Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

O. Laurence Freeman OSB poprowadzi w lipcu rekokolekcje medytacyjne

[ TEMATY ]

medytacja

Eugenio Hansen, OFS/pl.wikipedia.org

Rekolekcje medytacyjne Meditatio 2013, organizowane przez Światową Wspólnotę Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce (WCCM), odbędą się w Szczecinie w dniach 5-7 lipca. Miejscem spotkanie będą szkoły salezjańskie. Rekolekcje poprowadzi o. Laurence Freeman OSB, brytyjski benedyktyn, kierujący WCCM. Myślą przewodnią i tematem tegorocznego spotkania są „Nowe winnice Chrystusa”. Podczas rekolekcji uczestnicy będą słuchać wykładów, wspólnie medytować, uczestniczyć w kontemplatywnej Mszy św. i dzielić się swym medytacyjnym doświadczeniem. Rozpoczęły się zapisy na to spotkanie.

Jak wyjaśniają organizatorzy, coroczne ekumeniczne rekolekcje medytacyjne organizowane przez WCCM w Polsce „skierowane są do wszystkich, którzy chcą zapoznać się z tradycją i praktyką medytacji chrześcijańskiej, ale także do tych, którzy odczuwają głód głębi serca, którzy poszukują modlitwy przemieniającej, najuboższej, lecz obiecującej największe bogactwo”. „Praktyka Medytacji Chrześcijańskiej otwiera nas na nieustającą obecność Chrystusa oraz osobiste doświadczenie przebywania z Nim” – podkreślono w zaproszeniu na spotkanie.

Reklama

Misją WCCM jest praktykowanie i nauczanie medytacji w tradycji chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją o. John Main OSB, w duchu powszechnej służby i jedności. Jest kontynuacją dzieła rozpoczętego przez o. Johna Maina OSB, który w roku 1975 założył pierwsze Centrum Medytacji Chrześcijańskiej w swoim opactwie w Londynie. W 1977 r. na zaproszenie arcybiskupa Montrealu o. John Main z o. Laurencem Freemanem udali się do Montrealu w celu założenia klasztoru benedyktyńskiego, który czerpiąc z benedyktyńskiej tradycji monastycznej, oferował regularne sesje medytacyjne zakorzenione w chrześcijańskiej tradycji kontemplacji. Po śmierci o. Johna Maina w 1982 r. przeorem klasztoru został o. Laurence Freemann OSB, zakonnik Oliwetańskiej Kongregacji Benedyktyńskiej.

W roku 2007 wspólnota została zaakceptowana kanonicznie. Ten sam status uzyskała Benedyktyńska Wspólnota Oblatów przy WCCM, która w ciągu 30 lat znacznie się rozwinęła, oferując duchową ścieżkę rozwoju chrześcijańskiego wielu jej członkom.

Corocznie organizowane są wydarzenia o zasięgu międzynarodowym: Seminarium Johna Maina, Droga pokoju, Dni skupienia w klasztorze Monte Oliveto Maggiore i rekolekcje wielkopostne na wyspie Bere w Irlandii. Ważnym aspektem pracy Wspólnoty jest dialog międzyreligijny. WCCM prowadzi Centrum Johna Maina ds. Medytacji i Dialogu Międzyreligijnego na uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.

Reklama

W Polsce Wspólnota wspiera tworzenie grup medytacji chrześcijańskiej, spotyka się podczas dorocznych rekolekcji Meditatio, Szkoły Medytacji, regionalnych rekolekcji medytacyjnych i sesji w duchu dialogu międzyreligijnego. Medytacja Chrześcijańska działa również w aresztach i więzieniach. Częstochowska placówka penitencjarna jako pierwsza w Polsce wprowadziła medytację dla osadzonych w ramach programu resocjalizacji. W ślad za propozycją częstochowskiego aresztu poszły jednostki w Poznaniu, Wrocławiu, Raciborzu, Cieszynie i Grudziądzu.

WCCM zajmuje się także propagowaniem medytacji chrześcijańskiej w szkołach i przedszkolach. W Polsce Wspólnota zapoznaje rodziców, nauczycieli i katechetów z praktyką medytacji oraz wspiera poprzez materiały szkoleniowe, konferencje i warsztaty dotyczące medytacji opierając się na doświadczeniach i sprawdzonych rozwiązaniach szkół katolickich z Australii i Wielkiej Brytanii.

2013-05-27 08:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa słowem Jezus

O tym, jak żyć w pełni każdą chwilą, czy przy ruchliwej ulicy można w ciszy rozmawiać z Bogiem i na czym polega fenomen medytacji chrześcijańskiej z s. Rachel rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Coraz więcej osób zafascynowanych jest współcześnie medytacją. Czym różni się medytacja chrześcijańska od tej praktykowanej w innych religiach?

Siostra Rachel: Różnica przede wszystkim tkwi w tym, że medytacja chrześcijańska jest modlitwą, czyli spotkaniem z Bogiem. Medytacje wschodnie dążą do osiągnięcia jakiegoś dobrostanu, nirwany, samoświadomości, odprężenia, stanu uważności na chwilę obecną. To wszystko mniej lub bardziej w medytacji chrześcijańskiej jest obecne, ale nie jest celem.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję