Reklama

Wielka aktualność nauczania Prymasa Tysiąclecia o godności kobiet

Za przynoszenie światu „porządku miłości” podziękował kobietom na Jasnej Górze bp Łukasz Buzun z Kalisza podczas XIII Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast.

Spotkanie wpisało się w narodowe przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Przypomniano jego spojrzenie na rolę kobiet w Kościele i życiu społecznym. Gościem specjalnym była Aneta Liberacka, naczelna portalu Stacja7. Patronat nad świętem objęła marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, która przygotowała specjalne przesłanie.

W homilii bp Łukasz Buzun przypomniał o wierze, wierności i apostolstwie ewangelicznych kobiet z otoczenia Jezusa, którym Chrystus powierzył zasadniczą prawdę o swoim Zmartwychwstaniu. „Wielką siłą tych niewiast była ich wiara w osobę Jezusa Chrystusa. Można powiedzieć, że im więcej widziały cierpienia, tym bardziej były przy Jezusie, były bardziej wierne” – mówił hierarcha. Przypomniał o spostrzeżeniu kard. Wyszyńskiego, że w każdej kobiecie jest głęboka potrzeba wyznawania Chrystusa przed ludźmi i zachęcał zgromadzone niewiasty do rachunku sumienia ze swojego apostolstwa.

Bp Buzun podziękował kobietom za przynoszenie światu „porządku miłości”, za ich niezastąpiony dar dla innych, którym jest połączenie rozumu, uczuć i serca. Przypomniał myśl kard. Wyszyńskiego, że „godność kobiety mierzy się porządkiem miłości”. Zachęcał do patrzenia na kobiety przez pryzmat bogactwa kobiecych darów i misji.

BPJG

Duszpasterstwo kobiet w Polsce powstało po II wojnie światowej głównie jako owoc Wielkiej Nowenny i Ślubów Narodu, w których zostało złożone przyrzeczenie Matce Bożej strzeżenia m.in. godności kobiety i każdego ludzkiego życia. Kardynał Wyszyński nie tylko troszczył się o powołanie i rozwój duszpasterstwa kobiet, ale sam wielokrotnie kierował do nich swoje przesłanie.

W bogatym nauczaniu Prymasa Tysiąclecia można znaleźć wiele cennych wskazówek skierowanych do kobiet - zwraca uwagę gość specjalny spotkania Aneta Liberacka, prezes Fundacji Medialnej7, redaktor naczelna portalu Stacja7.pl, który promuje nauczanie Prymasa Tysiąclecia, docierając z nim szczególnie do młodzieży.

Reklama

„Nie monumentalna, nie cukierkowa, nie przesłodzona jakaś, tylko silna kobieta, mądra i jednocześnie z ogromną pokorą i godnością, i właśnie taka kobieta wyłania się z nauki Prymasa” - zauważyła prelegentka omawiając „7 drogowskazów dla polskiej dziewczyny” kard. Wyszyńskiego.

Aneta Liberacka zwróciła uwagę na wielką aktualność nauczania Prymasa Tysiąclecia o godności kobiet, ponieważ żyjemy w czasach, w których „kobietom próbuje odebrać się ich kobiecość”. Naczelna portalu Stacja7 nazwała kard. Wyszyńskiego „prorokiem i orędownikiem sprawy kobiecej”. „Dbał, by kobiety nigdy nie zapominały o swojej godności, a nasza godność to jest nasza kobiecość” - wyjaśniała Liberacka.

Patronat nad jasnogórskim Świętem Kobiet objęła marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, która przygotowała specjalne przesłanie. To także nawiązanie do wielkich zawierzeń polskich kobiet składanych przed laty: tego z 1926 r., gdy ofiarowały insygnia królewskie – jabłko i berło, wybierając Maryję na Królową każdej polskiej duszy, i tego z 1982 r., gdy błagały o szacunek dla każdego poczętego człowieka składając w darze Kielich Życia.

Marszałek Sejmu RP w specjalnie wystosowanym przesłaniu wyraziła radość ze spotkania kobiet w jasnogórskim sanktuarium, z którego emanuje niezwykła „siła duchowa”. Przywołując postać kard. Stefana Wyszyńskiego, Elżbieta Witek zwróciła uwagę na jego nauczanie, w którym wypowiadał się na temat roli, zadań i godności kobiet, ich misji w umacnianiu Kościoła i ratowaniu narodu polskiego.

Marszałek Sejmu podkreśliła wyjątkową rolę kobiet w polskiej tradycji, w życiu rodzinnym i społecznym. „Nie byłoby niepodległej, silnej, demokratycznej Polski bez zaangażowania pokoleń Polek, które stawiały czoła nie tylko trudnej codzienności w obliczu zaborów, wojen i opresji, ale także podejmowały się, na równi z mężczyznami, aktywnej walki o wolność” – napisała pani marszałek.

Odnosząc się do misji współczesnych kobiet, podkreśliła ich doniosłą rolę w przekazywaniu wartości patriotycznych i wyraziła uznanie dla kobiet biorących udział w jasnogórskiej debacie.

2020-03-10 00:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję