Reklama

Dziękczynienie przy grobie Jana Pawła II

Niedziela legnicka 18/2007

W dniach między 12 a 20 kwietnia br. miała miejsce Diecezjalna Pielgrzymka Wdzięczności do grobu Jana Pawła II do Rzymu, za 15 lat istnienia diecezji i w 10. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Legnicy. Pielgrzymce przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy wraz z biskupem Stefanem Regmuntem. 17 kwietnia wszyscy uczestnicy wzięli udział w dziękczynnej Mszy św. w Bazylice św. Piotra i w nawiedzeniu grobu Sługi Bożego Papieża Jana Pawła II.
Pielgrzymi docierali do Rzymu na różne sposoby. Były grupy wyruszające na pielgrzymkę autokarową organizowaną dla dorosłych i młodzieży, były grupy wyruszające indywidualnie z poszczególnych parafii, jedni przylecieli do Rzymu samolotem, a jeszcze inni przyjechali samochodami. Choć przybywali do Wiecznego Miasta różnymi środkami lokomocji i w różnym czasie rozpoczynali i kończyli swe pielgrzymowanie, były dwa wspólne punkty, które łączyły wszystkie grupy: Msza święta dziękczynna 17 kwietnia, a po niej nawiedzenie grobu Jana Pawła II i audiencja środowa, podczas której pielgrzymi spotkali się z Papieżem Benedyktem XVI.
Dziś chcemy zatrzymać się na pierwszym z tych wspólnych elementów, czyli na Mszy św. dziękczynnej. Sprawowana była we wtorek, 17 kwietnia br. w Bazylice św. Piotra na Watykanie, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego, z udziałem biskupa Stefana Regmunta w gronie 47 kapłanów i ponad 700-osobowej grupy wiernych biorących udział w pielgrzymce. Liturgię uświetniał śpiewem Chór Akademii Ekonomicznej z Wrocławia, a za organami zasiadł legniczanin Bernard Ksiądzyna. Liturgia przygotowana była przez uczestników młodzieżowej grupy pielgrzymów, a w Liturgię Słowa i modlitwę powszechną włączyli się pielgrzymi reprezentujący siostry zakonne, młodzież - w tym młodzież harcerską i dorosłych.
We wstępie do Mszy św. Biskup legnicki zachęcił wszystkich do wspólnej dziękczynnej modlitwy z racji przeżywanych w tym roku w diecezji jubileuszy. Poinformował także o łączności modlitewnej z pielgrzymami biskupa seniora Tadeusza Rybaka, pierwszego biskupa legnickiego.
W homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do jednej z piosenek religijnych, podkreślił, że czas pielgrzymowania, to czas w którym najbardziej uwidacznia się wspólne budowanie żywego Kościoła, poprzez wspólnotę serc. Przypomniał, że Papież Jan Paweł II w wielu swoich wystąpieniach nawoływał do budowania żywej wspólnoty Kościoła. Jego następca kontynuuje i rozwija tę tematykę. „Mamy poznawać więc naukę Jana Pawła II i Jego Następcy, byśmy coraz bardziej świadomie żyli prawdą o Kościele - mówił bp Stefan Cichy - Nie wystarczy jednak tylko coraz bardziej naszą wiarę poznawać, trzeba także według niej żyć. W tym życiu wiarą pomocą są sakramenty święte. Odnawiamy i umacniamy szczególnie naszą wiarę w sakramencie Eucharystii, który nazywany też jest „Tajemnicą wiary”... Oby ta nasza pielgrzymka przyczyniła się do tego, byśmy z jeszcze większym zapałem przystąpili do poznawania naszej wiary, do poznawania nauczania Ojca Świętego, ale także byśmy wiarą na co dzień żyli, poprzez realizację przykazania miłości. Tak się składa, że w dniach kiedy odbywa się nasza pielgrzymka, przypada 15. rocznica istnienia Caritas diecezjalnej. Diecezja nasza powołana została do życia przez Papieża Jana Pawła II 25 marca 1992 r., a pierwszą instytucją ustanowioną właśnie 16 kwietnia 1992 r. przez biskupa Tadeusza Rybaka była diecezjalna Caritas. Ta instytucja ma realizować i animować zadania zmierzające do tego, aby Kościół legnicki poprzez dzieła miłosierdzia stanowił prawdziwie jedno serce i jedną duszę, byśmy coraz lepiej realizowali przykazanie miłości. Starajmy się zabrać ze sobą z tej pielgrzymki do naszej diecezji, naszych parafii, naszych wspólnot rodzinnych to wezwanie, o pogłębienie wiary i ożywienie naszej miłości. Myślę, że wtedy cel naszej pielgrzymki będzie osiągnięty, gdy więcej w nas będzie prawdziwie pogłębionej i wyznawanej wiary, kiedy więcej w nas będzie na co dzień miłości” - apelował Ksiądz Biskup.
Po zakończeniu Mszy św. wszyscy pielgrzymi wraz z księżmi biskupami i kapłanami przeszli do grobu Jana Pawła II, aby tam w chwili modlitwy, podziękować Panu Bogu za polskiego Papieża i za to, co uczynił dla Kościoła powszechnego, dla Kościoła w Polsce i naszej wspólnoty diecezjalnej.
Dla wielu osób wizyta w Bazylice u grobu św. Piotra i u grobu Jana Pawła II była czasem głębokiego wzruszenia. Niektórzy stwierdzali, że w okresie jego pontyfikatu brakowało czasu na przyjazd do Rzymu na spotkanie z nim, teraz więc, choć już w innej formie, chcą ten cel zrealizować.
O innych wydarzeniach związanych z diecezjalną pielgrzymką będziemy jeszcze informować naszych Czytelników, ale także zachęcamy uczestników pielgrzymki do podzielenia się swoimi przeżyciami. Można je przesyłać pod adresem legnickiej Redakcji: „Niedziela Legnicka”, ul. Jana Pawła II nr 1, 59-220 Legnica, lub pocztą elektroniczną na media@diecezja.legnica.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Niespełna 36-letnia Włodarczyk wcześniej byłą najlepsza w Londynie w 2012 roku i w Rio de Janeiro w 2016. O jej sukcesach można pisać dużo. Praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję