Reklama

„Świadkowie zmartwychwstania” w bielskiej bazylice

W niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 19 w bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim młodzież z miejscowego Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski zaprezentowała inscenizację pt. „Świadkowie zmartwychwstania”.

Niedziela podlaska 18/2007

Aktorzy z koła teatralnego odegrali role archaniołów (Michała, Rafała, Gabriela) oraz świadków zmartwychwstania Jezusa (mogliśmy zobaczyć: Marię Magdalenę, Marię, żonę Kleofasa, św. Piotra, św. Pawła, Józefa z Arymatei i Piłata).
Przedstawienie rozpoczęła rozmowa archaniołów na temat zachowania współczesnych ludzi, którzy goniąc za bogactwem i sławą, gubią to, co jest w życiu najważniejsze - wartości religijne oraz moralne. Poza tym przestają wierzyć, że Chrystus naprawdę umarł i zmartwychwstał. Aby przywrócić wiarę w zmartwychwstanie, archaniołowie z woli Boga zorganizowali spotkanie świadków, którzy mogli potwierdzić wiarygodność wydarzeń paschalnych. Przybyli podjęli próbę przekonania zgromadzonych, że zmartwychwstanie Chrystusa jest wydarzeniem historycznym. Wracali pamięcią do wydarzeń sprzed prawie 2 tys. lat, odwołując się do faktów związanych z ukrzyżowaniem, powstaniem z martwych i ukazywaniem się Jezusa po zmartwychwstaniu osobom znającym Go wcześniej. Wymownego znaczenia nabrało wyznanie św. Pawła, który jako Szaweł prześladował chrześcijan, a potem jako człowiek nawrócony dawał świadectwo głębokiej wiary w zmartwychwstanie Syna Bożego. Na zakończenie spotkania Archanioł Gabriel, zwracając się do zebranych, powiedział, iż jeżeli po tym, co usłyszeli i zobaczyli, trudno im jeszcze uwierzyć, że Chrystus zmartwychwstał dla naszego zbawienia, powinni sięgnąć do słów znajdujących się w najpiękniejszej księdze zawierającej słowa życia.
Dopełnieniem i wzbogaceniem prezentowanych treści była prezentacja multimedialna, która ukazała nas, ludzi, w naszym codziennym pośpiechu. Znalazły się w niej także sceny z życia Jezusa: Jego modlitwa w Ogrójcu, sąd przed Piłatem, Droga Krzyżowa, ukrzyżowanie, złożenie do grobu, zmartwychwstanie, ukazanie się Apostołom w Wieczerniku. Pokaz zakończył obraz Chrystusa Miłosiernego. Całość prezentacji wzbogacił występ chóru gimnazjum, który przy akompaniamencie gitar zaprezentował pieśni związane z tematyką przedstawienia (m.in. „Pewnej nocy”, „Duszo Chrystusowa”).
Wyrazy szczególnego uznania należą się młodzieży, ale również nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie spektaklu: Ewie Łajkowskiej prowadzącej koło teatralne, Joannie Chilkiewicz przygotowującej chór szkolny oraz Jerzemu Hackiewiczowi - twórcy prezentacji multimedialnej. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane z inspiracji katechetów pracujących w gimnazjum: ks. Krzysztofa Rzepczyńskiego oraz państwa Bożeny i Mieczysława Drągowskich. Modlitwą i czynem wspierali oni występujących, a także dbali o merytoryczną poprawność przekazywanych treści. Na spektakl licznie przybyli mieszkańcy miasta, rodzice i dziadkowie występujących. Obecni byli również kapłani i siostry zakonne pracujący w parafii oraz dyrekcja gimnazjum w osobach Mirosławy Kolasy i Ludmiły Siebiesiewicz. Ks. Rzepczyński podziękował wszystkim obecnym, a w szczególności młodzieży i nauczycielom Gimnazjum nr 1 za przygotowanie przedstawienia na tak wysokim poziomie. Myślę, iż wydarzenie to stało się dla zgromadzonych powodem do refleksji nad własnym życiem oraz pogłębiło ich wiarę w zmartwychwstanie Jezusa. Młodzież, która pracowała nad przedstawieniem, lepiej zrozumiała ważne prawdy dotyczące wydarzeń paschalnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wiara w Jezusa nie może być przedmiotem targów

2021-08-04 10:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kiedy mówi się o Ewangelii i jej możliwych zakłóceniach, nie idzie się na kompromisy: wiara w Jezusa nie jest towarem, o który trzeba się targować” – powiedział Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Po tradycyjnej lipcowej przerwie Ojciec Święty wznowił audiencje ogólne. W sierpniu odbywają się one w auli Pawła VI.

Franciszek wygłosił dziś trzecią z kolei katechezę na temat Listu do Galatów. Podkreślił w niej całkowite skoncentrowanie św. Pawła na misji ewangelizacyjnej, której Apostoł poświęca się całych sił. Dlatego zrozumiały jest jego smutek, gdy dostrzega, że adresaci jego przepowiadania zamiast przyjąć głoszone przezeń przepowiadanie, myślą o przyjęciu jakiejś innej „ewangelii”, orędzia wypaczającego prawdziwą Ewangelię, łudząc się, że jest ono komplementarne względem orędzia Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Rosja/ Polska misjonarka z Ułan Ude s. Bernadetta: cała Buriacja to nasza parafia

2021-08-04 07:21

[ TEMATY ]

misje

Dominikanki.pl

S. Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

S.  Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

"Cała republika Buriacja to nasza parafia" - mówi siostra Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude, stolicy Buriacji, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Obszar tej parafii jest większy od terytorium Polski, a jej początki sięgają zesłań Polaków na Syberię.

Buriacja, do której należy 70 proc. wybrzeża Bajkału, leży w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej i graniczy z Mongolią. Najbliższy kościół katolicki poza Ułan Ude jest w leżącym 450 kilometrów na zachód Irkucku albo w Czycie - 750 kilometrów na wschód.

CZYTAJ DALEJ

Ruszyła Musica Divina! Są kolejki i uśmiechy

2021-08-04 17:19

Norbert Polak

To było niezapomniane widowisko

To było niezapomniane widowisko

W kolegiacie św. Anny rozbrzmiała Musica Divina - festiwal muzyki sakralnej. Pierwszy koncert 3 sierpnia zagrał utytułowany na arenie międzynarodowej zespół Sollazzo Ensemble pod kierownictwem Anny Danilevskajej.

Przed świątynią tłum zainteresowanych oczekiwał z wcześniej wydrukowanymi wejściówkami od stopni kościoła po same Planty. Prowadzący Piotr Matwiejczuk nie krył radości z organizacji festiwalu. - Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać w tak licznym gronie, to jest dobre, by przyzwyczajać się na nowo do takiej sytuacji, w której wreszcie, prawie tak, jak dawniej, możemy słuchać muzyki – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję