Reklama

Polscy księża w Cleveland

Cleveland, największa metropolia Ohio, była miejscem 18. już konwencji stowarzyszenia księży polskiego pochodzenia (Polish American Priest Association). Stowarzyszenie to powstałe z inicjatywy biskupa Johna W. Yanta’y, ordynariusza diecezji Amarillo w Teksasie, stawia sobie za zadanie promowanie wśród amerykańskiej Polonii polskich tradycji i zwyczajów liturgicznych oraz troszczenie się zachowanie kulturowego i materialnego dziedzictwa Polonii. Wzajemne wsparcie i wspólnota księży polskiego pochodzenia działających w ramach stowarzyszenia ma stanowić płaszczyznę wymiany doświadczeń oraz inspirować do bardziej efektywnej pracy na rzecz Polaków w Stanach Zjednoczonych.
Uczestnicy konwencji brali udział w niezwykle bogatym i zróżnicowanym programie, którego główne ramy zostały wypracowane podczas poprzednich zjazdów. Obejmował on część religijną, na którą składały się m.in.: wspólna liturgia Mszy św., którą sprawowano w różnych historycznych polskich świątyniach Cleveland i jego przedmieściach oraz liturgią w katedrze miasta, której przewodniczył miejscowy ordynariusz, abp Richard G. Lennon. Program obejmował również wizytę w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym, gdzie podczas modlitwy bp Tomasz Paprocki z Chicago wezwał, by nie zapominać, iż duchowni i klerycy narażeni są na szczególne ataki złego ducha.
Istotnym elementem zjazdu były wystąpienia poświęcone bądź aktualnym zagadnieniom posługi w polonijnych parafiach, bądź demograficznym i socjologicznym uwarunkowaniom funkcjonowania tych parafii w przeszłości (np. ks. Leonard Chrobot z South Bend, IN). Pierwszego rodzaju zagadnienia prezentowane były w trzech referatach. Bp Robert J. Carlson z Saginaw zajął się troską o budzenie powołań kapłańskich i zakonnych w celu zapewnienia odpowiedniej posługi duszpasterskiej dla Polonii; ks. Czesław Krysa z Buffalo ukazał rozbieżne potrzeby i oczekiwania starszego i młodszego pokolenia emigrantów w odniesieniu do liturgii, a bp Arthur J. Serratelli z Paterson przedstawił eklezjalny wymiar polonijnych parafii w odniesieniu do innych parafii diecezji, do diecezji jako takiej oraz w odniesieniu do całej wspólnoty Kościoła i kościoła w Polsce.
Jak każda konwencja PAPA, tak i ta w Cleveland dała okazję jej uczestnikom do zapoznania się lokalnymi polonijnymi parafiami. Przekonali się oni, że architektura wielu tutejszych kościołów w niczym nie ustępuje najlepszym przykładom znanym z Chicago czy innych ośrodków życia Polonii. Księża mogli zapoznać się również z historią niektórych z nich sięgającą, jak w przypadku parafii św. Stanisława w Cleveland, roku 1873.
Każdego roku stowarzyszenie polonijnych księży przyznaje nagrodę im. ks. Leopolda Moczygemby - twórcy pierwszej polonijnej parafii w Stanach Zjednoczonych. Nagroda ta ma na celu uhonorowanie duchownych, którzy przyczynili się do rangi duszpasterstwa wśród amerykańskiej Polonii. W tym roku nagrodę tę otrzymał obchodzący złoty jubileusz kapłaństwa ks. Ralph A. Bodziony, niestrudzony animator życia religijnego i kulturowych działań Polonii w Cleveland. W uroczystym bankiecie, na którym zaprezentowano to wyróżnienie, wzięło udział ponad trzystu przedstawicieli lokalnej Polonii oraz goście, jak np. kard. Adam Majda z Detroit czy bp Ryszard Karpiński z Lublina. Największe skupisko polonijne w Stanach Zjednoczonych reprezentowała dość skromna liczebnie delegacja: ks. Tomasz Bernas, ks. Wojciech Kwiecień, ks. Michał Osuch, C.R., ks. Piotr Gałek, ks. Antoni Dziorek, C.R. ks. Adam Gałek oraz ks. Marek Jurzyk.
Szczególne uznanie należy się organizatorom bankietu i tegorocznej konwencji PAPA, ks. Erykowi S. Orzech oraz ks. Jerzemu Kusemu.
Następne spotkanie księży polskiego pochodzenia ma odbyć się wiosną 2008 r. w Orlando, na Florydzie. Tam właśnie ordynariuszem jest polski biskup Tomasz Wenski, który - ciekawostka - mówi biegle także po kreolsku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję