Reklama

Niedziela Wrocławska

„Być na TALENCIE”

Od 6 do 8 marca w Głębowickiej Garnierówce odbywały się rekolekcje wielkopostne Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT pod hasłem „Świętość powszednia przedsiębiorcy”. Ci, którzy na co dzień zajmują się prowadzeniem firm zdecydowali się na trzy dni w ciszy i trwaniu na modlitwie. Rekolekcje poprowadził krakowski sercanin ks. Grzegorz Piątek SCJ, duszpasterz przedsiębiorców.

Agnieszka Bugała

Nasza redakcja odwiedziła grupę rekolektantów jeszcze w piątek, gdy po dniu pracy chętni zjeżdżali się do Garnierówki. Przy dużym stole pokarmelickiego refektarza zasiedli proboszcz parafii w Głębowicach ks. Jarosław Olejnik, prowadzący rekolekcje ks. Grzegorz Piątek SCJ i rekolektanci, którzy przyjechali z Wrocławia, Oławy, Kamiennej Góry, Niemczy i Lubina. W krótkiej prezentacji powtarzali, że codzienność kogoś, kto prowadzi firmę jest intensywna, absorbująca i daleka od duchowości.

- Można dużo robić i dużo zarabiać, a jednak nie być szczęśliwym. Trzeba się zatrzymać, wziąć oddech i rekolekcje to właśnie dają – mówił jeden z uczestników aktywny w branży motoryzacyjnej.

- Jestem pierwszy raz, ale będę starał się tak planować kalendarz, aby choć raz w roku „być na TALENCIE” – dzieliła się pani z branży farmaceutycznej.

Msza św., Adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa Drogą Krzyżową, Różańcem, ale też czas na spacer, dobra kawę i spowiedź wypełniały dni w Garnierówce.

W konferencjach dla przedsiębiorców ks. Piątek przypominał, że świętość nie jest zależna od wykonywanego zawodu, ale jest powszechnym powołaniem dla każdego z nas.

- pierwszym mówiącym jest Pan Bóg, to On powinien wieść prym w naszych modlitwach. Rekolekcje są po to, aby zatrzymać się i posłuchać co ma nam do powiedzenia – mówił.

W rozważaniach wykorzystywał terminy z zakresu biznesu i handlu, opisując życie duchowe sięgał po metafory z dziedzin znanych przedsiębiorcom.

- Świętość jest towarem rzadkim – mówił – a form świętości jest dokładnie tyle, ile jest ludzi. Gdy rodzi się człowiek, rodzi się kolejny kandydat na świętego, Pan Bóg nie zamknął tej listy, nie ma limitu – wyjaśniał.

Zachęcał też, aby w czasie rekolekcji dać się zaprosić do dokonania zmian w sowim życiu, ale zawsze w oparciu do swojej sytuacji. Trzeba najpierw uczciwie zobaczyć kim jesteśmy i jakie są nasze zadania, a potem skorygować wady i błędy, grzechy wyznać. Ważne są obowiązki stanu i zawodu.

Reklama

- Jeśli ktoś założył rodzinę, a chce z małżeństwa zrobić klasztor, to popełnia błąd.. jeśli rzemieślnik który prowadzi warsztat, zatrudnia ludzi, spędza pół dnia w kościele zamiast w swoim warsztacie, to popełnia błąd. Musimy odczytywać co jest dla nas – mówił duszpasterz.

W rozważaniu odniósł się też do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Gaudete et exsultate”, w której papież zachwyca się świętymi z sąsiedztwa, czyli takimi, którzy niby na co dzień niczym się nie wyróżniają, nie dokonują spektakularnych przełomów i zmian, a jednak są dobrzy i cichą dobrocią dyskretnie zmieniają świat na tyle skutecznie, że gdy odchodzą czujemy dotkliwy brak.

- To niby klasa średnia, żadni sztandarowi świeci, a jednak wy, przedsiębiorcy, najlepiej wiecie jak ważna jest w społeczeństwie klasa średnia – mówił ks. Piątek.

Odniósł się też do zabieganego rytmu życia ludzi, którzy prowadzą firmy, zarabiają pieniądze i dają szansę zarabiać innym, stwarzając dla nich miejsca pracy, a na długą listę codziennych obowiązków wpisują modlitwę, adorację, czy eucharystię w powszedni dzień.

- Nie powinniśmy martwić się tym, że jesteśmy zaangażowani – zaangażowania to nie są rozproszenia. Uczmy się raczej być darem dla innych, wtedy działamy wg zasad ewangelicznej ekonomii: owocuje to, co jest oddane. Ofiarowanie pieniędzy z czystą intencją sprawia, że otrzymujemy więcej, choć nie od razu jest to widoczne – wyjaśniał.

Zachęcając do budowania trwałej relacji z Bogiem i zapraszania Go do swoich spraw zawodowych o. Grzegorz przypomniał za cytowanym przez Franciszka Leonem Bloyem, że „na świecie istnieje tylko jeden smutek: nie być świętym”.

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „TALENT” istnieje do 20 lat i działa w 30 miastach Polski. Prowadzone jest przez Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa. Grupą docelową są przedsiębiorcy, menedżerowie, średnia i wyższa kadra zarządzająca, osoby odpowiedzialne za zatrudnianie pracowników. Siedzibą duszpasterstwa jest Kraków, funkcję koordynatora pełni ks. Grzegorz Piątek SCJ.

2020-03-08 22:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rokitno. Spotkanie doradców życia rodzinnego

2022-09-24 16:54

Kamil Krasowski

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 24 września spotkali się doradcy życia rodzinnego.

Z doradcami życia rodzinnego w Rokitnie spotkał się bp Adrian Put, który wręczył im misje i pozwolenia, a także wygłosił konferencję.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów molestowania

2022-09-22 08:52

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Kancelaria adwokacka reprezentująca ks. Mirosława Króla, kanclerza polonijnego ośrodka w Orchard Lake w Michigan w USA w przesłanym KAI oświadczeniu stwierdza, że - szeroko komentowana w niektórych środowiskach dziennikarskich i w powstałych w tym zakresie publikacjach - sprawa rzekomych nadużyć Księdza została oficjalnie zakończona i zamknięta.

„Toczyła się ona z powództwa cywilnego. Co istotne, nigdy w tej sprawie nikomu nie przedstawiono zarzutów kryminalnych. Rzeczone postępowanie, a co za tym idzie zgromadzony w jego ramach materiał dowodowy, nie doprowadziło zatem do potwierdzenia kłamliwych oskarżeń kierowanych pod adresem ks. Mirosława Króla oraz władz polonijnego ośrodka w Orchard Lake” – czytamy w oświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o dialogu jako drodze miłości podczas Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin

2022-09-25 11:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Adobe Stock

O dialogu jako „drodze miłości”, zasadach autentycznego dialogu, o tym, do czego prowadzi i jak się go nauczyć - dyskutują podczas konferencji i świadectw uczestnicy Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin, która trwa na Jasnej Górze. Rozpoczęta wczoraj 38. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem „Rodzina wspólnotą pokoju”.

Dziś rano rozpoczęło się spotkanie w Sali O. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano konferencje na temat: „Dialog drogą miłości” w narzeczeństwie, małżeństwie oraz związkach nieuregulowanych w Kościele. Mowa jest m.in. o tym, na czym polega autentyczny dialog, do czego prowadzi i jak się go nauczyć. Wśród prelegentów małżonkowie Irena i Jerzy Grzybowscy, Beata i Andrzej Marciniakowie oraz Małgorzata i Paweł Świdzińscy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję