Reklama

Nowa inicjatywa „Cyrenejczyka”

Kariera - coś więcej niż „wyścig szczurów”

Niedziela toruńska 16/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kariera… Któż z nas nie marzy o jej zrobieniu? Dla wielu kojarzy się z osiągnięciem wybitnej pozycji zawodowej, z wysokimi zarobkami, z podejmowaniem ważkich decyzji, od których zależy los innych ludzi, ze wzbudzaniem podziwu, zazdrości, czasem - przestrachu... Po stopniach tak rozumianej kariery, będącej często nie tyle owocem zdolności, co braku zahamowań, wielu pnie się bez skrupułów, czyniąc z niej prawdziwy „wyścig szczurów”; dla nich dobre jest to, co służy własnej korzyści, a jeśli trzeba przy tym kogoś „wygryźć”, „podkopać”, „wysadzić z siodła”, to tym gorzej dla niego... Bywają też kariery sportowców czy artystów, na które patrzymy z sympatią i podziwem, domyślając się, iż biorą się one z tytanicznej pracy wspartej talentem. Kogóż z nas nie ogarnia radość i wzruszenie, gdy na igrzyskach olimpijskich rozbrzmiewa „Mazurek Dąbrowskiego” jako ukoronowanie lat ciężkiej pracy i wyrzeczeń?
Czy jednak kariera jest zarezerwowana tylko dla tych najbardziej utalentowanych lub pozbawionych skrupułów? Czy chrześcijaninowi przystoi marzyć o zrobieniu kariery?
Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań próbuje udzielić nowy program, zawarty w ofercie Katolickiego Ośrodka Psychologiczno-Pastoralnego „Cyrenejczyk” w Toruniu. Współfinansowany jest przez Wydział Rozwoju i Projektów Europejskich Urzędu Miasta Torunia. Jest to projekt autorstwa Róży Maćkiewicz i Anny Wiechetek, zatytułowany „Eureka”. Jego adresaci to młodzież szkół ponadgimnazjalnych, studenci, młodzież, która nie zakwalifikowała się na wybrane kierunki studiów, osoby młode, zainteresowane inwestycją w osobistą ścieżkę kariery oraz osoby, które po zakończeniu edukacji dłużej niż pół roku poszukują pracy.
- Wychodzimy naprzeciw młodym ludziom, aby pomóc im w podmiotowym podejściu wobec dzisiejszych wyzwań - mówi Róża Maćkiewicz. - Dziś trzeba być przygotowanym na zmienność, niestabilność. Minęły czasy, w których na całe życie wystarczał jeden zawód i jeden zakład pracy… Celem projektu jest „wspieranie procesu planowania kariery całożyciowej w oparciu o świadomość własnego kapitału personalnego, czyli własnej wartości”. Chodzi o to, by poznać siebie, swoje możliwości, mocne strony, szanse adaptacji zawodowej. W czasach, kiedy na rynku pracy nie ma żadnych pewników, umiejętności te mogą się okazać nieocenione.
Projekt opiera się na dwóch kluczowych pojęciach: kapitału personalnego i kariery. Kapitał personalny rozumiany tu jest jako wartość osoby, zamknięta w niej samej, dobro, potencjał, sprawność, wydajność. Pojęcie to obejmuje cechy fizyczne, predyspozycje, wiedzę, umiejętności, nawyki, postawy, cechy charakteru itp. Natomiast karierę postrzega się tu w zupełnie odmienny sposób od powszechnie przyjętego: to nie tyle osiąganie coraz wyższego stanowiska w danym zawodzie, zdobywanie coraz wyższej pozycji w hierarchii społecznej, ile zrealizowanie osobistego sensu istnienia. Innymi słowy, prawdziwą karierę robi ten, kto odkrywa swoje predyspozycje, z powodzeniem rozwija posiadane talenty, pracuje nad tym, co go ogranicza w rozwoju - i osiąga w tym szczęście. Ważną rzeczą jest dostrzeżenie, iż kariera zawodowa stanowi zaledwie część kariery życiowej.
Cykl zajęć w ramach projektu „Eureka” obejmuje sześć cotygodniowych półtoragodzinnych spotkań w grupie liczącej maksymalnie 15 osób. Prowadzona jest lista obecności. Ograniczona liczebnie grupa to gwarancja, że każdy z uczestników będzie mógł osobiście włączyć się w przebieg zajęć.
- W trakcie warsztatów niemożliwe jest pozostanie biernym - mówi R. Maćkiewicz. Każdy uczestnik otrzymuje teczkę z notesem, długopis, identyfikator. W teczce zbiera wyniki testów, które diagnozują jego obecny stan, własne przemyślenia na swój temat zrodzone pod wpływem treści zajęć. Zajęcia opierają się na pracy grupowej w ramach warsztatów przeżyciowych; młodzi wypełniają testy predyspozycji oraz wiele innych, pozwalających na zgłębienie wiedzy na swój temat. Podczas każdej sesji wysłuchują krótkiego miniwykładu, stanowiącego punkt wyjścia do wykonania kolejnych zadań. Oprócz sześciu spotkań grupowych mają możliwość skorzystania z maksymalnie trzech indywidualnych rozmów doradczych. Mogą też bezpłatnie korzystać z porad innych pracowników „Cyrenejczyka”: prawników, teologów, psychologów, pedagogów, kierowników duchowych.
Niezwykle ważny element projektu to odrabianie „zadań domowych” - praca osobista pomiędzy spotkaniami grupowymi, monitorowana przy pomocy tygodniowego planu zajęć. Przez pięć tygodni uczestnicy dokładnie przyglądają się swojemu rozkładowi zajęć, skrupulatnie notując ilość i proporcje czasu przeznaczonego na pracę, odpoczynek, sen, rozrywkę. Ta systematyczna obserwacja, do której rzadko kto byłby w stanie sam się zmobilizować, stanowi bezcenne źródło obserwacji i spostrzeżeń, przy pomocy których można później zrewidować swój sposób zarządzania czasem.
Końcowym produktem projektu jest IPD (indywidualny plan działania) związany z obszarami pracy nad sobą, które uczestnicy, wsparci radą prowadzących zajęcia, uznali za ważne na chwilę obecną. - Projekt daje możliwość potwierdzenia swych predyspozycji, talentów, wzmocnienia mocnych stron - mówi R. Maćkiewicz. - Co najważniejsze, daje młodemu człowiekowi szansę na podjęcie świadomej decyzji o kierunku pracy nad sobą, wytrącając z jego życia element przypadkowości, myślenia na zasadzie „jakoś to będzie”, „niech to się samo ułoży”.
Pierwszy cykl zajęć zakończył się 26 marca. Warsztaty nie tylko otworzyły oczy uczestników na ich indywidualne możliwości i predyspozycje, lecz również wytworzyły poczucie głębokiej więzi grupowej. Sześć krótkich, lecz nadzwyczaj intensywnych spotkań, w trakcie których młodzi wspólnie mogli zastanawiać się nad rozwiązaniem swoich problemów, zaowocowało silnymi wzajemnymi relacjami, o których w „normalnym” życiu często można tylko pomarzyć. - Po zakończeniu ostatnich zajęć, wręczeniu certyfikatów uczestnictwa nie mogli się ze sobą rozstać… - wspomina R. Maćkiewicz.
Na koniec oddajmy głos trojgu młodym - uczestnikom projektu: „Cykl zajęć rzuca światło na karierę jako osobistą realizację sensu istnienia. Odwraca natomiast uwagę od typowych wyznaczników kariery, takich jak pieniądze, sukces, które w ogólnym rozrachunku bardzo często dezintegrują życie. «Eureka» uświadamia, jak dużo zależy od człowieka, jego talentu, pracy nad sobą, harmonii władz duchowo-cielesnych. Zmusza do zastanowienia się nad kierunkiem własnego życia, do ujęcia steru kariery we własne ręce”.
„Projekt dodaje pewności siebie, pozwala spojrzeć we własne wnętrze, łamie pewne nawyki, zachęca do pracy nad sobą”.
„Zajęcia mocno pogłębiają wiedzę o sobie samym, umacniają pewność siebie, pokazują, jak wyznaczyć sobie cele i jak je realizować”.
Drugi cykl zajęć w ramach projektu „Eureka” już się rozpoczął. Kolejne dwa planowane są na jesień tego roku. Koszt uczestnictwa wynosi 25 zł. Zainteresowani mogą się zgłaszać do Katolickiego Ośrodka Psychologiczno-Pastoralnego „Cyrenejczyk” w Toruniu, Rynek Staromiejski 30/6, cyrenejczyk@diecezja.torun.pl, tel. (0-56) 657-77-90 lub (0-56) 657-77-95.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję