Reklama

Jubileusz Pani Łaskawej w Chmielniku Rzeszowskim

Niedziela rzeszowska 18/2007

S. Hieronima: - Ksiądz Prałat objął parafię w Chmielniku w 1991 r. w sierpniu, a już w 1992 wspólnie z parafianami podjął myśl i starania o koronację obrazu Matki Bożej Łaskawej. Co było inspiracją do tych działań?

Ks. Tadeusz Wołosz: - Parafianie codziennie rano odmawiali Różaniec, modlili się o koronację obrazu Matki Bożej Łaskawej. Wierzyli, że kiedyś będzie koronacja. To oni wyprosili u Boga tę łaskę i decyzję Biskupa Ordynariusza o przygotowaniu do koronacji i dekret o koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskawej 4 maja 1997 r.
Parafianie doznali wielkiej łaski w czasie II wojny światowej. Niemcy postanowili spalić wieś, bo działała tu prężnie Armia Krajowa, przeszkadzając okupantowi dokonywać zbrodni na Polakach. Parafianie modlili się gorąco do Boga, Matki Bożej Łaskawej, aby Niemcy odstąpili od tej decyzji - przyrzekając wykonać korony, sukienki do obrazu Matki Bożej Łaskawej oraz pozłocenie ołtarza. Niemcy nie spalili wioski.
Parafianie mieli wielkie nabożeństwo do Matki Bożej Łaskawej. Wszystkie sprawy radosne i bolesne zawierzali Matki Bożej Łaskawej (księga łask). Wypraszali uzdrowienia, nawrócenia, pomoc w załatwianiu trudnych spraw. 4 maja 1997 r. spełniły się pragnienia wielu proboszczów i parafian. Korony ufundowali parafianie - w darze wykonali Helena i Marian Siwcowie z Rzeszowa. Korony poświęcił sługa Boży Jan Paweł II 4 lutego 1997 r. w Watykanie.

Reklama

- Mija 10 lat od koronacji. Parafia przygotowuje się do uroczystego dziękczynienia. Czy można mówić o wpływie tego wydarzenia na życie parafii, na jeszcze większy rozwój kultu Matki Bożej Łaskawej?

- Pielgrzymi, którzy przybywają do sanktuarium, podziwiają malowniczy zakątek Podkarpacia. Dzięki ofiarnej pracy wójta Kazimierza Jaworskiego i radnych, ten zakątek stawał się coraz piękniejszy. Oświetlenie wioski, gazyfikacja, telefony, oczyszczalnia, rozlewnia wód sprawiły, że Chmielnik się zmieniał. Potwierdzali to rodacy odwiedzając Chmielnik. Biskup Ordynariusz wiele razy powtarzał: „Chmielnik pięknieje”. Parafianie cieszą się sanktuarium, pracą i ofiarą pieniężną upiększają także sanktuarium i otoczenie kościoła.
Przybywają pielgrzymki z naszej diecezji i z Polski. Z Domu Rekolekcyjnego korzystają grupy modlitewne i młodzież. Chmielnik sąsiaduje już z Rzeszowem, dlatego pielgrzymi z Rzeszowa odwiedzają sanktuarium. Przybywają pieszo lub pojazdami.
Koronacja jest największym wydarzeniem w życiu parafian. To wydarzenie jeszcze bardziej zjednoczyło parafian, ożywiło wiarę i odpowiedzialność za Kościół i parafię. Zauważam liczny udział wiernych we Mszy św. w dni powszednie, szczególnie w środy i soboty. W środy wieczorem modlitwą różańcową i adoracją dziękujemy Bogu za koronację wizerunku Matki Bożej Łaskawej i za łaski otrzymywane przez parafian i pielgrzymów. Trwa to już 10 lat. W soboty odprawiamy nieustającą Nowennę do Matki Bożej Łaskawej. Pierwsze soboty miesiąca przeżywamy uroczyście.
10 czerwca 1997 r., podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny parafia nasza przekazała Ojcu Świętemu w Krośnie Dom Formacji Katolickiej dla Diecezji jako wotum. W 2002 r. przybyły do Chmielnika Siostry Felicjanki, które prowadzą Dom Pomocy Społecznej im. Św. Ojca Pio dla ludzi starszych i chorych.

- Jakie plany na kolejne dziesięciolecia ma Ksiądz Kustosz ze swoimi parafianami, czcicielami Matki Bożej Łaskawej?

- Modlimy się, aby kult Matki Bożej Łaskawej rozwijał się w naszej diecezji i poza diecezją. Przy sanktuarium w Domu Formacji im. Ojca Świętego Jana Pawła II jest Katolickie Gimnazjum i Liceum. Pragniemy, aby rodzice zrozumieli potrzebę dobrego wychowania dzieci. Pragniemy, by pod opieką Matki Bożej Łaskawej młodzież kształtowała swoje charaktery i wyrastała na dobrych Polaków, aby korzystała z tego Domu Formacji, kierując się w życiu prawem Bożym.
Korzystając z okazji, zapraszam gorąco i serdecznie w imieniu kapłanów współpracowników i parafian na uroczystości dziękczynne, które rozpoczniemy już w czwartek 10 maja. Natomiast główne uroczystości będziemy przeżywać w sobotę 12 maja o godz. 11. Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczyć bp Edward Białogłowski oraz 13 maja o godz. 11.15 uroczystej Mszy św. będzie przewodniczyć bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończył się 21. Przystanek Jezus

2021-08-02 19:58

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

Przystanek Jezus/Facebook

Zakończył się Przystanek Jezus. Jego 21. edycja trwała od poniedziałku 26 lipca do niedzieli 1 sierpnia w Płotach, gdzie odbywał się tegoroczny festiwal Pol’and’Rock.

W czasie przedpołudniowej Mszy św. 1 sierpnia „przystankowicze” dziękowali Bogu za mieszkańców Płotów, za ich otwarte serca i domy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci św. Filomeny

2021-08-03 18:28

Marzena Cyfert

Sanktuarium św. Filomeny

Sanktuarium św. Filomeny

W sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach trwa nowenna przed wspomnieniem liturgicznym świętej. Nabożeństwo odbywa się o godz. 18.

Sanktuarium w Gniechowicach jest jedyną w Polsce parafią pw. św. Filomeny. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Największym wydarzeniem jest sierpniowy odpust. W tym roku odbędzie się on w sobotę 7 sierpnia o godz. 11. Sumie odpustowej przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. dr Bogdan Michalski, który całe swoje życie spędził na misjach w Peru i na Ukrainie, pełnił funkcję Sekretarza Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, autor książki „Święta Filomena - Patronka Żywego Różańca”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję