Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do kapłanów: potrzebna jest głębia wiary

[ TEMATY ]

Częstochowa

Ks. Mariusz Frukacz

„W kapłaństwie nie chodzi o zewnętrzne zadania do wykonania, ale chodzi o wewnętrzne akty wiary”- mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 23 maja przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie z racji odpustu i obchodzonego dzisiaj po raz pierwszy w Kościele w Polsce święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali tegoroczni neoprezbiterzy oraz kapłani z różnych lat święceń obchodzący swoje jubileusze kapłańskie. Modlono się o świętość dla kapłanów i nowe powołania do kapłaństwa, ale również w intencji zmarłego 22 maja ks. prał. Zenona Mońkę liturgistę i wieloletniego wykładowcę w seminarium.

- Stajemy przy ołtarzu, abyśmy nasze kapłaństwo zanurzyli w kapłaństwie Jezusa Chrystusa. Dzisiaj Kościół daje nam czas święty, abyśmy uczcili Boga w Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie - mówił na początku Mszy św. ks. dr Andrzej Przybylski rektor Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej.

„Modlimy się o świętość kapłanów, o świętość dla seminarium jako domu formacji i o nowe powołania do kapłaństwa”- kontynuował ks. Przybylski.

W homilii abp Depo podkreślił, że w życiu kapłańskim „trzeba pogłębić świadomość obdarowania łaską i wezwania po imieniu przez Chrystusa”- Łaska to jest dar odczytany i z odwagą podjęty - mówił abp Depo.

„Jestem sługa Ewangelii Chrystusa, sługą zbawczego działania Boga, Który zgodził się na obecność Chrystusa w sercu człowieka. Jestem sługą działającym w mocy Ducha Świętego, sługą ukształtowanym przez łaskę i modlitwę samego Chrystusa. Jestem sługą wspólnoty na drogach wiary”- kontynuował abp Depo przypominając słowa bł. Jana Pawła II.

Abp Depo przypomniał kapłanom, że są powołani, aby „dawać nadzieje złożoną w Bogu a nie w sobie, a tym samym podnosić człowieka do jego godności.”- Trzeba oddać się na służbę Kościoła a w Kościele najważniejszym sprawom człowieka bo dotyczącym zbawienia i życia wiecznego - mówił abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski zaapelował do kapłanów o głębię wiary - Niebezpieczne są w naszych czasach tendencje zeświedczenia kapłańskiego życia. To tak jakby ludzie chcieli, abyśmy byli jak oni. Jednak to jest jedynie pozór dobra wspólnego i to jest kłamstwo - mówił metropolita częstochowski.

„Świat wykreśla to co nazywa się wiernością i próbuje nam odebrać dar bezżenności i posłuszeństwa Kościołowi” - kontynuował metropolita częstochowski.

Abp Depo przypomniał, że „kryteria obce Ewangelii i nauczaniu Kościoła były i są propozycją oszukańczą” - Potrzebny jest kapłan, który głęboko wierzy i sobą wyznaje Plan Boga względem siebie i ludzi, który gorliwie się modli i pozostaje wiernym świadkiem miłości Chrystusa. Potrzebny jest kapłan, który z odwagą naucza wiary i moralności - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski zachęcił kapłanów, by szukali mocy Bożej w sakramencie przebaczenia nie tylko jako szafarze, ale także jako penitenci. Na zakończenie wskazał kapłanom na Maryję Matkę Odkupiciela, Która „wspiera codzienne drogi kapłaństwa i Kościoła” - Niech Maryja jako Niewiasta Eucharystii nie przestaje nas przybliżać do tajemnicy Eucharystii - zakończył abp Depo.

Po Mszy św. w auli bł. Jana Pawła II wręczył neoprezbiterom dokumenty święceń i dyplomy magisterskie.

Gmach Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie został poświęcony 15 sierpnia 1991 r. przez Jana Pawła II, który nazwał wówczas Seminarium „szkołą Maryi, w której winni wzrastać kapłani na miarę XXI wieku”. Natomiast uroczystego poświęcenia kościoła seminaryjnego pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana dokonał 7 czerwca 1996 r. abp Stanisław Nowak.

2013-05-23 14:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkolenie diecezjalnych zespołów ds. ochrony dzieci i młodzieży

[ TEMATY ]

Częstochowa

dzieci

ochrona

młodzież

Bożena Sztajner

Szkolenie członków diecezjalnych zespołów ds. prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży odbyło się dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W spotkaniu wzięli udział duchowni i świeccy z archidiecezji częstochowskiej, diecezji sosnowieckiej i radomskiej. Głównym organizatorem spotkania i szkolenia był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Spotkanie prowadzili: o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie i koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP oraz Ewa Kusz, psycholog, seksuolog i terapeuta, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję