Reklama

Niedziela Częstochowska

Muzycznie i po chrześcijańsku

Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 1 marca działalność zainaugurowała Jasnogórska Niepubliczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II Stopnia w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkoła muzyczna

Maciej Orman

– Opatrzność Boża pozwala nam kontynuować wspaniałą edukację, nawiązując do tradycji kapeli jasnogórskiej, która przez ponad 450 lat była jedynym miejscem, gdzie muzycznie mogli kształcić się mieszkańcy Częstochowy, a której działalność przerwała I wojna światowa. Dziękujemy Bogu za dzieło, które podejmuje Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna, organ prowadzący placówkę – powiedział „Niedzieli” o. Nikodem Kilnar, kapelan Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej i krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. – Szkoła II stopnia jest kontynuacją działalności placówki, która już 9. rok podejmuje działania edukacyjne, kulturalne i oczywiście te najważniejsze, duchowe, realizowane z podwójnym zaangażowaniem, bo to wynika z wiary – dodał.

Prezesem Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna jest Rafał Jasiński. – Szkoła II stopnia to wspaniała możliwość kontynuacji nauki bez zmiany warunków kształcenia. To też szkoła, która przede wszystkim ma na celu wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich – podkreślił. Rafał Jasiński dodał, że warunki rekrutacji będą ogłoszone już w marcu.

Reklama

Homilię podczas Mszy św. inaugurującej działalność szkoły wygłosił o. Dariusz Cichor, przeor klasztoru paulinów we Włodawie, współinicjator powstania na Jasnej Górze szkoły muzycznej I stopnia. – Szkoła wchodzi w nowy etap rozwoju. To jest dynamizowanie naszego życia dla Boga i rozwoju edukacji młodego pokolenia –zaznaczył.

Nowo powstała szkoła będzie kształcić w cyklu 6-letnim w zakresie szkoły muzycznej II stopnia i jednocześnie w zakresie szkoły ogólnokształcącej. W zakresie szkoły muzycznej II stopnia utworzone zostaną dwie specjalności: instrumentalistyka i wokalistyka.

W zakresie szkoły ogólnokształcącej klasy I i II odpowiadają programowo klasie VII i VIII szkoły podstawowej ogólnokształcącej, a klasy III-VI odpowiadają programowo klasom I-IV średniej szkoły ogólnokształcącej.

Reklama

Kształcenie w klasie I rozpoczyna się po ukończeniu VI klasy szkoły podstawowej oraz jednocześnie VI klasy szkoły muzycznej I stopnia lub klasy IV szkoły muzycznej I stopnia cyklu 4-letniego. O przyjęcie do szkoły mogą się ubiegać również kandydaci, którzy nie kształcili się w szkołach muzycznych I stopnia, a posiadają umiejętności muzyczne na poziomie wymaganym w szkole muzycznej II stopnia. O przyjęciu do szkoły decyduje egzamin wstępny.

Kształcenie kończy się egzaminem dyplomowym z gry na instrumencie lub ze śpiewu i egzaminem maturalnym.

Szkoła jest szkołą niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej, tzn. posiada identyczne jak państwowe ogólnokształcące szkoły muzyczne II stopnia obowiązki, uprawnienia i ramowe plany nauczania, określone dla publicznych szkół artystycznych. Ponadto niektóre przedmioty mogą być realizowane w ilości większej, niż przewiduje to ramowy plan nauczania szkół publicznych.

Szkoła jest częściowo finansowana ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Szczegółowe informacje o warunkach rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej organu prowadzącego: www.jsch.pl , pod adresem mailowym: biuro@jsch.pl lub w sekretariacie szkoły przy al. Jana Pawła II 126/130 w Częstochowie.

2020-03-01 21:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba oznakują historyczną trasę pieszej pielgrzymki diecezji radomskiej na Jasną Górą

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Rycerze Kolumba oznakują pierwszą historyczną trasę pieszej pielgrzymki diecezji radomskiej na Jasną Górą. Wszystko po to, by w czasie epidemii koronawirusa umożliwić pieszą pielgrzymkę dla jednej osoby bądź małej grupki wiernych. Dla porównania, w roku 1962 roku do Częstochowy z Radomia wyruszyło zaledwie 14 osób.

Rycerze Kolumba mają doświadczenie przy organizacji pieszych pielgrzymek i oznakowywaniu ich tras. W 2016 roku oznakowali metalowymi tabliczkami polski fragment "Szlaku miłosierdzia", od Oświęcimia do Łagiewnik. Przeszli też liczący 1800 km szlak Via Misericordia (Droga Miłosierdzia).

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców

2021-09-26 11:32

pixabay.com

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców. Coraz częściej dochodzi do zatonięć prowizorycznych łodzi z uciekinierami ze swoich ojczyzn. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w tym roku ponad 1140 osób utonęło próbując przedostać się do Europy z krajów takich jak Libia i Tunezja.

Kościół stara się wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców. Niedawno minęło 70 lat od utworzenia, z inicjatywy papieża Piusa XII, Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej (ICMC) z siedzibą w Genewie. Instytucja powstała w odpowiedzi na kryzys wywołany II wojną światową. Koordynuje działania episkopatów w zakresie pomocy ludziom wykorzenionym, niezależnie od ich religii, pochodzenia czy narodowości. Jest także centrum informacji, które pomaga diecezjom i parafiom skutecznie wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję