Reklama

Koronacja Wojcieszowskiej Pięknej Madonny

Niedziela legnicka 18/2007

Na prośbę ks. Mirosława Kundzicza (Kanonika Honorowego Legnickiej Kapituły Katedralnej) - proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wojcieszowie oraz wiernych tej parafii, biskup legnicki Stefan Cichy dokonał konoracji figury Wojcieszowskiej Pięknej Madonny. Uroczystość miała miejsce 18 marca br., w IV Niedzielę Wielkiego Postu, zwaną w liturgii „niedzielą laetare” (niedzielą radości). Bez wątpienia dla całego miasta i okolicznych mieszkańców, a także dla przybyłych na tę uroczystość pielgrzymów, pośród których należy wspomnieć grupę z Częstochowy (50 osób) i Katowic, był to dzień szczególnej radości.
Wojcieszowianie, prosząc Biskupa Legnickiego o koronację, zapewniali, iż: „tu w Wojcieszowie ukochaliśmy Matkę Bożą w sposób szczególny. Wpatrujemy się w Jej figurę, aby bardziej zrozumieć wartość wiary. (…) Przychodzimy do Maryi naszej Wojcieszowskiej Pani codziennie ze swoim duszpasterzem, by modlić się na różańcu, a w środy na nowennę ku czci naszej pięknej Wojcieszowskiej Madonny. Powierzamy Jej, jak najlepszej Matce, wszystkie radości, smutki i problemy życia codziennego, a Ona jak najlepsza Matka ochrania nas od zła, zaprasza do pobożności, do życia Ewangelią Jezusa oraz wzywa nas grzeszników, abyśmy nie bali stawać się świętymi”.

Kult Pani Wojcieszowskiej

Celebracja Mszy koronacyjnej, wzorcowo przygotowana od strony liturgicznej, miała miejsce w kościele parafialnym datowanym na XIV w. (r. 1366). W ołtarzu głównym czcigodnej świątyni, nad tabernakulum, króluje słynąca łaskami gotycka figura Wojcieszowskiej Pięknej Madonny z Dzieciątkiem Jezus. Wzrok wiernych gromadzących się na nabożeństwa, spontanicznie biegnie ku bijącej blaskiem figurze z XV w. (r. 1490). Piękno ołtarza współtworzą liczne wota znajdujące się w prezbiterium. Podchodząc bliżej i wpatrując się w oblicze Pięknej Pani widać, że Matka podtrzymując Dzieciątko, zarazem wskazuje na Nie. Syn zaś, bawiąc się włosami swej Matki, starożytnym gestem trynitarnym, mówiącym o troistości Osób Boskich oraz o dwóch naturach Chrystusa, błogosławi wszystkim, którzy przychodzą do Jego Matki.
Szczególne ożywienie kultu Wojcieszowskiej Madonny rozpoczęło się z chwilą objęcia parafii przez obecnego proboszcza (od 1986 r.). Świadczyć o tym mogą specjalne nabożeństwa. Obok wspomnianej już powyżej codziennej modlitwy różańcowej i środowej Nowenny do Wojcieszowskiej Pięknej Madonny (godz. 18), należą do nich także Wojcieszowskie Wieczory Pokutne (II piątek miesiąca godz. 18-21, od maja do października). Wspomnieć należy także opublikowanie specjalnego „Modlitewnika Wojcieszowskiego” (r. 1998). Owo zatroskanie o większą chwałę Maryi dostrzegają u swojego pasterza wdzięczni parafianie, co wyrazili, dziękując mu za to, że w swoim sercu nosi wielką miłość do Matki Najświętszej, i że sam zawierzył Jej swoje życie.
Obrzęd poświęcenia koron i koronacji zawiera specjalną modlitwę. Biskup, wypowiadając ją, prosił: „Boże wejrzyj łaskawie na tych, którzy wieńcząc koroną wizerunek Chrystusa i Jego Matki wyznają, że Twój Syn jest Królem wszechświata i wzywają opieki Najświętszej Dziewicy jako Królowej. Niech idą śladami Jezusa i Maryi, niech służą Tobie i wypełniając przykazanie miłości, niech sobie wzajemnie spieszą z pomocą”.

Naśladując Maryję

Reklama

Na owo kroczenie śladami naszego Pana i Jego Matki, Biskup Legnicki wskazał w sposób szczególny w trakcie swojej homilii. Zwrócił uwagę na to, że ważniejsze od szczerozłotych koron jest nasza postawa naśladowania Matki Bożej. Zachęcał, by nasze wewnętrzne postawy były bardziej podobne do Jej postawy wobec Pana Boga i ludzi. Swoje rozważanie, opierając m.in. na przesłaniu adhotracji apostolskiej „Marialis cultus” O należytym kulcie Najświętszej Maryi Panny papieża Pawła VI (z roku 1974), ukazał słuchaczom Maryję jako: Dziewicę słuchającą; modlącą się; proszącą; rodzącą i ofiarującą. Kończąc homilię mówił: „Za chwilę zostaną nałożone nowe złote korony, najpierw na głowę Dzieciątka Jezus, potem na głowę Matki Najświętszej. To wielkie uczczenie naszej najukochańszej Matki! Ale myślę, że Matka Najświętsza bardziej by się ucieszyła od tych pięknych złotych koron tym, że więcej ludzi będzie do niej podobnymi, że więcej ludzi będzie przychodziło na Mszę św. niedzielną, że więcej będzie się spowiadało, będzie się starało więcej dobra czynić, dostrzegać potrzeby bliźnich. Uwieńczmy Jej skroń nie tylko koronami złotymi, ale naszą wolą naśladowania jej na co dzień, naszą gotowością wypełniania we wszystkim woli Bożej, tak jak Ona. Obyśmy za jej przykładem byli ludźmi słuchającymi Słowa Bożego, ludźmi modlącymi się, proszącymi i ofiarującymi. Obyśmy byli ludźmi żyjącymi Ewangelią na co dzień”.

Czy będzie sanktuarium?

Przed końcowym błogosławieństwem Pasterz Kościoła legnickiego nawiązał do listu, jaki otrzymał przed kilkoma miesiącami od proboszcza miejscowej parafii, który zwrócił się z prośbą o koronację figury Wojcieszowskiej Pięknej Madonny oraz o ustanowienie kościoła parafialnego Jej sanktuarium. Odpowiedzią Księdza Biskupa była koronacja, a z ogłoszeniem sanktuarium - jak oznajmił - należy jeszcze „chwilę” poczekać. Stosowną do tego okazją może być srebrny jubileusz ożywienia kultu Wojcieszowskiej Pani, jaki będzie przypadał w roku 2011.
„Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii” wydane przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (tłum. pol. z roku 2003), wskazując na znaczenie sanktuariów w życiu Kościoła, cytując Kodeks Prawa Kanonicznego, zaznacza, że w sanktuarium „należy zapewnić wiernym obfitsze środki zbawienia przez gorliwe głoszenie Słowa Bożego, przez odpowiednie ożywienie życia liturgicznego, zwłaszcza przez sprawowanie Eucharystii i pokuty oraz przez kultywowanie zatwierdzonych form pobożności ludowej” (KPK kan. 1234, § 1). Przypatrując się życiu wiary, miejscowej wspólnoty wiernych, wydaje się, że przedstawione powyżej kryteria w opisanej parafii są już spełnione. Niewątpliwie do jeszcze większego ożywienia kultu Matki Bożej może przyczynić się modlitwa wielu pielgrzymów przybywających do wojcieszowskiej świątyni. Cytowane dyrektorium w rozdziale poświęconym pielgrzymkom, stwierdza jednoznacznie: „pielgrzym potrzebuje sanktuarium, a sanktuarium potrzebuje pielgrzyma”. Życzmy zatem, aby na mapie polskich sanktuariów z koronowanymi wizerunkami Matki Pana pojawiło się już niebawem kolejne miejsce, będące znakiem szczególnej działalności Boga i Jego działania w historii.

Przed koronacją Wojcieszowskiej Madonny w diecezji legnickiej miały miejsce dwie koronacje. Pierwszej dokonał Sługa Boży Papież Jana Paweł II, koronując ikonę Krzeszowskiej Pani podczas uroczystej Eucharystii 2 czerwca 1997 r. na legnickich polach. Drugą koronację przeprowadził bp Tadeusz Rybak - pierwszy biskup legnicki, koronując kopię ikony krzeszowskiej, która podczas przygotowującej i dziękczynnej peregrynacji nawiedziła wszystkie parafie naszej diecezji. Uroczystość miała miejsce w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej w Legnicy 2 kwietnia 1998 r., gdzie obraz Matki Bożej Łaskawej został umieszczony na stałe.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły srebrny medal olimpijski

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKS Wiking Toruń) zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470.

Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a trzecie miejsce zajęły Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Fundusz papieski wsparł ponad 2,5 tys. rzymskich ubogich

2021-08-04 15:57

[ TEMATY ]

Watykan

Halfpoint/fotolia.com

Ponad 2,5 tys. Rzymian wsparł utworzony rok temu przez Papieża Franciszka fundusz solidarności „Jezus Boski Robotnik”. Były to głównie osoby, które w wyniku pandemii straciły źródła dochodów. Ojciec Święty przeznaczył na pomoc dla nich milion euro, władze Rzymu i prywatne fundacje dołożyły pół miliona, a indywidualni darczyńcy ponad 200 tys. Wyniki funduszu zaprezentowano w siedzibie wikariatu diecezji rzymskiej.

Burmistrz Rzymu zaznaczyła, że dzięki inicjatywie Papieża powstał swoisty „spadochron”, który ocalił tysiące ludzi od gwałtownego upadku spowodowanego pandemią. Jej zdaniem fundusz stał się także skutecznym sposobem na uchronienie wielu osób przed konsekwencjami lichwy i przestępczości, która w takich wypadkach żeruje na ubogich. „Zrobiliśmy wiele, ale to dopiero początek. Skutki pandemii będą dawały o sobie znać jeszcze przez lata” – podkreśliła Virginia Raggi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję