie Pawle II. Tak samo jak ta świątynia, która ze względu na swoje położenie każdego dnia coraz bardziej staje się najważniejszym kościołem „miejskim” i jest tak chętnie odwiedzana i przez wrocławian, i przez turystów.
Oprócz dużego witrażu wykonano kilka jego miniaturek. Prezydent Dutkiewicz będzie je wręczał jako wrocławską pamiątkę najważniejszym gościom, odwiedzającym nasze miasto. Oficjalne poświęcenie witrażu nastąpi w 10. rocznicę papieskiej wizyty, czyli 31 maja 1997 r.
Wewnątrz kościoła jest już jeden pomnik Jana Pawła II - jego popiersie, które stanęło tu w rocznicę jego wizyty. Stale palą się przed nim znicze i stoją świeże kwiaty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi proboszczowie w Archidiecezji Białostockiej

2022-06-10 11:03

[ TEMATY ]

zmiany księży

Zmiany proboszczów

archibial.pl/Teresa Margańska

Arcybiskup Metropolita Białostocki Józef Guzdek wręczył dziś w budynku Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej nominacje nowym proboszczom. Przy wręczaniu obecny był bp Henryk Ciereszko oraz kanclerz Kurii ks. prał. Andrzej Kakareko.

Abp Józef Guzdek wręczając dekrety dziękował kapłanom, którzy z racji wieku lub stanu zdrowia kończą swoją posługę, zaś nowo mianowanych proboszczów prosił, by podjęli z radością i entuzjazmem nowe zadania dla dobra wiernych. Apelował o duszpasterską posługę z pasją i ewangeliczne „nieoglądanie się wstecz”. Wszystkim życzył Bożego błogosławieństwa i ludzkiej życzliwości w parafiach, do których zostali posłani.

CZYTAJ DALEJ

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawia Włodzimierz Rędzioch

CZYTAJ DALEJ

Przydacz: zdjęcie polskiej flagi w Katyniu pokazuje jak daleko od standardów cywilizacyjnych odeszła Rosja

2022-06-26 21:11

[ TEMATY ]

Katyń

Rosja

Alyeksyey Melkin - Praca własna, Domena publiczna

Próba zdejmowania flagi z polskiego cmentarza jest absolutnie nieakceptowalna, ale też pokazuje jak daleko od standardów cywilizacyjnych dzisiaj odeszła Rosja - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Wiceszef MSZ był w niedzielę gościem Wiadomości na antenie TVP Info. Podczas rozmowy Marcin Przydacz został zapytany o zdjęcie przez władze rosyjskie polskich flag z cmentarza wojennego w Katyniu. "Polski konsul podjął natychmiastową interwencję w strukturach władzy rosyjskich tam na miejscu. Zresztą dochodziło do bardzo nieprzyjemnych scen, bo polski konsul w naturalny sposób powoływał się na dotychczasowe ustalenia, ale także powoływał się na normy cywilizacyjne" - podkreślił wiceminister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję