Reklama

Polska

Bp Dec: Ewangelia nigdy się nie starzeje

- Ewangelia nigdy się nie starzeje i zawsze ma przed sobą przyszłość, mimo tego wszystkiego co się na świecie dzieje. Ewangelia to najlepsza opcja na udane życie – mówił bp Ignacy Dec. Ordynariusz diecezji świdnickiej, 8 marca, celebrował Eucharystie w Polskiej Misji Katolickiej w Lipsku przed południem i w PMK w Dreźnie po południu.

[ TEMATY ]

Wielki Post

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W homilii biskup mówił o znaczeniu przemienienia Pańskiego na Górze Tabor. - Pan Jezus zabrał trzech uczniów: Piotra, Jakuba Starszego i jego brata Jana. To co się stało na Górze Tabor miało być umocnieniem ich wiary, żeby potem gdy zobaczą katowanego Jezusa, nie załamali się, żeby wiedzieli kim jest Jezus. Jednak mimo to, że przeżyli doświadczenie na Górze Tabor, dwóch się załamało, tylko Jan został z tej trójki.

Jan pod krzyżem stał jako jeden z dwunastu (…) Gdy jesteśmy w kościele, na Górze Przemienia, winniśmy za Piotrem powtórzyć: „Panie dobrze że tu jesteśmy” (Mt, 17,4). Biskup odniósł się również do sytuacji wyznaniowej w Lipsku, wskazując że ateiści w tym mieście stanowią 80%, 15% ewangelicy i 5% katolicy.

- Nie wolno się przejmować taką sytuacją, pamiętajmy, że ateizm nie jest czymś pierwotnym. Człowiek z natury jest istotą religijną, tak jak powiedział św. Augustyn: „Stworzyłeś nas Boże dla siebie i niespokojne jest nasze serce dopóki Ciebie nie odnajdzie”. Pamiętajmy, że pierwotną formą życia na ziemi była więź z Panem Bogiem. Pokazujmy swoim życiem, że warto być uczniem Chrystusa - mówił bp Ignacy Dec.

Podziel się cytatem

Podczas obu Eucharystii biskup odznaczył godnością kanonika RM (rokietty i mantoletu) proboszczów ks. kan. Tomasza Świątka z PMK z Lipska i ks. kan. Marcina Ogórka z PMK Drezna.

2020-03-09 12:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo, Królowo Polski – Matko Bolejąca!

Z rozważań podczas Apelu Jasnogórskiego 13 marca 2014 r.

Przychodzimy do Ciebie, Maryjo, w 1. rocznicę pontyfikatu papieża Franciszka. Polecamy go serdecznie Twojej opiece. Polecamy Ci także nowych przewodników Kościoła w Polsce i dziękujemy za naszego arcybiskupa Wacława, który jak Jan w Efezie strzeże Twojego domu, Maryjo, na Jasnej Górze i całego polskiego maryjnego dziedzictwa.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję