Reklama

In Memoriam Janowi Pawłowi II

Papieskie okno we Wrocławiu

Przed dwoma laty w tym miejscu wisiał baner z wizerunkiem Jana Pawła II - mówi ks. płk January Wątroba, proboszcz kościoła garnizonowego pw. św. Elżbiety przy wrocławskim Rynku. - Ludzie przychodzili pod kościół, zapalali znicze, kładli kwiaty. Dziś gotyckie okno południowej nawy kościoła, obok wejścia głównego, wypełnia witraż z wizerunkiem zamyślonej twarzy Jana Pawła II. Nie jest to tradycyjny witraż, lecz portret namalowany specjalną czarną farbą o wypukłej fakturze, wykonany na taflach półprzezroczystego hartowanego szkła, rozszczepiającego światło. Całość dopełniają czerwone i żółte płomienie, przypominające znicze palone tu przed 2 laty po śmierci Papieża. Jest świetnie widoczny od wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła, nawet po zmroku. Jest to jednocześnie pierwszy witraż zamontowany w świątyni po jej pożarze w 1976 r.
Autorami i wykonawcami projektu są wrocławscy artyści - Eugeniusz Get-Stankiewicz i Barbara Idzikowska, tworzący w ramach pracowni „Atelier Si, Pb...”. Kanwą dla niecodziennego portretu było zdjęcie wykonane 31 maja 1997 r., kiedy Papież odwiedził świątynię. - Chociaż do końca nie było to potwierdzone, jednak Ojciec Święty zechciał zatrzymać się i wstąpić do naszego kościoła i rekonsekrował go po spustoszeniach, jakich dokonał w 1976 r. pożar. Był u nas 23 minuty - mówi proboszcz fary.
2 kwietnia br., w rocznicę śmierci Papieża Polaka ukończono montaż witrażu. Byli przy tym obecni autorzy, Barbara Zdrojewska, przewodnicząca Rady Miasta i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. - Rada Miejska podjęła stosowną uchwałę, by sfinansować ten projekt, oddając hołd Ojcu Świętemu, Honorowemu Obywatelowi Wrocławia. Witraż mieści się w oknie Kaplicy Rajców w kościele, nad którym tradycyjnie Rada Miejska sprawuje opiekę. - Mam nadzieję, że ten portret Papieża będzie naszym wrocławskim znakiem pamięci o Janie Pawle II. Tak samo jak ta świątynia, która ze względu na swoje położenie każdego dnia coraz bardziej staje się najważniejszym kościołem „miejskim” i jest tak chętnie odwiedzana i przez wrocławian, i przez turystów.
Oprócz dużego witrażu wykonano kilka jego miniaturek. Prezydent Dutkiewicz będzie je wręczał jako wrocławską pamiątkę najważniejszym gościom, odwiedzającym nasze miasto. Oficjalne poświęcenie witrażu nastąpi w 10. rocznicę papieskiej wizyty, czyli 31 maja 1997 r.
Wewnątrz kościoła jest już jeden pomnik Jana Pawła II - jego popiersie, które stanęło tu w rocznicę jego wizyty. Stale palą się przed nim znicze i stoją świeże kwiaty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Zenon Hanas SAC nowym generałem Pallotynów

2022-10-01 10:27

[ TEMATY ]

pallotyni

generał

pallotyni.pl

Delegaci XXII Zebrania Generalnego 1 października wybrali ks. Zenona Hanasa SAC, dotychczasowego Przełożonego Prowincjalnego warszawskiej Prowincji Pallotynów, na generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów).

Ks. Zenona Hanas SAC urodził się 16 czerwca 1963 r. w Legionowie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 maja 1989 w Ołtarzewie z rąk kard. Józefa Glempa. Ukończył studia teologiczne w Ołtarzewie i na KUL oraz studia filozoficzne zakończone doktoratem w dziedzinie komunikowania społecznego w Instytucie Mediów i Komunikacji Społecznej w Hochschule für Philosophie w Monachium. W latach 1996-1999 był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Apostolicum w Ząbkach. W latach 1999-2004 pełnił funkcję wiceprowincjała pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla. Wykłada na UKSW w Warszawie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie.

CZYTAJ DALEJ

Młodzież urszulańska razem we Wrocławiu

2022-10-01 14:01

Magdalena Lewandowska

Młodzi przyjechali do Wrocławia z różnych stron Polski, by w duchu "insieme" wziąć udział w rozgrywkach sportowych i rekreacji.

Młodzi przyjechali do Wrocławia z różnych stron Polski, by w duchu

Prawie 100 młodych ludzi wzięło we Wrocławiu udział w spotkaniu uczniów urszulańskich szkół średnich.

Liceum Urszulańskie we Wrocławiu przeżywając swój rok jubileuszu 75-lecia zaprosiło do włączenia się w jego obchody także licealistów szkół urszulańskich z różnych stron Polski. W duchu Insieme (z włos. „razem”) podjęli przyjacielską rywalizacje sportową. – W 2019 r. odbyło się we Wrocławiu Insieme Muzyka. Zainspirowani tym wydarzeniem postanowiliśmy kontynuować spotkania, w tym roku tematem przewodnim jest sport – tłumaczy s. Katarzyna Niemiec OSU, dyrektor Liceum Urszulańskiego we Wrocławiu. – Bardzo ciesze się, że są z nami uczniowie i i nauczyciele z Poznania i Rybnika. To dla nas szansa na poznanie się bliżej, wymianę doświadczeń, bycie razem. Sport i rekreacja są pretekstem do spotkania – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję