Reklama

chicagowskie refleksje

Od maja do października z Maryją (2)

Redaktor odpowiedzialny za „Niedzielę w Chicago”

Jak głęboko poruszały ludzkość objawienia fatimskie 90 lat temu świadczą fakty; najpierw wielkiego sprzeciwu wobec nich, a następnie wręcz walki, aby je ośmieszyć albo nie dopuścić do ich rozgłosu. Z drugiej strony powstawały wielkie dzieła Boże w Kościele, które ujawniały zamierzone zło i przez modlitwę i czyny dobroci równoważyły występującą falę nienawiści. Warto przyjrzeć się organizowaniu różnych akcji przeciwko Kościołowi oraz wydarzeniom jakie miały miejsce w różnych częściach świata w 1917, aby zrozumieć wielką troskę Maryi o Kościół i całą ludzkość ukazaną w objawieniach fatimskich. Był to rok przełomowy i brzemienny w skutki. Tego roku obchodzono 400. setną rocznicę wystąpienia Lutra, od którego rozpoczął się rozłam chrześcijanstwa na Zachodzie. Masoneria obchodziła z kolei 200. rocznicę powstania Wielkiej Loży Anglii, w której połączyły się cztery inne loże tworząc Wielką Lożę Matkę. W Rzymie dla upamiętnienia śmierci Giordano Bruno zorganizowano wielką manifestację masońską, która przeszła od jego pomnika aż na Plac św. Piotra, powiewając czarnymi flagami z wizerunkiem Michała Archanioła pod nogami Lucyfera. Transparenty wychwalały szatana, który będzie rządził w Watykanie a papież będzie mu służył za „Szwajcara”. Po rewolucji w 1910 r. Portugalia była pod rządami totalitarnymi; religia urzędowo była zwalczana i prześladowana. Dobra kościelne skonfiskowane. Publiczne życie religijne zakazane i zepchnięte na margines życia społecznego. Szerzący się antyklerykalizm objął wszystkie warstwy społeczne. Jedynie na małych wioskach prości ludzie utrzymywali, choć z wielkim trudem, wiarę w rodzinach, bo i tam przedostawał się jad nienawiści wobec Boga i Kościoła. Od 1916 r. Portugalia uwikłana została w I wojnę światową. Przystąpiły do niej w 1917 roku także Stany Zjednoczone. W kwietniu Lenin wraz z 32 towarzyszami został przerzucony przez niemieckie dowództwo wojskowe z Zurychu do Rosji. Przybył i rozpoczął przygotowywać rewolucję. Akurat 13 maja, w miesiąc po przybyciu do Rosjii, Lenin wraz z kawalerzystami dokonał profanacji kościoła w Moskwie, tratując końskimi kopytami kilkoro dzieci spośród 200 osobowej grupy. W obliczu tych niepoków i lęku o przyszłość Kościoła objawienia w Fatimie były balsamem z nieba, dającym nadzieję na zwycięstwo. Z natchnienia Maryi powstają wielkie dzieła pomagające ku nawróceniu. Jednym z nich było założenie przez naszego rodaka Maksymiliana Marię Kolbego w Rzymie 1917 r. Milicji Niepokalanej. Św. Maksymilian jako student był świadkiem organizowanych manifestacji wolnomyślicieli przeciwko Papieżom Piusowi i Benedyktowi XV. Te fakty zainspirowały go do założenia Armi Maryi Niepokalanej dla nawrócenia grzeszników i nieprzyjaciół Kościoła katolickiego. 13 maja 1917 r. papież Benedykt XV wydał list pasterski, w którym nawoływał do krucjaty modlitwy o pokój za wstawiennictwem Maryi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję