Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: jednym z następstw naszego życia jest nie tylko pandemia, ale kryzys sensu życia

– Chciejmy zastanowić się nad tą nadzieją, którą Maryja wnosi w nasze życie. Nadzieja nie jest tylko sposobem patrzenia w przyszłość, ale stylem życia ludzi, którzy prawdziwie uwierzyli w Jezusa jako Syna Bożego i Zbawiciela – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 14 marca przewodniczył Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

TV Trwam

Msza św. była celebrowana w intencji tegorocznych maturzystów. Młodzi ze względu na wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, nie dotarli dziś na zaplanowaną pielgrzymkę. 14 marca zaplanowana była pielgrzymka maturzystów z archidiecezji gdańskiej, gnieźnieńskiej i częstochowskiej. Maturzyści, katecheci i duszpasterze mogli łączyć się z Jasna Górą za pośrednictwem Telewizji Trwam.

W homilii abp Depo przypomniał słowa Benedykta XVI, że „W Kościele zawsze jesteśmy u siebie”. – W tym miejscu szczególnego zawierzenia Maryi wszyscy jesteśmy u siebie. Każdy z nas ma obowiązek i prawo, żeby spotkać się z Matką, żeby Jej zapośredniczyć te wszystkie sprawy, które po ludzku wymagają nie tylko rozwiązań, ale potrzebują Bożej siły i mocy Ducha Świętego – mówił metropolita częstochowski przypominając za św. Janem Pawłem II o „świętym nawyku Polaków, aby w różnych wydarzeniach życia tutaj przybywać”.

Reklama

– Dziękujmy Bogu za dar życia i za wiarę. Jesteśmy sobą poprzez przyszłość, jak mówił św. Augustyn. Ta przyszłość należy nie tylko do nas. Ona jest przede wszystkim darem Boga. To On przychodzi do nas z przyszłości, a my mamy swoje życie w Bogu zakorzenione na czas i na wieczność – podkreślił arcybiskup.

Podziel się cytatem

Metropolita częstochowski zacytował również słowa włoskiego dziennikarza Vittorio Messoriego, który napisał, że „pośród ludzi, którzy uważają się za wykształconych i dobrze wychowanych nie rozmawia się prawie o Jezusie, a tym bardziej o Jego Matce. Tajemnica śmierci Jezusa czy przywileje Maryi należą do tematów, które zamrażają wyborną konwersację”.

– Czy dzisiaj tajemnice maryjne są nie mniej zagrożone niż tajemnice Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła ? – pytał abp Depo. – Maryja podobnie jak Chrystus jest eliminowana z historii współczesnego człowieka. W teatrach, filmach aż nachalnie ośmiesza się Jej dziewicze poczęcie, niepokalane poczęcie, tajemnicę narodzenia Jezusa poza udziałem mężczyzny. A cóż powiedzieć o opiniach, które można nazwać profanacją Jej dialogu z Bogiem, Jej zgody na macierzyństwo Boże – kontynuował abp Depo.

Reklama

– Chciejmy zastanowić się nad tą nadzieją, którą Maryja wnosi w nasze życie. Nadzieja nie jest tylko sposobem patrzenia w przyszłość, ale stylem życia ludzi, którzy prawdziwie uwierzyli w Jezusa jako Syna Bożego i Zbawiciela – mówił arcybiskup.

– W świecie ziemskich spraw, które przychodzi nam przeżywać, chociażby wobec tajemnicy zagrożenia chorobą koronawirusa, trzeba nam z nadzieją wpatrzeć się w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, bo poza Nim nie ma przyszłości – zaapelował metropolita częstochowski.

– Jednym z następstw naszego życia jest nie tylko pandemia, ale kryzys sensu życia. Nie tylko kryzys drogi człowieczej, ale tego, co jest na końcu drogi. Przecież my jesteśmy pielgrzymami. Gubimy się w gąszczu informacji i faktów, gdzie wielu zastanawia się czy ma jeszcze sens pytanie o sens życia na ziemi – zauważył arcybiskup.

Podziel się cytatem

Metropolita częstochowski odniósł się krytycznie do publikacji w jednej z gazet pt. „Uwikłani w płeć”. – Proroczo św. Jan Paweł II w swojej encyklice z 1998 r. „Fides et ratio” ostrzegał nas przed obecnie głoszoną teorią, że nie ma sensu pytać o sens życia, kim jestem, mężczyzną, niewiastą, jaki jest sens wspólnoty rodzinnej czy Kościoła – podkreślił abp Depo.

– Trzeba pytać Maryję, do Której przychodzimy, gdzie jest fundament i kompas naszego życia, gdzie jest mapa, którą trzeba przyjąć i uznać za swoją, tablica wartości, której nie wolno zdradzić – mówił metropolita częstochowski.

2020-03-14 16:59

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: "My - Polacy, prawdy o człowieku nie możemy zdradzić"

My, Polacy, nie możemy zdradzić prawdy o człowieku, o człowieku europejskim - mówił przed czwartkowym Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidieceja Łódzka

Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunlaskim

Piotrkowska Fara

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Najstarsza świątynia w Piotrkowie Trybunalskim, której patronuje św. Jakub Apostoł została w marcu tego roku wpisana na polski szlak camino. Tym samym, każdy kto chce pielgrzymować drogą św. Jakuba, wśród 34 szlaków biegnących przez Polskę, może wybrać ten, którzy prowadzi przez Piotrków Trybunalski. Należy podkreślić, że nasza świątynia jest jedyną w archidiecezji łódzkiej, która została umiejscowiona na mapach prowadzących do sanktuarium w Santiego de Compostela – mówi ks. prał. Grzegorz Gogol.

Widocznym znakiem oznaczenia piotrkowskiej Fary, jest słupek ze znakiem camino, czyli promienista żółta muszla umieszczoną na niebieskim tle, która symbolizuje starą wielowiekową tradycję pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Poświęcenia tego znaku dokonał bp Ireneusz Pękalski, który w homilii podczas Mszy św. odpustowej nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Jakuba, mówił o rzeszach współczesnych chrześcijańskich męczenników, którzy w różnych krajach świata oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa. Wśród krajów, w których chrześcijanie są dotknięci przemocą kaznodzieja wymienił Włochy, Francję, Holandię, Niemcy, ale również i Polskę. Skąd u nich taka odwaga – pytał bp Pękalski. Odpowiadając zauważył, że źródłem ich wiary jest Jezus obecny w Eucharystii. Tym samym zachęcał zgromadzonych, by tak łatwo nie rezygnowali ze spotkania z Jezusem w niedzielnej Eucharystii. Ponieważ by być wiernym Chrystusowi, niekiedy musimy przejść przez doświadczenie wiary – podkreślał. Na zakończenie liturgii bp Ireneusz modląc się, prosił św. Jakuba, by dał nam siłę do wyznawania wiary w czasach, w których ona jest odrzucana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję