Reklama

VII Sosnowiecki Dzień Biblii

Już po raz 7. odbył się w Sosnowcu Dzień Biblii. 21 kwietnia w Muzeum miał miejsce wernisaż wystawy „Biblia - Księgą ksiąg” oraz koncert pieśni inspirowanych Pismem Świętym w Klubie J. Kiepury. Na wernisażu o Kodeksie Watykańskim „B” mówił bp Zbigniew Kiernikowski, a o Złotej Biblii Wieku i Kodeksie Leningradzkim - Dorota Pikuła, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. 22 kwietnia w kościele św. Tomasza Ap. zaśpiewał chór „Largo Cantabile” z parafii ewangelickiej w Katowicach.

Organizatorem Dnia Biblii był ks. Rother-Sacewicz, pastor przełożony Wspólnoty Kościołów Chrystusowych w Sosnowcu; przy współudziale sosnowieckiego Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Urzędu Miasta i Muzeum w Sosnowcu. Hasłem tegorocznego ekumenicznego święta Biblii były słowa zawarte w Księdze Izajasza: „Oto Ja czynię rzecz nową: już się rozwija, czy tego nie spostrzegacie?”.
„Już od 7 lat udaje się w Sosnowcu przygotować ekumeniczny Dzień Biblii. Jego celem jest przede wszystkim propagowanie znajomości Pisma Świętego, jako Księgi ksiąg, która zawiera Boże przesłanie do każdego człowieka” - wyjaśnia ks. Henryk Rother-Sacewicz, organizator. W ramach konferencji, która ostatecznie przybrała nazwę Sosnowiecki Dzień Biblii, uczestnicy mogli się już zapoznać z wieloma informacjami na temat Pisma Świętego. Wiadomości te były przekazywane w różnej formie - poprzez wykłady, prelekcje, wystawy czy koncerty muzyczne. Tegoroczny Dzień Biblii został przygotowany w podobny sposób. Na wystawie w sosnowieckim Muzeum, zatytułowanej „Biblia - Księgą ksiąg” pokazane zostały faksymile Kodeksu Watykańskiego „B”, Kodeksu Leningradzkiego oraz Złotej Biblii Wieku. Wystawione zostało również XVI-wieczne łacińsko-polskie wydanie Biblii ks. Wujka. Ekspozycja została tak przygotowana, by pokazać widzowi proces kształtowania się zbioru Ksiąg uznanych za natchnione, za kanoniczne. Ponadto na wystawie zaprezentowano dwa najmniejsze modlitewniki świata o wymiarach 4 x 5 mm, wykonane przez Zygmunta Szkocnego.
O tym, że wśród świadków tekstu biblijnego Starego i Nowego Testamentu w języku greckim poczesne miejsce zajmuje Kodeks Watykański oznaczony literą „B” i numerem 1209, przekonywał bp siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Kodeks pochodzi z 380 r. po Chrystusie. Jest jednym z najstarszych rękopisów biblijnych i zawiera tekst grecki prawie całego Pisma Świętego. „Kodeks został prawdopodobnie przepisany w Egipcie. W epoce, w której prześladowano chrześcijaństwo. Ta okoliczność sprzyjała powstawaniu kopii Biblii. Jednak jego dokładna historia pozostaje okryta tajemnicą, aż do pierwszego potwierdzenia przez Bibliotekę Papieską. Stało się to dopiero w drugiej połowie XV wieku, kiedy to Kodeks Watykański »B« dotarł na zachód i został podarowany papieżowi Eugeniuszowi IV przez cesarza bizantyjskiego Jana VIII” - tłumaczył bp Kiernikowski.
Kodeks składa się z 768 kart zapisanych w trzech kolumnach, czyli ze 1536 stron numerowanych, z czego nie wszystkie karty należą do manuskryptu z połowy IV wieku. Na pewno do pierwotnego manuskryptu należą strony od 41 do 694 i od 707 do 1518. „Większość uczonych utrzymuje, że Kodeks Watykański »B« jest bardzo bliski tekstom oryginalnym, które zaginęły. Poprawność Kodeksu oraz przekonanie o jego wierności tekstowi oryginalnemu stanowi o jego wartości w badaniach krytyki tekstu” - wyjaśniał bp Zbigniew Kiernikowski.
Zaś o Kodeksie Leningradzkim, którego kopię również można zobaczyć w sosnowieckim Muzeum, mówiła Dorota Pikuła. Należy on do najstarszych kodeksów pergaminowych zawierających całą Biblię Hebrajską. Powstał ok. 1008 r. w Kairze. Sporządzono go w rodzinie żydowskiej należącej do cieszącego się szacunkiem kręgu stróżów przekazu i objaśniania Ksiąg Świętych. Po wielu perypetiach rękopis trafił do Petersburga, gdzie jest przechowywany w zbiorach tamtejszej Biblioteki.
Ks. Rother-Sacewicz zapytany czy w przyszłym roku również możemy liczyć na to, że odbędzie się Dzień Biblii, odpowiedział, że jeśli tylko Bóg pozwoli, to ma już pomysły na 2 najbliższe lata! Bowiem Biblia stanowi niewyczerpane źródło natchnienia, co powoduje, że można ją na wiele sposobów promować i zachęcać do jej studiowania

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzym Story 2

2021-08-02 23:25

Michalina Stopka

Deszcz, wiatr, a później piękne słońce. W zmiennych warunkach pogodowych podążali pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej

Co ciekawe, w tym roku tradycja została złamana. Do tej pory pielgrzymi gr. XIV spotykali się razem dopiero w Trzebnicy lub przed nią. Przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz, postanowił zamiast jednodniowej trasy do Trzebnicy, wydłużyć ją o jeden dzień. Dzięki temu już dziś, 2 sierpnia "Czternastka" złączyła się w jedno. 

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Ku czci św. Filomeny

2021-08-03 18:28

Marzena Cyfert

Sanktuarium św. Filomeny

Sanktuarium św. Filomeny

W sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach trwa nowenna przed wspomnieniem liturgicznym świętej. Nabożeństwo odbywa się o godz. 18.

Sanktuarium w Gniechowicach jest jedyną w Polsce parafią pw. św. Filomeny. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Największym wydarzeniem jest sierpniowy odpust. W tym roku odbędzie się on w sobotę 7 sierpnia o godz. 11. Sumie odpustowej przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. dr Bogdan Michalski, który całe swoje życie spędził na misjach w Peru i na Ukrainie, pełnił funkcję Sekretarza Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, autor książki „Święta Filomena - Patronka Żywego Różańca”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję