Reklama

Ojcze Święty, będziemy pamiętać!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal Religijny w hołdzie Janowi Pawłowi II, organizowany już po raz trzeci przez Szkołę Podstawową i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie, zakończył się uroczystym koncertem galowym 15 kwietnia br., w Święto Miłosierdzia Bożego. Gala finałowa odbyła się w Auli im. Jana Pawła II na Jasnej Górze, a poprowadził ją Dariusz Ciszewski. Na Jasnej Górze zaprezentowali się laureaci konkursu piosenki religijnej, a także konkursu literackiego i plastycznego, bo właśnie o te dwa konkursy wzbogacono w tym roku festiwal. Koncert zaszczycił swoją obecnością abp Stanisław Nowak, który podzielił się z zebranym wspomnieniami ze spotkań z Janem Pawłem II, a także wicekurator Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach Alicja Janowska i Jacek Kościelny, przewodniczący Rady Miejskiej w Blachowni. Gości powitał brat Wojciech Golonka, dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle i zarazem prowincjał Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich.
Zdobywcami grand prix festiwalu piosenki został zespół „Boże Skowronki” z Kępna. Dzieci są podopiecznymi Przedszkola Sióstr Boromeuszek. Autorem tekstu i muzyki jest prowadząca zespół s. Wanda Garbaciok. Jurorzy: Karol Ostalski - dyrektor Miejskiego Domu Kulltury w Blachowni, muzyk; Robert Gliński - muzyk, Renata Zaraś - redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, muzyk, docenili poetycki tekst oraz muzykę. Kompozycja tak bardzo przypadła do gustu jurorom i organizatorom, że zaproponowali, aby pieśń stała się hymnem festiwalu.
Wiele emocji dostarczają widzom zawsze występy najmłodszych uczestników. Do festiwalowych zmagań przystąpiły nawet 6-letnie dzieci, mimo że w konkursie wyznaczono kategorię 7-9 lat. Wśród solistów najpiękniej zaśpiewał Michał Sikora ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach (I miejsce), przygotowany przez Kalinę Kmiecik i Dorotę Sikorę, spodobał się także występ Julii Frach ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, którą przygotowała katechetka Anna Rybowicz, oraz Szymona Zygonia ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie (ex aequo II miejsce) uczącego się pod kierunkiem Darii Lasoń i Agnieszki Nejman. III miejsce zdobyła Daria Jagodzińska z parafii pw. św. Antoniego w Częstochowie, dziewczynkę do występu przygotował ks. Rafał Jasiński. W tej kategorii wiekowej występowały także duety. Tu bezkonkurencyjne okazały się siostry Aleksandra i Julia Lach z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie. Szkołę reprezentowała także zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii solistów 13-15 lat Magdalena Topolska. Dzieci zostały przygotowane przez Magdalenę Girek, nauczycielkę muzyki. II miejsce zdobyła solistka reprezentująca Gimnazjum im. św. Jana de La Salle Justyna Kosela, przygotowana przez Darię Lasoń i Agnieszkę Nejman. Hanna Stach, także ze szkoły Braci Szkolnych, przygotowana przez Lidię Pospieszalską, zdobyła miejsce III. Wyróżniono Martynę Krzemińską.
W kategorii zespoły wokalne 7-9 lat piosenką „Hej, Baco” I miejsce wyśpiewał zespół wokalny ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Częstochowie, pod kierunkiem Izabeli Markowskiej. II miejsce zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 19 przygotowany przez Ewę Lach i Lucynę Broncel.
Wśród dzieci w wieku 10-12 lat na I miejsce zasłużył zespół „Santa Maria Gratia” ze Szkoły Podstawowej nr 47, zaś wyróżnienie schola z parafii św. Antoniego w Częstochowie, którą prowadzi ks. Rafał Jasiński.
Wysoki poziom zaprezentowały dzieci z Lgoty Górnej i Koziegłówek prowadzone przez instruktora Mariusza Torbusa. Jurorzy docenili piękne głosy i wrażliwość, nagradzając małych wykonawców występujących w wielu kategoriach. Aleksandra Machura ze Szkoły Podstawowej w Koziegłówkach zdobyła pierwsze miejsce w kategorii solista 10-12 lat, II miejsce zdobyła solistka Klaudia Watentekę; w kategorii zespołów wokalnych 13-15 lat pierwsze miejsce zdobył Kwartet „Miseri Cordias” z parafii pw. św. Antoniego w Koziegłówkach, a wyróżnienie w kategorii solistów lat 7-9 lat jurorzy przyznali Annie Mordalskiej z Zespołu Szkół w Lgocie Górnej.
Jako solista 10-12 lat III miejsce wyśpiewał Mateusz Zygmunciak, reprezentant szkoły Braci Szkolnych, zaś wyróżnienie - Anna Kępa ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach.
Na konkurs do Polski przyjechały także dzieci ze Szkoły Podstawowej Braci Szkolnych z Bratysławy, wyróżniając się spośród wykonawców nie tylko wykonaniem pieśni w innym języku, ale także spontanicznością. Dzieci, przygotowane przez brata Jacka Chacińskiego, obok śpiewu zaprezentowały także taniec oraz krótki układ choreograficzny, zdobywając II miejsce w kategorii zespoły wokalne. Duet Juraj Mittler i Alexandre Bucykova wyśpiewał natomiast pierwsze miejsce w kategorii duetów 10-12 lat. W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymały je duet Magdalena i Kinga Towarek ze Szkoły Podstawowej nr w Częstochowie oraz Natalia Borecka i Aneta Kuliberda ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach. W kategorii duety 13-15 lat I miejsce zdobyły Kinga i Izabela Oracz z Gimnazjum nr 3 w Częstochowie, przygotowane przez mamę Edytę Oracz.
Wśród zespołów wokalnych wyróżniały się także: Zespół „Contra” z Gimnazjum nr 3 w Częstochowie (III miejsce) oraz zespół wokalny z Gimnazjum w Czarnym Lesie (wyróżnienie). Zespół „Dominanta” ze Szkoły Podstawowej nr 52 prowadzony przez Lidię Jeziorowską zdobył I miejsce w kategorii zespól wokalno-instrumentalny wiek 7-9 lat, a wśród starszych dzieci (13-15 lat) na uwagę zasłużyły zespoły: „Ademus Dei” z parafii św. Stanisława BM w Myszkowie (I miejsce), Zespół wokalno-instrumentalny z parafii Marii Magdaleny w Koziegłówkach (II miejsce) i „Grupa Agi” z Zespołu Szkół w Libidzy (wyróżnienie).
Jurorzy konkursu literackiego: Jolanta Marszałek - redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, oraz Katarzyna Jezierska z Muzeum Częstochowskiego - wyłonili zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. Do udziału w konkursie zgłoszono prace 63 dzieci. Wśród najmłodszych (7-9 lat) zwyciężył Mateusz Pieszczek ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, II miejsce zdobyła Weronika Krzyszkowska ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Częstochowie, zaś III - Klaudia Podlaska ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie. Wyróżniono Karolinę Kamińską ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowej oraz Agatę Hutną z Zespołu Szkół w Libidzy. W kategorii 10-12 lat nagrody otrzymali: I miejsce Alicja Grudzińska (Szkoła Podstawowa nr 2 w Częstochowie), II miejsce ex aeguo - Przemysław Wieckowski (Szkoła Podstawowa nr 8 w Częstochowie) oraz Angelina Gruca z Zespołu Szkół w Starokrzepicach, III miejsce zdobyła Anna Tasarz ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Częstochowie, zaś wyróżnienie - Adrianna Pala ze Szkoły Podstawowej w Poraju.
Alicji Cierniak z Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie przyznano pierwszą nagrodę w kategorii wiekowej 13-15 lat. II miejsce zdobył Bartłomiej Kuc z Prywatnego Gimnazjum Lingwistycznego w Częstochowie, III miejsce - Anna Thol z Gimnazjum nr 9 w Częstochowie. Jurorzy przyznali także trzy wyróżnienia dla: Moniki Galas z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Myszkowie, Anny Pryki z tej samej szkoły i Małgorzaty Dyderskiej z Gimnazjum nr 5 w Częstochowie.
W Auli o. Kordeckiego zaprezentowano także nagrodzone prace uczestników konkursu plastycznego pt. „Jan Paweł II - wzór moralny dla młodego pokolenia”. Jury obradowało w składzie: Grażyna Kołek z Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz Katarzyna Sucharkiewicz z Muzeum Częstochowskiego i spośród 100 nadesłanych prac wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach. Najwięcej nagród w kategorii dzieci najmłodszych powędrowało do reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie (instruktorki Małgorzata Domańska i Lidia Grzyb). Julia Skwara zdobyła I miejsce, Szymon Przybyłowicz - II; Magdalena Ambicka - III miejsce, zaś wyróżnienia - Julia Kalinowska, Dominika Konieczna, Natalia Sławuta, oraz Aleksandra Tyrała z Zespołu Szkół w Starokrzepicach. W kategorii 10-12 lat nagrody zdobyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, pracujące pod kierunkiem Anny Rybowicz: I miejsce - Martyna Knapczyk, II miejsce - Sebastian Heluszka. III miejsce i wyróżnienie zdobyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Libidzy - Marta Klecha i Katarzyna Ledwoń, podopieczne Urszuli Brożek. Wyróżniono także Karolinę Maciejak ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Częstochowie.
W kategorii 13-15 lat bezkonkurencyjne były dzieci z Gimnazjum im. św. Jana de La Salle, których instruktorką jest Małgorzata Radomiak. Nagrody otrzymały: I miejsce - Jagoda Moczarska, II - Agnieszka Sokołowska, III - Savanah Posyłek.
Festiwal w hołdzie Ojcu Świętemu odbywał się dzięki pracy i nauczycielek Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie Darii Lasoń, Agnieszce Nejman i Alinie Bilińskiej.
„Myślą przewodnią festiwalu jest pamięć i hołd dla Jana Pawła II - mówi organizatorka festiwalu Daria Lasoń - ale także uwrażliwienie na piękno, obcowanie ze sztuką, integracja środowiska lokalnego, zwiększenie religijnej oferty kulturalnej regionu”.
„Jest nam niezmiernie miło, że nasz festiwal cieszy się tak dużym zainteresowaniem. W tym roku do konkursów muzycznego, literackiego i plastycznego przystąpiło ponad 200 dzieci z Częstochowy i najodleglejszych jej okolic. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zgłosi się jeszcze więcej chętnych dzieci” - mówi Agnieszka Nejman.
Jako członek Jury pozwolę sobie na krótki komentarz: w konkursie muzycznym takich talentów było wiele. Wszyscy śpiewali pięknie, ale na szczególną uwagę zasługuje 12-letnia Ola Machura, która mimo młodego wieku wyróżnia się nieprzeciętną wrażliwością. Na pewno jeszcze nie raz o niej usłyszymy. Wyjątkowe były też występy duetów. Juraj Mittler i Alexandre Bucykova z Bratysławy oraz Kinga i Izabela Oracz to dzieci śpiewające na dwa głosy, czysto i pięknie brzmiące. Na uznanie i szacunek zasługuje także praca nauczycieli i zaangażowanie rodziców.
W organizację festiwalu włączyli się: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Radio Jasna Góra, Miejski Ośrodek Kultury w Blachowni oraz Muzeum Częstochowskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2024-04-15 13:06

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Choć samo rozpoczęcie procesu nie oznacza, że zakończy się on beatyfikacją, to jest to ważny etap na długiej drodze do ogłoszenia przez Kościół młodej misjonarki błogosławioną. Był on poprzedzony powołaniem postulatora, ks. dr. Pawła Wróbla SDS, który przy współpracy z wieloma osobami przygotował niezbędną dokumentację, zebrał świadectwa oraz różnego rodzaju materiały.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof. Jadwiga Staniszkis

2024-04-15 18:08

pl.wikipedia.org

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof. Jadwiga Staniszkis. W przyszłym tygodniu ukończyłaby 82 lata. Informację o śmierci profesor potwierdziła PAP w poniedziałek po południu córka zmarłej Joanna Staniszkis.

Jak poinformowała rodzina zmarłej pogrzeb prof. Jadwigi Staniszkis odbędzie się w czwartek 25 kwietnia w kościele w Podkowie Leśnej. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Bp Wątroba zainicjował czytanie Pisma Świętego na antenie diecezjalnej rozgłośni

2024-04-15 17:25

[ TEMATY ]

Biblia

bp Jan Wątroba

https://radiovia.com.pl/

Niedziela Biblijna rozpoczęła XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło: „Powołani do wspólnoty - komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Celem inicjatywy jest odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Obchody zainaugurowały VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

„W ramach tej akcji także na antenie Katolickiego Radia VIA można usłyszeć biblijne fragmenty czytane przez kapłanów diecezji rzeszowskiej” - mówi ks. Jakub Nagi, dyrektor radia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję