Reklama

Potrzebna nam wasza obecność

Wiosenny Paradyż od rana witał gości przybywających z pielgrzymką „Przyjaciół Paradyża”. 22 kwietnia bramę Wyższego Seminarium Duchownego przekroczyło blisko pięciuset pielgrzymów z różnych stron diecezji.

Co roku Paradyż odwiedzają członkowie grup „Przyjaciół Paradyża”, którzy na co dzień ofiarowują Bogu swoje modlitwy, cierpienia i życiowe doświadczenia w intencji młodych ludzi powołanych do kapłaństwa. Główne cele trwania tej wspólnoty to duchowe i materialne wspieranie osób powołanych do życia kapłańskiego i zakonnego oraz troska o nowe powołania do służby Bogu. - Cieszymy się z waszej obecności tutaj! - mówił rektor WSD ks. Ryszard Tomczak. - Seminarium duchowne w każdej diecezji jest miejscem najważniejszym. To tutaj kształtuje się przyszłość Kościoła.
Kwietniowa pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża” rozpoczęła się nabożeństwem Godzinek o Najświętszej Maryi Pannie, po którym uczestnicy wysłuchali konferencji diecezjalnego duszpasterza powołań ks. Marcina Kuperskiego.
Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Eucharystia sprawowana w kościele seminaryjnym, której przewodniczył ks. Tomczak. Wykładowcy, ojcowie duchowni, klerycy oraz goście wspólnie modlili się w intencji obecnych na Mszy św. „Przyjaciół Paradyża” oraz tych, którzy pozostali w domach, chorych i cierpiących. Ksiądz Rektor podczas homilii, nawiązując do słów Ewangelii, podkreślał, że żaden ksiądz, biskup czy nawet papież nie są celem kultu w Kościele, celem kultu zawsze jest Chrystus, na którego wskazują, podobnie jak czynił to św. Piotr - pasterz, który pomagał i prowadził lud. - Potrzeba nam dziś wiernych kapłanów, kiedy ta niewierność jest tak wielka - mówił ks. Tomczak. - Dlatego tak bardzo potrzebne są nam wasza obecność, ofiara i modlitwa.
Po Mszy św. pielgrzymi zaproszeni zostali na poczęstunek. Przy tradycyjnym już paradyskim bigosie był czas na spotkania i rozmowy. Klerycy zadbali o godne przyjęcie gości, służąc pomocą, np. przynosząc półmiski. Po wspólnym posiłku przyszedł czas na spektakl seminaryjnej grupy teatralnej. Aktorzy-klerycy przedstawili sztukę Romana Brandstaettera „Dzień gniewu”.
Tegoroczna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża” zakończyła się nabożeństwem różańcowym oraz aktem zawierzenia seminarium i jego dobroczyńców Matce Bożej Paradyskiej.
Grupa „Przyjaciół Paradyża” trwa przy seminarium duchownym już od 17 lat, założona została przez abp. Józefa Michalika. Dziś skupia ponad 3 tys. członków w kilkudziesięciu parafiach naszej diecezji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Marzenie Franciszka: Kościół jeszcze bardziej misyjny

2021-08-03 19:45

[ TEMATY ]

Franciszek

vatichnnwes.va

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

„Możemy odnowić Kościół jedynie poprzez rozeznawanie woli Bożej w naszym codziennym życiu. I podejmując przemianę prowadzoną przez Ducha Świętego. Nasza własna reforma jako osób, to jest przemiana” – mówi papież. Modli się, by „Duch Święty, który jest Bożym darem w naszych sercach, przypominał nam o tym, czego nauczał Jezus i pomagał nam wcielać to w praktyce”. „Zacznijmy reformę Kościoła od reformy nas samych” – zachęca Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję