Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: jednym z następstw naszego życia jest nie tylko pandemia, ale kryzys sensu życia

– Chciejmy zastanowić się nad tą nadzieją, którą Maryja wnosi w nasze życie. Nadzieja nie jest tylko sposobem patrzenia w przyszłość, ale stylem życia ludzi, którzy prawdziwie uwierzyli w Jezusa jako Syna Bożego i Zbawiciela – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 14 marca przewodniczył Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

TV Trwam

Msza św. była celebrowana w intencji tegorocznych maturzystów. Młodzi ze względu na wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, nie dotarli dziś na zaplanowaną pielgrzymkę. 14 marca zaplanowana była pielgrzymka maturzystów z archidiecezji gdańskiej, gnieźnieńskiej i częstochowskiej. Maturzyści, katecheci i duszpasterze mogli łączyć się z Jasna Górą za pośrednictwem Telewizji Trwam.

W homilii abp Depo przypomniał słowa Benedykta XVI, że „W Kościele zawsze jesteśmy u siebie”. – W tym miejscu szczególnego zawierzenia Maryi wszyscy jesteśmy u siebie. Każdy z nas ma obowiązek i prawo, żeby spotkać się z Matką, żeby Jej zapośredniczyć te wszystkie sprawy, które po ludzku wymagają nie tylko rozwiązań, ale potrzebują Bożej siły i mocy Ducha Świętego – mówił metropolita częstochowski przypominając za św. Janem Pawłem II o „świętym nawyku Polaków, aby w różnych wydarzeniach życia tutaj przybywać”.

– Dziękujmy Bogu za dar życia i za wiarę. Jesteśmy sobą poprzez przyszłość, jak mówił św. Augustyn. Ta przyszłość należy nie tylko do nas. Ona jest przede wszystkim darem Boga. To On przychodzi do nas z przyszłości, a my mamy swoje życie w Bogu zakorzenione na czas i na wieczność – podkreślił arcybiskup.

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita częstochowski zacytował również słowa włoskiego dziennikarza Vittorio Messoriego, który napisał, że „pośród ludzi, którzy uważają się za wykształconych i dobrze wychowanych nie rozmawia się prawie o Jezusie, a tym bardziej o Jego Matce. Tajemnica śmierci Jezusa czy przywileje Maryi należą do tematów, które zamrażają wyborną konwersację”.

– Czy dzisiaj tajemnice maryjne są nie mniej zagrożone niż tajemnice Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła ? – pytał abp Depo. – Maryja podobnie jak Chrystus jest eliminowana z historii współczesnego człowieka. W teatrach, filmach aż nachalnie ośmiesza się Jej dziewicze poczęcie, niepokalane poczęcie, tajemnicę narodzenia Jezusa poza udziałem mężczyzny. A cóż powiedzieć o opiniach, które można nazwać profanacją Jej dialogu z Bogiem, Jej zgody na macierzyństwo Boże – kontynuował abp Depo.

– Chciejmy zastanowić się nad tą nadzieją, którą Maryja wnosi w nasze życie. Nadzieja nie jest tylko sposobem patrzenia w przyszłość, ale stylem życia ludzi, którzy prawdziwie uwierzyli w Jezusa jako Syna Bożego i Zbawiciela – mówił arcybiskup.

– W świecie ziemskich spraw, które przychodzi nam przeżywać, chociażby wobec tajemnicy zagrożenia chorobą koronawirusa, trzeba nam z nadzieją wpatrzeć się w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, bo poza Nim nie ma przyszłości – zaapelował metropolita częstochowski.

– Jednym z następstw naszego życia jest nie tylko pandemia, ale kryzys sensu życia. Nie tylko kryzys drogi człowieczej, ale tego, co jest na końcu drogi. Przecież my jesteśmy pielgrzymami. Gubimy się w gąszczu informacji i faktów, gdzie wielu zastanawia się czy ma jeszcze sens pytanie o sens życia na ziemi – zauważył arcybiskup.

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita częstochowski odniósł się krytycznie do publikacji w jednej z gazet pt. „Uwikłani w płeć”. – Proroczo św. Jan Paweł II w swojej encyklice z 1998 r. „Fides et ratio” ostrzegał nas przed obecnie głoszoną teorią, że nie ma sensu pytać o sens życia, kim jestem, mężczyzną, niewiastą, jaki jest sens wspólnoty rodzinnej czy Kościoła – podkreślił abp Depo.

– Trzeba pytać Maryję, do Której przychodzimy, gdzie jest fundament i kompas naszego życia, gdzie jest mapa, którą trzeba przyjąć i uznać za swoją, tablica wartości, której nie wolno zdradzić – mówił metropolita częstochowski.

2020-03-14 16:59

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drugi Wieczór Maryjny - Katechezy z Janem Pawłem II

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wieczory Maryjne

Marian Florek/Niedziela

Drugie spotkanie z cyklu: „Wieczory Maryjne- Katechezy z Janem Pawłem II w 40. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego na Jasną Górę” w niedzielę 12 maja 2019 r. w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze było poświęcone fenomenowi Jasnej Góry. Tytuł spotkania: „Przyzwyczaili się Polacy ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę. Tu mieszka nasza Matka! Cała dla wszystkich swoich dzieci!” Po powitaniu zebranych przez o. Mariusza Tabulskiego dyrektora Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, odtworzono homilię Jana Pawła II, wygłoszoną na Jasnej Górze w 1979 r. w której papież zacytował inwokację z poematu narodowego Adama Mickiewicza - „Pan Tadeusz” . Obrona Jasnej Góry utrwalona niejako archetypicznie w mickiewiczowskiej frazie a spopularyzowana w powieści Henryka Sienkiewicza „Potop”, była rozważana w wystąpieniu specjalnego gościa wieczoru dr. Wincentego Łaszewskiego.

Natomiast o sposobach walki i o narzędziach jakich należy użyć aby obronić siebie i najdroższe wartości religijne, na których zasadza się życie osobiste i społeczne każdego wierzącego Polaka, mówił drugi gość spotkania o Wojciech Dec. Zwrócił szczególną uwagę na rolę wiary. To ona a nie inne nawet najbardziej naturalne odruchy obronne człowieka, jest gwarantem zwycięstwa w walce ze złem.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

2022-12-02 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Miejsca kultu religijnego są celem agresywnych ataków. Jak zapobiegać tym działaniom i chronić to, co ważne dla chrześcijan?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję