Reklama

Rodzina papieskich szkół

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2007

Ks. Piotr Bączek: - Od kiedy szkoła z Porąbki uczestniczy w spotkaniach Rodziny?

Ks. Marcin Mędrzak: - Gimnazjum w Porąbce-Kozubniku od 28 października 1999 r. nosi imię Papieża Polaka. Wcześniej szczyciła się nim szkoła podstawowa. Do Rodziny Szkół Jana Pawła II przyłączyliśmy się 24 listopada 2000 r. Od VII zjazdu, który odbył się w Gałkowicach, przedstawiciele naszej placówki corocznie biorą udział w tym ogólnopolskim spotkaniu.

- Dlaczego warto przystąpić do takiej Rodziny?

- Przede wszystkim dla różnego rodzaju więzów, kontaktów i znajomości, jakie w ten sposób się tworzą. Dla przykładu, my już mamy sygnały, ze szkoły z Pruszcza koło Warszawy, czy też z Władysławowa. Chcą przyjechać do nas. Z kolei my, na zasadzie wymiany, możemy pojechać do nich. Chcielibyśmy zobaczyć jak pracują, jak żyją.
Ponadto, uczestniczenie w projekcie Rodziny, to także dzielenie się doświadczeniami dydaktyczno-wychowawczymi. Bp Dzięga podkreślił, że placówki noszące imię Papieża nie są w większości szkołami stricte katolickimi. Nieobce tam są problemy wychowawcze. Przecież do tych szkół nie uczęszcza jakaś wyselekcjonowana elita, lecz zwyczajna młodzież, z różnymi problemami, które z sobą przynosi.
W końcu na tych ogólnopolskich spotkaniach poznajemy także różne inicjatywy, jakie są podejmowane w Polsce przez szkoły należące do Rodziny.

Reklama

- Na przykład?

- Na przykład ostatnia inicjatywa o sugestywnej i ciekawej nazwie „21.38”. Liczby tej nazwy, to godzina tuż po śmierci Jana Pawła II. Chodzi o to, by nie zatrzymać się niejako „w połowie drogi”, lecz wielkie dziedzictwo Papieża realizować dalej - by „przejść do następnej minuty”. Inicjatywa ta zbiera w sobie te wszystkie akcje, które podejmują i wprowadzają w życie ideały ku których prowadził nas Papież Jan Paweł II.

- Na czym polega idea diecezjalnej rodziny papieskich szkół?

- Chodzi o to, aby w diecezji poszczególne placówki noszące imię Jana Pawła II coraz bardziej się integrowały i zacieśniały łączące je więzy. W ten sposób to, co pojawia się jako ogólnopolska inicjatywa, poprzez jedną czy dwie szkoły trafiałoby do wszystkich zrzeszonych w rodzinie diecezjalnej. To niewątpliwie pomogłoby w usprawnieniu działalności i przekazywaniu wspólnych idei i doświadczeń. W diecezji bielsko-żywieckiej istnieje już sporo ponad dwadzieścia placówek noszących imię Wielkiego Polaka. Myślę, że byłoby dobrze zjednoczyć nasze poczynania.

Zainteresowani ideą Rodziny Szkół im. Jana Pawła II mogą uzyskać więcej informacji kontaktując się z dyrekcją szkoły:
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II
43-353 Porąbka
ul. Kozubnicka 5
Tel.: 033-810-60-32

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję