Reklama

List biskupa sosnowieckiego w sprawie „Niedzieli”

Czcigodni Księża Proboszczowie - Duszpasterze,
Drodzy Diecezjanie

Jesteśmy ciągle w blaskach 15-lecia diecezji sosnowieckiej. Tygodnik „Niedziela”, jak i dodatek diecezjalny publikowały obszerny materiał mówiący o dokonaniach 15 lat. Miałem okazję przedstawić owe dokonania w wywiadzie, który ukazał się w formie pisanej i elektronicznej. Wiem, że zarówno Kapłani, jak i Czytelnicy „Niedzieli” przyjęli ten zestaw wiadomości bardzo przychylnie.
Dzisiaj chciałbym zwrócić się do was, drodzy Księża Proboszczowie - Duszpasterze, i Wiernych mojej umiłowanej diecezji, by zechcieli potraktować „Niedzielę” w jej dodatku „Niedziela Sosnowiecka” jako pismo naszej diecezji. W wywiadzie wyraziłem życzenie, by zwiększył się zastęp Czytelników tego tygodnika w naszej diecezji.
Pragnę nadmienić, że w Okólniku diecezjalnym jest zamieszczona Umowa, która została zawarta między „Niedzielą” - formalnie biorąc między archidiecezją częstochowską a diecezją sosnowiecką na temat wydawania edycji diecezjalnej. Zauważmy, że „Niedziela” zatrudnia pięciu pracowników na rzecz budowania tygodnika w jego wersji sosnowieckiej. To duży wysiłek, a jednocześnie ma on głęboki podkład historyczny, ponieważ wiadomo, że poważna część naszej obecnej diecezji została wzięta z byłej diecezji częstochowskiej. Wierni z terenu Zagłębia: Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi i innych dokonywali starań o reaktywowanie „Niedzieli” w czasach komunistycznych. Tutaj chętnie przebywał pierwszy biskup częstochowski, założyciel pisma, Teodor Kubina. Zresztą przed wojną była wydawana specjalna wkładka „Niedzieli” dla Sosnowca.
Dlatego chciałbym nawiązać do tych tradycji, które istnieją w naszej sosnowieckiej diecezji, do tradycji umiłowania „Niedzieli”. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że bez czytania i zainteresowania się prasą katolicką duszpasterstwo nie jest pełne. W dzisiejszych czasach media odgrywają bardzo ważną rolę w formowaniu myślenia i formacji sumień, co ma wpływ na formację religijną, moralną i pastoralną. Wyprodukowany przez redakcję „Niedzieli” film o historii diecezji, jej dokonaniach pokazuje jak ważna jest obecność pisma katolickiego w rodzinach.
Obecnie „Niedziela Sosnowiecka” jest pismem naszej diecezji dzięki formalnej umowie. Bardzo by mi zależało, by ten tygodnik znalazł się w naszych domach; jest on szanowany w Polsce i na świecie. Pragnąłbym, by przez obecność słowa drukowanego, będącego wyrazem życia Kościoła sosnowieckiego, nasza diecezja rozwijała się pod względem duchowym i patriotycznym.
Wyrażam głęboką wdzięczność ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi, Naczelnemu Redaktorowi „Niedzieli”, za jego pełną poświęcenia i ofiarności pracę dla dobra Kościoła katolickiego, jak i przede wszystkim dla naszej diecezji w formowaniu wiernych Świętego Kościoła Sosnowieckiego, w pogłębianiu wiary oraz współodpowiedzialności za Kościół Chrystusowy.
Wyrazy wdzięczności kieruję pod adresem jego współpracowników, szczególnie zaś ks. Pawła Rozpiątkowskiego, który jest odpowiedzialny za edycję sosnowiecką.
Z całego serca życzę, by „Niedziela” była czytana przez każdą rodzinę w naszej diecezji i by przyczyniła się do stałego postępu duchowego, jak również pogłębianiu naszej kultury narodowej.
Spraszając bogactwo darów Ducha Świętego oraz nieustanne orędownictwo Najświętszej Wspomożycielki Wiernych, Matki Kościoła na osobę Księdza Infułata, Redaktorów oraz Czytelników, udzielam z głębi serca pasterskiego błogosławieństwa.

+ Adam Śmigielski SDB - Biskup Sosnowiecki

Sosnowiec, 20 kwietnia 2007 r.

Niniejszy list należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach podczas każdej Mszy św. w najbliższą niedzielę po jego otrzymaniu.
(Ks. dr Zbigniew Książek - Notariusz)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka,

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję